Blog: Akcja Socjalistyczna

Socjalizm albo barbarzyństwo!

Solidarnie z Palestyną!
21.05.2021
W nocy z 20 na 21maja 2021 r. rozpoczęło się zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem. Mamy nadzieję, że będzie ono trwałe i zakończy rzeź Palestyńczyków w Gazie. Nie kończy ...

Zakończyć Nakbę! Deklaracja Progressive International o solidarności z ludnością palestyńską.
14.05.2021
My, osoby członkowskie Progressive International, wzywamy światowe siły postępowe do licznych protestów o palestyńskie życia, palestyńską godność i palestyńskie wyzwolenie. Nadszedł czas, by zakończyć Nakbę, bojkotować reżim oparty na apartheidzie, wycofać inwestycje w ich machinę wojenną i nałożyć sankcje na sprawców zbrodni.

Jakiego marksizmu potrzebujemy (Karolowi Marksowi w urodziny)
05.05.2021
Przez lata w Polsce Marks i marksizm funkcjonowały głównie w wyobraźni i lękach prawicy. Na szczęście powoli zaczyna się to zmieniać, ale jeszcze długo na pytanie „jakiego marksizmu potrzebujemy w Polsce”, znajdzie się jakiś dowcipniś, który odpowie „żadnego”. Wielu z Was może to zaskoczyć, ale wszyscy/wszystkie przejawiamy od czasu do czasu myśli marksistowskie. To nic dziwnego, w końcu marksizm jest zakorzeniony w krytyce kapitalizmu, a nasze własne życie w tym systemie bynajmniej nie jest usłane różami.

Dzień Widoczności Osób Transpłciowych
31.03.2021
Wiele problemów społecznych takich jak prawa reprodukcyjne, dostęp do opieki zdrowotnej czy prawa pracownicze jest potęgowane w znacznym stopniu przez przynależność klasową osób, których dotyczy. Nie inaczej jest w przypadku transpłciowości. Dostępność i doświadczenie tranzycji — tak społecznej jak i medycznej — będzie się znacznie różnić w zależności od zarobków i miejsca zamieszkania.

150 lat Róży
05.03.2021
150 lat temu urodziła się Róża Luksemburg — działaczka komunistyczna, rewolucjonistka, ekonomistka, jedna z najwybitniejszych postaci w całej historii ruchu socjalistycznego.

Jak może wyglądać antykapitalizm w XXI wieku?
03.03.2021
Gdy napisaliśmy, że lewica nieantykapitlistyczna to chwast; gdy życzyliśmy lewicy antykapitalizmu w 2021 roku — wiele osób się obruszało. Ale jeszcze więcej wykazywało brak zrozumienia, czym może być antykapitalizm. Kluczowe jest to, „czym może być”, bo nie ma jednej recepty na antykapitalizm. Jest wspólne źródło — uznanie kapitalistycznego systemu za szkodliwy i nieakceptowalny. Co z tym zrobić — to już obszar dyskusyjny.

Wszystkich nas nie spalicie.
01.03.2021
Dzisiaj mija 10 lat od zamordowania warszawskiej działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej. Jej spalone ciało znalazł w Lesie Kabackim przypadkowy przechodzień. Z powodu zaniedbań policji (która początkowo wykluczyła zabójstwo) i prokuratury do dzisiaj nie wykryto sprawców tej ohydnej zbrodni.

Nie dla zysków z pandemii! Europejska inicjatywa obywatelska
07.02.2021
Dołączyliśmy do inicjatywy No profit on pandemic - europejskiej inicjatywy obywatelskiej: https://noprofitonpandemic.eu/pl/ Uważamy, że każdy zasługuje na ochronę przed COVID–19.

Kiedy zakład nie siądzie…
29.01.2021
W ostatnich dniach bardzo dużo interesujących rzeczy działo się w kasynie zwanym Wall Street. Grupa luźno powiązanych internautów spowodowała kolosalne straty dla dotychczas trzęsących sektorem finansowym funduszy hedgingowych. Przy okazji szersza publika mogła dostrzec, że ten sektor to wydmuszka i siedlisko spekulantów.

102 lata temu zamordowano Różę Luksemburg
15.01.2021
Dzisiaj mijają 102 lata od zamordowania Róży Luksemburg - komunistki, rewolucjonistki i lewicowej ekonomistki.