Lewica PPS Razem Wiosna A. Dziemianowicz-Bąk M. Zawisza A-M. Żukowska R. Biedroń W. Czarzasty K. Gawkowski T. Trela A. Zandberg

Profil: Lewica - Posty | Facebook

❗️Krzysztof Kamil Baczyński był socjalistą i...
wczoraj o 11:01
Lewica

❗️Krzysztof Kamil Baczyński był socjalistą i antyfaszystą!

Obejrzyjcie całe wystąpienie Adrian Zandberg👇

Prawa wyborcze dla kobiet w Polsce po raz pierwszy zadeklarował...
wczoraj o 09:14
Lewica

Prawa wyborcze dla kobiet w Polsce po raz pierwszy zadeklarował Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, pod przewodnictwem socjalisty Ignacego Daszyńskiego.

W manifeście ogłoszonym 7 listopada 1918 r. czytamy: „Sejm Ustawodawczy zwołany będzie przez nas jeszcze w roku bieżącym na podstawie powszechnego, bez różnicy płci, równego, bezpośredniego, tajnego i proporcjonalnego głosowania. Czynne i bierne prawo wyborcze będzie przysługiwało każdemu obywatelowi i obywatelce mając...ym 21 lat skończonych”.

Polityczną i programową kontynuacją rządu Ignacego Daszyńskiego, był rząd pod przewodnictwem socjalisty Jędrzeja Moraczewskiego, powołany 17 listopada 1918 roku.

Prawa wyborcze dla kobiet ostatecznie wprowadził „Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego” podpisany przez Józefa Piłsudskiego z 28 listopada 1918 r.
Kobiety w Polsce uzyskały bierne i czynne prawa wyborcze.

#PrawaKobiet #PrawoWyborcze #historia #Lewica

Zobacz więcejObraz może zawierać: tekst „DO ZWYCIĘSTWA WYBORCZYNIE! OBYWATELKI! TOWARZYSZKI! MATKI! GOSPODYNIE! ROBOTNICE! oibdlially 28 LISTOPADA 1918 R. KOBIETY w POLSCE PO RAZ PIERWSZY OTRZYMAŁY PRAWA WYBORCZE. 102 LATA TEMU TYMCZASOWY NACZELNIK PAŃSTWA TWA JÓZEF PIŁSUDSKI UGIAŁ SIĘ POD NACISKIEM POLITYCZNYM KOBIET ORAZ PROTESTEM ZUŻYCIEM PARASOLEK. LEWICA”

Joanna Senyszyn: Zaprawdę powiadam Wam, skończmy z tymi aktami...
ostatni piątek o 21:16
Lewica

Joanna Senyszyn: Zaprawdę powiadam Wam, skończmy z tymi aktami strzelistym w Sejmie!

To przez takich jak Stefan Wyszyński i JP2 kościół stał się bezpieczną przystanią dla pedofilów!

🔴 [NA ŻYWO] Wspólna konferencja Lewicy i Platformy...
ostatni piątek o 14:31
Lewica prowadził(a) transmisję na żywo.

🔴 [NA ŻYWO] Wspólna konferencja Lewicy i Platformy Obywatelskiej ws. zwołania Komisji Spraw Wewnętrznych w celu zbadania ostatnich działań policji.

Wyświetlenia: 9,8 tys.

Zróbmy w Warszawie drugi Waszyngton i przy pierwszej okazji...
ostatni piątek o 08:51
Lewica

Zróbmy w Warszawie drugi Waszyngton i przy pierwszej okazji odeślijmy do lamusa tych, dla których fake news jest chlebem powszednim, a także nie wierzą, że białe jest białe a czarne jest czarne.

Demokracja, pluralizm, wolne wybory!

#BlackFriday

Obraz może zawierać: 3 osoby, tekst
Rezolucja potępia faktyczny zakaz prawa do aborcji w Polsce,...
ostatni czwartek o 16:38
Lewica

Rezolucja potępia faktyczny zakaz prawa do aborcji w Polsce, po haniebnym orzeczeniu Trybunału, który jest całkowicie kontrolowany przez partię Jarosława Kaczyńskiego. Wyraża ona solidarność z setkami tysięcy odważnych Polek i Polaków, którzy od czterech tygodni wychodzą na ulice, sprzeciwiając się temu zakazowi. Broni ona również praw Polek do decydowania o swoich ciałach i przypomina, że prawa kobiet to prawa człowieka, a instytucje europejskie i państwa c...złonkowskie muszą je chronić. Wzywa ona również Komisję Europejską do bezpośredniego wspierania programów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, działających na rzecz zapewnienia kobietom dostępu do zdrowia oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych w Polsce i w całej Europie.

Stanowisko grupy Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim jest jasne – Jej ciało, jej wybór!

Zobacz więcejObraz może zawierać: 1 osoba, tekst „ATAK NA POLKI TO ATAK NA WSZYSTKIE EUROPEJKI! PARLAMENT EUROPEJSKI POTĘPIA PRAWA CIĄŻY w POLSCE DO ROBERT BIEDRON NEGOCJATOREM REZOLUCJI LEWICA”

16 dni Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet - Składamy projekt o...
ostatni czwartek o 12:00
Lewica

16 dni Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet - Składamy projekt o definicji gwałtu

Pomysł Lewicy na budzet.
ostatni czwartek o 09:31
Lewica prowadził(a) transmisję na żywo.

Pomysł Lewicy na budzet.

Wyświetlenia: 10 tys.

🚆 Dziękujemy za codzienny trud i dbanie o bezpieczeństwo...
ostatnia środa o 16:12
Lewica

🚆 Dziękujemy za codzienny trud i dbanie o bezpieczeństwo podróżnych!

#DzieńKolejarza #WybieramZbiorKom

Obraz może zawierać: na zewnątrz, tekst „DZIEŃ KOLEJARZA Dziękujemy bezpieczeństwo za codzienny trud idbanie O podróżnych! LEWICA”
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy...
ostatnia środa o 09:01
Lewica

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet.

A Lewica jest kobietą! Są rzeczy, które łączą nas wszystkie. To sprawy, które dobrze rozumie chyba każda kobieta: żeby czuć się bezpiecznie, żeby mieć możliwość decydowania o sobie, by móc się uczyć, spełniać marzenia i być tym kim chce się być.

Jak to jest możliwe, że w naszym kraju ktoś pozwala by kobiety były dręczone, aby obdzierano je z godności? Jesteście na to wściekłe? Niech ta wściekłość pomoże na...m działać!

Lewica proponuje Pakt dla Kobiet:

1. Dostęp do bezpiecznego zabiegu przerwania ciąży do 12 tygodnia na żądanie kobiety;
2. refundacja nowoczesnej antykoncepcji i dostęp do antykoncepcji awaryjnej bez recepty;
3. edukacja o zdrowiu i seksualności w szkołach;
4. ustawowa gwarancja pełnej refundacji leczenia niepłodności metodą in vitro;
5. gwarancja bezpłatnego i wygodnego dostępu do ginekologa bez klauzuli sumienia;
6. wysokie standardy opieki okołoporodowej, w tym refundacja znieczulenia na życzenie kobiety;
7. gwarancja bezpłatnego miejsca w żłobku dla każdego dziecka - tak by młode matki mogły spokojnie wrócić do pracy;
8. równa płaca za równą pracę – Certyfikat Sprawiedliwych Płac;
9. równy udział płci w publicznych władzach wykonawczych i w zarządach spółek skarbu państwa;
10. alimenty ściągane jak podatki.

Razem jesteśmy silne!

Razem z naszymi partnerami jesteśmy silni!

Zobacz więcejObraz może zawierać: kwiat, tekst „DOŚĆ PIEKŁA KOBIET LEWICA”

Lewica walczy o interesy polskiej gastronomii. Skladamy poprawke...
ostatni wtorek o 15:30
Lewica prowadził(a) transmisję na żywo.

Lewica walczy o interesy polskiej gastronomii. Skladamy poprawke do Tarczy 6.0 chroniaca lokale gastronomiczne przed wyzyskiem przez korporacje

Wyświetlenia: 13 tys.
Dziennikarze obecni na demonstracjach i protestach nie są ich...
ostatni wtorek o 10:13
Lewica

Dziennikarze obecni na demonstracjach i protestach nie są ich uczestnikami, ale wykonują swoją pracę, która polega na relacjonowaniu wydarzeń. Agata Grzybowska okazała zatrzymującym ją funkcjonariuszom legitymację dziennikarską, co widać na zdjęciach innych fotoreporterów, którzy byli na miejscu zdarzenia.

Polski rząd deklaruje, iż państwo przez nich kierowane nie ma problemów z praworządnością. Wczorajsze zatrzymanie przez policję dziennikarki było niezgodne z Kartą Praw Po...dstawowych Unii Europejskiej.

Zgodnie z jej Art. 11
1. Każdy ma prawo do wolności wypowiedzi. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.

2. Szanuje się wolność i pluralizm mediów.

Domagamy się wyjaśnień szefa MSWiA, w związku z działaniami policji podczas wczorajszych protestów przed budynkiem MEN.

Żądamy poszanowania konstytucyjnych praw wolności wypowiedzi! Sprzeciwiamy się cenzurze prewencyjnej i koncesjonowaniu prasy!

Zobacz więcejObraz może zawierać: 1 osoba, tekst „ZATRZYMANIE POLICJĘ PRAWORZADNOŚCI ZASAD TO PREWENCYJNEJ! NIE DLA CENZURY LEWICA”

Fake news i budowanie obrazu sprzecznego z rzeczywistością nie...
ostatni poniedziałek o 17:37
Lewica

Fake news i budowanie obrazu sprzecznego z rzeczywistością nie jest odkryciem XXI wieku, tak działała propaganda już ponad 100 lat temu. Dziś symbolem „Wioski potiomkinowskiej” rządu Mateusza Morawieckiego jest szpital na Stadionie Narodowym, gdzie ogromne pieniądze stworzono de facto plan filmowo-zdjęciowy dla propagandzistów rządu, aby mogli prezentować wyjątkowość polskiej ochrony zdrowia.

Jak jest naprawdę? Zjednoczona Prawica abdykowała w walce o zdrowia i życie Polek ...i Polaków, nawet prezydent Andrzej Duda uczestniczy publicznej zbiórce, ponieważ ochrona zdrowia a naszym kraju jest niewydolna.

Ciągłe groźby wprowadzenia Narodowej Kwarantanny na zmianę z zapowiedziami odmrożenia gospodarki to pełzający lockdown. Temat, który ma odwrócić uwagę od sedna problemu, który jest to, że system ochrony zdrowia jest niewydolny. Personel walczący z epidemią jest przemęczony, a dodatkowo rząd świadomie łamie prawo, nie publikując ustawy covidowej, która zapewniałaby podwyżki medykom walczącym z koronawirusem. Wszystko po to, aby budżet był mniej obciążony, a przecież rząd mógłby przesunąć wydatki i zrezygnować z mniej pilnych wydatków, np. na zakupów uzbrojenia.

Tylko silna ochrona zdrowia spowoduje, iż będziemy mieć silną gospodarkę, a Polki i Polacy będą bezpieczni. Lewica chce zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 7,2% PKB. Skąd na to środki? Z ograniczenia wydatków na zbrojenia, zniesienia przywilejów podatkowych kościołów i związków wyznaniowych oraz pełnego wykorzystania wszelkich źródeł finansowych z Unii Europejskiej – Funduszy Norweskich, funduszu odbudowy, funduszu transformacji energetycznej oraz funduszy spójności – co wzmocni wzrost gospodarczy i zwiększy dochody do budżetu.

#SzpitalNarodowy

Zobacz więcejObraz może zawierać: tekst „WIOSKA POTIOMKINOWSKA 2020 LEWICA”
Z okazji przypadającego dzisiaj święta, pragniemy...
21.11.2020
Lewica

Z okazji przypadającego dzisiaj święta, pragniemy złożyć najserdeczniejsze podziękowania Wszystkim Pracownikom Socjalnym za ich wysiłek i zaangażowanie w pomoc drugiemu człowiekowi.

Państwa praca i zaangażowanie budzi szacunek oraz stanowi inspirację dla każdego, kto chce pomagać innym.

Wiemy, że Wasze zarobki są niskie. Potrzebne są zmiany i godne płace, Lewica chce, aby nikt w sektorze publicznym nie zarabiał mniej niż 3500 zł brutto.

Obraz może zawierać: 2 osoby, tekst „21 EPRACOWNIKA BOCJALNEGO dzisiaj święta, pragniemy złożyć Wszystkim z okazji przypadającego Pracownikom Socjalnym najserdeczniejsze za ich wysiłek podziękowania zaangażowanie w pomoc drugiemu człowiekowi. oraz budzi Państwa praca stanowi inspirację dla każdego, zaangażowanie kto chce pomagać szacunek innym. WIEMY, ŻE WASZE ZAROBKI SĄ NISKIE. POTRZEBNE SĄ ZMIANY GODNE PŁACE, LEWICA CHCE, ABY NIKT 3500 ZŁ BRUTTO. w SEKTORZE PUBLICZNYM NIE ZARABIAŁ MNIEJ NIŻ LEWICA”

🇵🇱 Polska jest częścią 🇪🇺 UE od 1 maja 2004 r.,...
21.11.2020
Lewica

🇵🇱 Polska jest częścią 🇪🇺 UE od 1 maja 2004 r., kiedy to rząd SLD-UP-PSL kierowany przez Leszka Millera wprowadził nasz kraj do wspólnoty , od tego momentu nasz kraj dokonał ogromnego skoku rozwojowego.

👉 Pozytywną przyszłość Polski upatrujemy w jeszcze ściślejszej integracji z Unią Europejską, w celu budowy skutecznego państwa opiekuńczego.

Nasze hasło z 2005 r. „Silna Polska w silnej Europie” wciąż pozostaje w mocy❗

...

Premier Morawiecki jeszcze niedawno chwalił się, iż pieniądze z nowej perspektywy budżetowej UE już są załatwione i czekają tylko na wydanie, dlaczego zatem szef rządu i Zjednoczona Prawica chcą wetować unijny budżet?

Mateusz Morawiecki nie musiałby niczym grozić UE, gdyby Polska nie miała realnego problemu z praworządnością. Sugestia tego weta tylko dobitnie pokazuje, że na złodzieju czapka gore: taki komunikat wysłały tylko państwa, które mają rzeczywisty problem z przestrzeganiem zasad praworządności i niezależności sądownictwa - czyli Węgry i Polska.

Kaczyńskiemu, Dudzie, Ziobrze, Morawieckiemu i wszystkim pozostałym politykom Zjednoczonej Prawicy wcale nie chodzi o suwerenność Polski, ale o bezkarność w rządzeniu naszym krajem. Według nich sytuacja ma wyglądać następująco – dajcie nam kasę oraz wolną rękę w tym co robimy w Polsce, a jak nie, to będziemy Wam droga Unio bruździć.

Lewica mówi: TAK dla budżetu Unii Europejskiej, TAK dla funduszu odbudowy i TAK dla funduszu transformacji energetycznej.
#UE #UniaEuropejska #BudżetUE #weto

Zobacz więcejObraz może zawierać: tekst „POPIERAM POLSKI OBECNOŚĆ EUROPEJSKIEJ! W UNII LEWICA”
Wspólnie z Klubem Koalicja Obywatelska składamy wniosek o...
20.11.2020
Lewica

Wspólnie z Klubem Koalicja Obywatelska składamy wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego❗️

Krzysztof Gawkowski
Cezary Tomczyk

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją i garnitur

(…) W Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Narody...
20.11.2020
Lewica

(…) W Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Narody Zjednoczone proklamowały, iż dzieci mają prawo do szczególnej troski i pomocy,

wyrażając przekonanie, że rodzina jako podstawowa komórka społeczeństwa oraz naturalne środowisko rozwoju i dobra wszystkich jej członków, a w szczególności dzieci, powinna być otoczona niezbędną ochroną oraz wsparciem, aby mogła w pełnym zakresie wypełniać swoje obowiązki w społeczeństwie,

uznając, że dziecko dla pełnego i harmonijnego rozwoju swo...jej osobowości powinno wychowywać się w środowisku rodzinnym, w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia,

uważając, że dziecko powinno być w pełni przygotowane do życia w społeczeństwie jako indywidualnie ukształtowana jednostka, wychowana w duchu ideałów zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych, a w szczególności w duchu pokoju, godności, tolerancji, wolności, równości i solidarności (…)

Konwencja Prawa Dziecka ciągle jest włączana do bieżących rozgrywek politycznych i to często w postaci manipulacji.

Zjednoczona Prawica w swojej argumentacji powołuje się na Konwencję, która jakoby zabrania przerywania ciąży.

Polska jest stroną wielu międzynarodowych umów, ale przedmiotem żadnej z nich nie jest kwestia przerywania ciąży. Traktaty, którymi nasz kraj jest sygnatariuszem, a które obejmują kwestie związane z prawami człowieka, nie definiują też chwili, od której przestajemy mówić o zarodku a zaczynamy o istocie ludzkiej.

Komitety ONZ dążą do zagwarantowania możliwości przerywania ciąży oraz do zagwarantowania faktycznego dostępu do zabiegu aborcji, w przypadku ciężkiej wady płodu, a także gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa lub stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety. Co więcej, od 1993 r. komitety ONZ oceniają polską ustawę o przerywaniu ciąży za restrykcyjną.

Lewica opowiada się za liberalizacją przepisów o przerywaniu ciąży, za dekryminalizacją zabiegu przerywania ciąży oraz za ochroną zdrowia reprodukcyjnego kobiet.

#DzieńPrawDziecka #PrawaDziecka

Zobacz więcejObraz może zawierać: 2 osoby, tekst „IN VITRO, CZY TEŻ POCZĘTE z ZIN KLASYCZNIE, KOCHAMY JE BEZGRANICZNIE. 1959 R. Zgromadzenie 20 LISTOPADA Ogólne ONZ uchwaliło Deklarację Praw Dziecka. LEWICA”