Blog: lewica – Antymatrix

blog Edwina Bendyka

Apokalipsa, której nie będzie
20.04.2020
"W Polsce, czyli wszędzie. rzecz o upadku i przyszłości świata" już się drukuje, nakład będzie gotowy 28 kwietnia. Już dziś jednak można sięgnąć po książkę w wersji elektronicznej lub kupić wydanie papierowe w przedsprzedaży. Tylko po co?

Koronawirus, zemsta Gai?
13.04.2020
Papież Franciszek przypomniał niedawno powiedzenie, że Natura nie wybacza nigdy. Czy pandemia jest więc zemstą Natury? To źle postawione pytanie, które jednak prowadzi do ciekawej odpowiedzi. Szukam jej jednak nie u papieża, a u Jamesa Lovelocka.

Gerontocyd, lekarstwo na kryzys
26.03.2020
Mija kolejny tydzień pandemicznych restrykcji, więc obok koronawirusa zaczynają także szaleć inne wirusy. Jeden z niebezpieczniejszych to mem "lekarstwo gorsze od choroby" zachęcający, by wracać do normalności, bo dalej żyć w zamknięciu się nie da. Wystarczy odizolować ludzi z grup ryzyka i będzie prawie tak, jak było.

W Polsce, czyli wszędzie
30.12.2019
To, co widzimy w polskiej polityce, jest naszą lokalną odpowiedzią na procesy społeczne, które mają uniwersalny charakter.

Nieznośna lekkość opozycji
20.12.2019
Nie wiem, czy siły opozycji zdają sobie sprawę, że faktyczna bezsiła PiS nie jest problemem PiS, lecz ma wymiar strukturalny.

Bajka o leniwej lewicy
09.12.2019
Powrót lewicy do słyszalnego głosu wywołał ożywienie liberałów. I zaniepokojenie, że lewica zamiast przyłączyć się do budowy państwa pracy (workfare state) chce restytucji państwa dobrobytu (wealfare state).

Bezradność opozycji, czyli marazm bezkrólewia
27.11.2019
Polityka nie tylko w Polsce dotarła do ściany. Czy można jeszcze zaproponować pozytywny program, który będzie alternatywą dla oferty prawicy i populistów? I czy program taki zyska poparcie wyborców?

Lewica wraca do gry
20.11.2019
Adrian Zandberg świetnie wykorzystał sejmową mównicę po exposé Mateusza Morawieckiego. Mniejsza, że obnażył pustkę kryjącą się za słowami premiera. Ważniejsze, że zdefiniował pozycję lewicy, potwierdzając, jak bardzo jest potrzebna w polskiej polityce i parlamencie.

Wybory. Ostrożny optymizm ze szczyptą nadziei
14.10.2019
Kaczyński mówi, że jest zadowolony z wyniku wyborów (choć w niedzielę nie ukrywał niezadowolenia).

Czas dla lewicy
14.10.2019
PiS wygrał, to fakt. I wszystko wskazuje na to, że będzie samodzielnie rządzić.