Blog: Wanda Nowicka

Posłanka na Sejm RP IX kadencji

Obrona autonomii Uniwersytetu Śląskiego – koniec przesłuchań studentek
ostatni poniedziałek o 15:25

Kończy się batalia w obronie studentów i studentek, oraz autonomii Uniwersytetu Śląskiego. Cieszę się, że także moje wysiłki w tej sprawie (interepelacje, listy, aktywne wsparcie protestu) przyczyniosły pozytywne efekty. W końcu, po odwołaniu Ordo Iuris, umorzono postępowanie w sprawie rzekomego fałszowania dowodów w postępowaniu dyscyplinarnym wobec jednej z wykładowczyń Uniwersytetu Śląskiego. Miała ona na zajęciach prezentować treści jawnie homofobiczne, cechujące się dyskryminacją wyznaniową czy przekazywać informacje nie mające pokrycia w aktualnej wiedzy naukowej. Rzecznik dyscyplinarny UŚ, po skardze studentów wystąpił o ukaranie wykładowczyni naganą – ta na znak protestów postanowiła odejść z uniwersytetu. Wraz z przedstawicielami Ordo Iuris była już wykładowczyni złożyła doniesienie o rzekomym fałszowaniu dowodów w toku postępowania dyscyplinarnego, rozpoczęły się wielogodzinne przesłuchania studentek, które postanowiły poinformować władze uniwersytetu o skandalicznych treściach przekazywanych na zajęciach. Wsparłam wtedy studentki, uczestniczyłam w wiecu pod katowickim komisariatem na ulicy Żwirki i Wigury. Dziś ta bitwa się skończyła, sąd ostatecznie podtrzymał decyzję prokuratury o umorzeniu postępowania. więcej na temat mojego zaangażowania w tej sprawie:

Artykuł Obrona autonomii Uniwersytetu Śląskiego – koniec przesłuchań studentek pochodzi z serwisu Wanda Nowicka.


Dlaczego Narodowy Program Szczepień jest realizowany tak powoli?
11.01.2021

Nie przekonują mnie zapewnienia rządu, jakoby z programem szczepień było wszystko w porządku, jakoby wszystko miało działać jak należy, a do końca stycznia jesteśmy w stanie zaszczepić maksymalnie 3 miliony osób – a planowany jest co najmniej milion. Jak jest w rzeczywistości? W ciągu ostatniej doby szczepionkę otrzymało nieco ponad 3 tysiące osób. Mnożąc to przez liczbę dni w miesiącu łatwo da się policzyć, że w takim tempie udałoby nam się zaszczepić 90 tysięcy osób w styczniu, zakładany odsetek zaszczepionych w populacji udałoby nam się osiągnąć gdzieś za około 25 lat. Dlaczego tak to wygląda? Każda opóźniona szczepionka to śmierć i cierpienie kolejnych osób. Wzorem dla nas powinien być Izrael, któremu pomimo trudnej sytuacji geopolitycznej udało się osiągnąć ponad 20% zaszczepionych osób.

Artykuł Dlaczego Narodowy Program Szczepień jest realizowany tak powoli? pochodzi z serwisu Wanda Nowicka.


Interweniuję w sprawie rozbudowanej struktury religijnej w Lasach Państwowych!
11.01.2021

Interweniuję w sprawie rozbudowanej struktury religijnej w Lasach Państwowych! Składa się ona z: Krajowego Duszpasterza Leśników Honorowych Duszpasterzy Leśników Duszpasterza Leśników Koordynującego Duszpasterza Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Duszpasterza Straży Leśnej regionalnych duszpasterzy leśników lokalnych duszpasterzy leśników Cała sytuacja jest jawnym naruszeniem zasad państwa świeckiego. Co więcej, koszty duszpasterstwa mają być ponoszone przez Lasy Państwowe. Wydaje się w wysokim stopniu niewłaściwe, aby jakakolwiek instytucja państwowa finansowała z pieniędzy publicznych praktyki religijne Po co w państwowej instytucji tylu księży i katechetów? W założeniu kościelni hierarchowie mają się zajmować lakonicznym krzewieniem wiedzy na temat leśnictwa, gospodarki leśnej i otoczenia leśnictwa metodami posługi duchowej, kształtowaniem pożądanych postaw etyczno-moralnych oraz integrowaniem pracowników. Cele te sugerują jakoby pracownikami LP kierowały niepożądane postawy etyczno-moralne, a cała państwowa instytucja nie radziła sobie z powierzoną jej misją. Ponadto obecność praktyk religijnych może rodzić nieformalny przymus uczestnictwa w nich. Pytam m.in. o to ilu księży zatrudniają LP, na jakiej podstawie, na czym polegają enigmatyczne metody posługi duchowej oraz czy Dyrektor planuje oddzielenie struktury kościelnej od państwowej instytucji jaką są Lasy Państwowe. więcej w Gazecie Wyborczej – Katowice z 19.01.2021 Po co Lasom Państwowym księża? „Kształtują postawy moralne i integrują” – Michalina Bednarek

Artykuł Interweniuję w sprawie rozbudowanej struktury religijnej w Lasach Państwowych! pochodzi z serwisu Wanda Nowicka.


Po mojej interwencji miasto Gliwice staje się właścicielem Stawu Szuwarek
09.01.2021

Po podjęciu przeze mnie działań w tej sprawie nadeszła dobra wiadomość – problem Stawu Szuwarek w Gliwicach jak wynika z otrzymanej przeze mnie odpowiedzi na przesłaną interpelację, zostanie rozwiązany. Część stawu należąca do Spółki Restrukturyzacji Kopalń zostanie sprzedana na rzecz Miasta Gliwice. Taki rozwój wydarzeń z pewnością ucieszy licznych mieszkańców tej części Gliwic, dla których Szuwarek jest ważnym miejscem o charakterze rekreacyjnym. W wyniku transakcji Miasto stanie się właścicielem całego terenu zbiornika wodnego, który pomimo złego stanu będzie mógł stać się, po uprzedniej rekultywacji, idealnym terenem do aktywnego spędzania wolnego czasu. Sprawa cieszy, ponieważ w tym przypadku nie powtórzył się scenariusz zastosowany w przypadku obiektu sportowego przy ul. Dzionkarzy 54 w gliwickiej Dzielnicy Sośnica.

Artykuł Po mojej interwencji miasto Gliwice staje się właścicielem Stawu Szuwarek pochodzi z serwisu Wanda Nowicka.


Nie ma zgody na projekt dot. braku możliwości odmowy przyjęcia mandatu!
08.01.2021

Nie ma mojej zgody na nowy pomysł PiS! W projekcie ustawy nowelizującej Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, znajduje się zapis skutkujący brakiem możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego. Projekt na na celu legitymizację bezprawnych rządowych rozporządzeń, tym samym utrudniając obywatelom i obywatelkom dostęp do sprawiedliwego sądu oraz protestów. Nie ma na to mojej zgody jako posłanki, będę stanowczo się temu sprzeciwiać.

Artykuł Nie ma zgody na projekt dot. braku możliwości odmowy przyjęcia mandatu! pochodzi z serwisu Wanda Nowicka.


Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekreśla szanse na rewitalizację gliwickich boisk
07.01.2021

Mam ogromne wątpliwości odnośnie najnowszych decyzji Spółki Restruktryzacji Kopalń, które dotyczącą boisk piłkarskich w Gliwicach. Mimo moich działań w tej sprawie niestety los gliwickich boisk znajdujących się w gestii SRK wydaje się przesądzony. Państwowa Spółka SRK S.A. niczym komercyjny deweloper zadbała, aby nie rozwijać w naszym kraju talentów młodych adeptów piłki nożnej nie licząc się z interesem kilkunastu tysięcy mieszkańców. W jaki sposób? Na te pytania odpowiedzi znajdziemy w piśmie Ministerstwa Aktywów Państwowych, które są reakcją na szereg złożonych przeze mnie interpelacji dotyczących terenu dawnego kompleksu sportowego przy ul. Dzionkarzy 54 w Gliwicach. Pokazują, że dobro obywateli nie ma dla rządzących znaczenia. Stadion sportowy znajdujący się przy ul. Dzionkarzy 54 w Gliwicach przez dziesiątki lat był chlubą nie tylko dzielnicy Sośnica, ale i całych Gliwic. Wyposażony w kilka boisk oraz niezbędne zaplecze przyciągał setki adeptów piłki nożnej. Przez wiele lat jego opiekunem była znajdująca się nieopodal kopalnia KWK Sośnica, następnie Kompania Węglowa, a od niedawna Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. Obiekt z czasem popadł w ruinę, jednak w zamian za interesujące działki o podobnej wartości próbowało go nabyć miasto Gliwice. Niestety bezskutecznie. Wystarczyło jednak pojawienie się inwestora prywatnego, aby wszelkie starania Miasta zostały w zasadzie zniweczone. Choć Spółka Restrukturyzacji Kopalń jak sama nazwa wskazuje powołana została głównie do likwidacji majątku po byłych kopalniach i jego odpowiedniego zagospodarowania, okazuje się, że najważniejsze są wewnętrzne regulacje tejże Spółki i zbycie wszelkich nieruchomości z jak największym zyskiem. Interes społeczny, historia obiektu oraz możliwość stworzenia profesjonalnego ośrodka treningów dla młodzieży, okazały się nie mieć tutaj wielkiego znaczenia. Teren boisk w dzielnicy Sośnica w Gliwicach, który współtworzyli tak naprawdę górnicy znajdującej się nieopodal Kopalni Sośnica, mógłby posłużyć dla rozwoju szerokiej aktywności społecznej kilkunastu tysięcy mieszkańców tej dzielnicy. Mógłby, niestety odniesienia do tych argumentów w odpowiedziach na moje liczne interpelacje brak – dla Spółki sprawa wydaje się zamknięta. W zamian opisane zostały zapewnienia o intencjach oraz zapewnienia o dokonaniu wszelkich możliwych starań. Mam ogromne wątpliwości co do tego, dla kogo te starania mają być najlepsze – dla spółki czy lokalnej społeczności?

Artykuł Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekreśla szanse na rewitalizację gliwickich boisk pochodzi z serwisu Wanda Nowicka.


Rządowe instrukcje o wycinaniu słowa „gender”?
30.12.2020

Niebawem wszystkie ministerstwa mogą otrzymać rządowe instrukcje dotyczące rugowania słowa „gender” z europejskich dokumentów – informuje środowy „Dziennik Gazeta Prawna”. To interesujące, że w dobie pandemii rząd Zjednoczonej Prawicy wydaje się nie mieć pilniejszych spraw…

Artykuł Rządowe instrukcje o wycinaniu słowa „gender”? pochodzi z serwisu Wanda Nowicka.


Niepokojące działania Spółki Restrukturyzacji Kopalń
30.12.2020

Podjęłam interwencję w sprawie Spółki Restrukturyzacji Kopalń, której działania budzą moje poważne wątpliwości. Spółka została powołana w celu likwidacji oraz gospodarowania mieniem likwidowanych zakładów wydobywczych.  Jest ona w posiadaniu dużej liczby nieruchomości stanowiących niegdyś istotny człon mienia likwidowanych kopalń. Wystosowałam już kilka interpelacji ws. działań wyżej wspomnianej spółki – pytałałam do tej pory m. in. o przedłużające się przygotowywania do przejęcia przez Miasto Gliwice działek znajdujących się w obszarze dzielnicy Ligota Zabrska oraz sprzedaży prywatnemu podmiotowi stadionu przy ul. Dzionkarzy 54 w Gliwicach – pomimo tego, że Miasto Gliwice wyrażało zainteresowanie terenem.   W skład mienia SRK wchodzą również nieruchomości mieszkalne, a nawet całe osiedla robotnicze będące istotnym elementem krajobrazu społeczno-gospodarczego w województwie śląskim. Osoby je zamieszkujące budowały dobrobyt Polski i Śląska przez dziesiątki lat, a same osiedla ze względu na otoczenie i warunki, w którym powstawały – są unikalne pod względem urbanistycznym, funkcjonalnym oraz architektonicznym.  Obserwuje się stopniową degradację mieszkań pogórniczych oraz budynków, w których się mieszczą. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że osiedla są pozostawione same sobie, pozbawione większych inwestycji i konserwacji. Przykładem jest tutaj zabrzańskie Osiedle Borsiga, które zostało wpisane do rejestru zabytków. Pomimo objęcia osiedla ochroną konserwatora, spacerując po nim mijamy walące się chlewiki oraz drobne komórki, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Klatki schodowe do dziś nie doczekały się remontu, a mieszkańcy skarżą się na opieszałość zarządzających i niereagowanie na ich codzienne problemy. W listopadzie zeszłego roku doszło tam również do poważnego pożaru.   Ponadto, z informacji przekazywanych przez osoby zamieszkujące osiedle, wynika, że Spółka Restrukturyzacji Kopalń wstrzymała sprzedaż mieszkań lokatorom. Pomimo tego wciąż się odbywają przetargi na niezamieszkane nieruchomości lokalowe, co budzi głębokie niezrozumienie.   W związku z tym skierowałam do Ministra aktywów państwowych następujące pytania:  Jakie plany ma SRK wobec pokopalnianego zasobu mieszkaniowego?  Dlaczego SRK nie podejmuje potrzebnych inwestycji w mienie, którym zarządza?  Jakie środki SRK przeznacza rocznie na utrzymanie zasobu mieszkaniowego i jego bieżącą konserwację?  Ile mieszkań znajduje się w zasobie SRK?  Dlaczego wstrzymano sprzedaż lokali ich dotychczasowym najemcom?  Ile mieszkań na Osiedlu Borsiga w Zabrzu sprzedano w trybie bezprzetargowym najemcom w roku 2018, 2019 i 2020 roku? Ile mieszkań na Osiedlu Borsiga w Zabrzu sprzedano w trybie przetargowym w roku 2018, 2019 i 2020 roku? W załączniku oryginalna treść interpelacji: źródło zdjęcia: Wikipedia.

Artykuł Niepokojące działania Spółki Restrukturyzacji Kopalń pochodzi z serwisu Wanda Nowicka.


Manipulacje Ordo Iuris
29.12.2020

Tak jak wszystkie projekty składane przez Ordo Iuris, projekt wypowiedzenia Konwencji Antyprzemocowej opiera się na wielkim kłamstwie. Warto powiedzieć na początek przynajmniej o dwóch ważnych korzyściach, które służą Polkom tak długo, jak długo obowiazuje w naszym Kraju Konwencja Antyprzemocowa: Wycofanie Polski z Konwencji Antyprzemocowej odbędzie się w interesie oprawców, a kosztem ofiar. Zwracam się do premiera Kaczyńskiego i prezydenta Dudy: jeśli poprzecie projekt Ordo Iuris, kobiety wam tego nie wybaczą! Oto całe moje wystąpienie podczas konferencji Lewicy poświeconej planom Ordo Iuris związanym z wypowiedzeniem przez Polskę konwencji Antyprzemocowej:

Artykuł Manipulacje Ordo Iuris pochodzi z serwisu Wanda Nowicka.


Już 66% społeczeństwa za prawem kobiet do decydowania!
29.12.2020

Już dwie trzecie Polek i Polaków opowiada się za prawem do aborcji do 12 tyg. ciąży. To ogromny wzrost od ostatniego badania z początku 2019 roku. Więcej: https://oko.press/66-proc-za-prawem-do-aborcji/

Artykuł Już 66% społeczeństwa za prawem kobiet do decydowania! pochodzi z serwisu Wanda Nowicka.