Lewica PPS Razem Wiosna A. Dziemianowicz-Bąk M. Zawisza A-M. Żukowska R. Biedroń W. Czarzasty K. Gawkowski T. Trela A. Zandberg

Profil: Lewica - Posty | Facebook

Chcemy państwa, w którym wszyscy czują się u siebie....
dzisiaj o 08:27
Lewica

Chcemy państwa, w którym wszyscy czują się u siebie. Dlatego opowiadamy się za skuteczną ochroną praw wszystkich obywatelek i obywateli, zwalczaniem wszelkich form dyskryminacji i realizacją zasady równości, w szczególności ze względu: na płeć, wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność, status ekonomiczny, światopogląd, orientację seksualną, wyznawaną religię czy pochodzenie etniczne.

Przypominamy, że bez ochrony praw mniejszości demokracja przeistacza sie...̨ w dyktaturę większości. Naszym celem jest przywrócenie odpowiedzialności państwa za realizację wszystkich praw i wolności obywatelek i obywateli oraz wzmocnienie jego polityki w tym obszarze. Niezmiennie apelujemy o pełną ratyfikację Karty Praw Podstawowych, która zapewni Polkom i Polakom pełniejszą ochronę ich praw w kraju i na obszarze Unii Europejskiej.

#IDAHOT #IDAHOT2021 #IDAHOTB #IDAHOBIT

Zobacz więcejMoże być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba i tekst „17 MAJA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZECIW WOLNOŚĆ HOMOFOBII, TRANSFOBII BIFOBII Wszyscy ludzie Wszyscyludzie są równi bez względu na rasę, płeć, orientaenie,wyznawa status rientację seksualną, pochodzenie, religiÄ, czy też majątkowy. lub nie LEWICA”
Prezentacja #PolskiŁad to był festiwal obietnic. Mieszkania,...
ostatnia sobota o 15:14
Lewica

Prezentacja #PolskiŁad to był festiwal obietnic. Mieszkania, domy, dopłaty, lepsze podatki, doinwestowanie ochrony zdrowia, cyfryzacja, różnego rodzaju ułatwienia w wielu dziedzinach życia. Wszystko pięknie, tylko że PiS rządzi w Polsce od 2015 roku. Dlaczego od 2015 roku tego wszystkiego nie udało się zrobić?! Co stało na przeszkodzie?

Czytając Krajowy Plan Odbudowy można znaleźć tam analizę bieżącej sytuacji w Polsce, analizę przygotowaną przez rząd Zjednoczonej Prawicy. G...abinet Mateusza Morawieckiego jest tam bezlitosny dla #DobraZmiana.

Za mało kobiet pracuje, rodzi się coraz mniej dzieci

"Niższy wskaźnik zatrudnienia kobiet jest związany z napotykaniem barier w postaci nieelastycznego czasu pracy, obciążeniem obowiązkami domowymi i w zakresie opieki nad dziećmi, osobami z niepełnosprawnościami i innymi członkami rodziny, wobec niewystarczająco rozwiniętych usług społecznych”.

Źródło: Krajowy Plan Odbudowy

Zapaść ochrony zdrowia.
Brak lekarzy, zła organizacja pracy, starzenie się kadry.

„Nieoptymalne wykorzystanie czasu pracy, brak lekarzy specjalistów, starzenie się kadry, nierównomierne, regionalne rozmieszczenie kadry to podstawowe bolączki, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia”.

Źródło: Krajowy Plan Odbudowy

Stopa inwestycji, która miała wynosić od 20 do 25 procent PKB, dziś wynosi 17,2 procent, najmniej w historii III RP

„W opinii rodzimych przedsiębiorców warunki prowadzenia działalności gospodarczej nie są w dalszym ciągu optymalne. Obok skutków pandemii jako czynniki osłabiające warunki prowadzenia działalności przedsiębiorcy wskazują niestabilność i częste zmiany prawa dotykające różne sektory, funkcjonowanie administracji oraz system zachęt i bodźców do inwestowania”.

Źródło: Krajowy Plan Odbudowy

Do 2025 roku w Polsce miało jeździć milion elektrycznych samochodów, zarejestrowano 10 000

„Łączna liczba wszystkich zarejestrowanych dotąd samochodów elektrycznych wciąż jest bardzo niewielka i na koniec 2020 roku wyniosła około 10 000”.

Źródło: Krajowy Plan Odbudowy

Program „Czyste Powietrze” nie działa

„Według raportu WHO z 2018 roku, 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE stanowiły polskie miasta. Narażenie na smog negatywnie wpływa na układ immunologiczny, zwiększając podatność na infekcje dróg oddechowych. Stąd również większa liczba zakażeń – także SARS-CoV-2 – i cięższy przebieg chorób układu oddechowego, jak i przedwczesnych zgonów”.

Źródło: Krajowy Plan Odbudowy

Zobacz więcejMoże być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba i tekst „ROZLTCZMIANĘ Zapaść ochrony zła organizacja zdrowia. Brak lekarzy, pracy, starzenie się kadry. LEWICA”Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba i tekst „ROZLTEZMIANĘ DOBRĄ w elektrycznych Polsce miało Do 2025 roku jeżdzić milion samochodów. Zarejestrowano 10 0o0. LEWICA”Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba i tekst „BOBLTGZMIANE DOBRĄ PKS w każdej gminie nie działa LEWICA”Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba i tekst „DOBRĄ ROZLICZAMY ŻMIANĘ Stopa inwestycji, która miała wynosić od 20 do 25 procent PKB, dziś wynosi 17,2 procent. Najmniej w historii III RP LEWICA”+3

PiS przedstawił dziś zapowiedzi w ramach Polskiego Ładu, ale...
ostatnia sobota o 13:44
Lewica

PiS przedstawił dziś zapowiedzi w ramach Polskiego Ładu, ale dopóki nie będzie konkretnych projektów ustaw ciężko się do czegoś odnosić. Sprawa może znów okazać się taką promocją z gwiazdką, którą była zapowiedź podniesienia kwoty wolnej do 8 tysięcy złotych, a która ostatecznie objęła nielicznych.

PiS robi ładne prezentacje, ale nie tak zmienia się rzeczywistość. W Sejmie leżą projekty ustaw Lewicy:

📍7,2% PKB na zdrowie w 2024 ...
📍Pakiet pracowniczy
📍Ogłoszenie alarmu klimatycznego
📍Reforma świadczeń rodzinnych

Zamiast kopiować, wystarczy przyjąć projekty Lewicy!

Prezentacja „Polskiego Ładu” to był taki festiwal obietnic. Mieszkania, domy, dopłaty, lepsze podatki, doinwestowanie ochrony zdrowia, cyfryzacja, różnego rodzaju ułatwienia w wielu dziedzinach życia. Wszystko pięknie, tylko że PiS rządzi w Polsce od 2015 roku. Dlaczego od 2015 roku tego wszystkiego nie udało się zrobić?! Co stało na przeszkodzie?

#PolskiŁad

Zobacz więcejLewica - jedyna postępowa siła w polskiej polityce. Jesteśmy różnorodni, ale łączy nas przyszłość. Dlatego wspólnie chcemy budować Polskę jutra.

klub-lewica.org.pl

Festiwal obietnic PiS

Lewica - jedyna postępowa siła w polskiej polityce. Jesteśmy różnorodni, ale łączy nas przyszłość. Dlatego wspólnie chcemy budować Polskę jutra.Lewica - jedyna postępowa siła w polskiej polityce. Jesteśmy różnorodni, ale łączy nas przyszłość. Dlatego wspólnie chcemy budować Polskę jutra.
Lewica nie akceptuje żadnych form przemocy. Zarówno...
ostatni piątek o 21:46
Lewica

Lewica nie akceptuje żadnych form przemocy. Zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej. Są to zachowania sprzeczne z wartościami Lewicy. Dotyczy to również Członkiń i Członków naszego koalicyjnego klubu parlamentarnego. Wszelkie sygnały dotyczące stosowania jakiejkolwiek przemocy czy dyskryminacji traktujemy poważnie i analizujemy z najwyższą starannością. Standardy, których wymagamy od innych, są także naszymi standardami.

Prezydium klubu Lewicy podjęło decyzje...̨ o wprowadzeniu odpowiednich procedur, które pozwolą reagować i natychmiast wyciągać konsekwencje w przypadkach naruszeń standardów. Władze Klubu zdecydowały również o przeprowadzeniu wewnętrznego szkolenia antydyskryminacyjnego, które pozwoli wszystkim parlamentarzystkom i parlamentarzystom Lewicy odświeżyć zasady i zagadnienia związane równością, która jest naszą naczelną zasadą.

Sprawę poruszaną w ostatnich publikacjach prasowych chcemy wyjaśnić i omówić podczas spotkania marszałkini Gabrieli Morawskiej-Staneckiej i marszałka Włodzimierza Czarzastego, które w najbliższym czasie zorganizuje przedstawiciel prezydium klubu parlamentarnego.

Zobacz więcej

Inauguracja akcji bilbordowej - Unijne pieniądze z Funduszu...
ostatni piątek o 09:59
Lewica prowadził(a) transmisję na żywo.

Inauguracja akcji bilbordowej - Unijne pieniądze z Funduszu Odbudowy pomogą polskim szpitalom powiatowym!

Wyświetlenia: 6,6 tys.
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na Rzecznika Praw...
ostatni czwartek o 17:15
Lewica

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na Rzecznika Praw Obywatelskich, Bartłomiej Wróblewski:

❌ stoi za faktycznym zakazem aborcji w w Polsce!
❌ nie reagował, gdy Andrzej Duda nazywał osoby LGBT ideologią!
❌ uczestniczył w skoku PiS na media pubiczne! ...
❌ wprowadził do Trubunału Konstytucyjnego Pawłowicz i Piotrowicza!
❌ wprowadził do Trybunału Konstytucyjnego dublerów!
❌ To Wróblewski głosował za ustwami ograniczającymi praworządność w Polsce!

#NieDlaWróblewskiego

Zobacz więcejMoże być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „TO WRÃBLEWSKI STOI ZA FAKTYCZNYM ZAKAZEM ABORCJI #NIEDLAWRÃBLEWSKIEGO w POLSCE! LEWICA”Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „WA NIE REAGOWAŁ, DUDA NAZYWAŁ GDY OSOBY #NIEDLAWRÃBLEWSKIEGO LGBT IDEOLOGIĄ! LEWICA”Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekstMoże być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst+3

Robert Biedroń: Po dzisiejszym raporcie Najwyższej Izby...
ostatni czwartek o 14:36
Lewica

Robert Biedroń: Po dzisiejszym raporcie Najwyższej Izby Kontroli, jako odpowiedzialny za to największe przestępstwo w ostatnich latach, Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji. A chwilę po tym, do zajmowanych przez premiera pomieszczeń, powinna wkroczyć prokuratura i zabezpieczyć dokumenty, ponieważ wszystko wskazuje na to, że Prezes Rady Ministrów popełnił przestępstwo na szkodę Skarbu Państwa. Przestępstwo urzędnicze polegające na tym, iż w sposób przekraczający up...rawnienia w dniu 16 kwietnia 2020 r. wydał decyzje zmierzające do wyboru Prezydenta RP, pomimo iż czynności organizacyjne do przeprowadzenia tych wyborów były zastrzeżone do kompetencji Państwowej Komisji Wyborczej. Jest to przestępstwo ścigane jest z urzędu, dlatego jako były kandydat na urząd prezydenta, który kandydował z ramienia Lewicy oraz demokratycznej strony opozycji, składam dzisiaj zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na ręce Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście.

Takiej reakcji zabrakło w przypadku działań prezesa NIK Mariana Banasia, ponieważ to zawiadomienie powinno być kluczowym wnioskiem płynącym z raportu o wyborach, które się nie odbyły 10 maja 2020 r. Powstaje zatem pytanie: dlaczego Marian Banaś nie miał odwagi tego powiedzieć i nie złożył zawiadomienia do prokuratury na osobę, na którą wskazują wszystkie dowody, iż jest odpowiedzialna za to przestępstwo? Łatwo jest łapać płotki, trudniej jest łapać rekiny, ale to rekiny zdecydowały o tym przestępstwie.

#Wybory10Maja #NieWybory #NIK

Zobacz więcejMoże być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba i tekst „RAPORT NIK w SPRAWIE NIEWYBOROW 10 MAJA 2020 R. Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji, a chwilę po tym powinna wkroczyć prokuratura, ponieważ wszystko wskazuje na to, że Prezes Rady Ministrów popełnił przestępstwo na szkodę Skarbu Państwa. Robert Biedroń Eurodeputowany LEWICA”
Po raporcie NIK. Lewica chce by Mateuszem Morawieckim zajęła...
ostatni czwartek o 13:05
Lewica prowadził(a) transmisję na żywo.

Po raporcie NIK. Lewica chce by Mateuszem Morawieckim zajęła się Prokuratura.

Wyświetlenia: 24 tys.

❤️ W Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych...
ostatnia środa o 09:16
Lewica

❤️ W Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych życzymy wszystkim wykonującym ten odpowiedzialny zawód, aby poprawie uległy warunki pracy i płacy, życzymy również dużo zdrowia i wytrwałości.

💐 Dziękujemy za Wasz trud!

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „M 12 MAJA I PROLOZNYCH Życzymy dużo zdrowia oraz poprawy warunków pracy ipłacy! LEWICA”
Konwencja o Przeciwdziałaniu Przemocy Wobec Kobiet, zwana też...
ostatni wtorek o 07:56
Lewica

Konwencja o Przeciwdziałaniu Przemocy Wobec Kobiet, zwana też Konwencją Stambulską lub Konwencją Antyprzemocową została uchwalona 11 maja 2011 roku w Stambule. Jest to pierwsza w Europie i najdalej idąca umowa międzynarodowa zajmująca się przemocą głównie wobec kobiet i dyskryminacją ze względu na płeć.

Konwencja Stambulska zabrania:
- przemocy fizycznej, psychicznej, ekonomicznej i seksualnej
- gwałtów...
- zmuszania do małżeństwa, aborcji i sterylizacji
- okaleczania żeńskich organów płciowych

Spośród 47 państw członków Rady Europy do tej pory Konwencję podpisało 45, nie dokonały tego Rosja oraz Azerbejdżan, a ratyfikowały ją tylko 34. Wciąż z ostatecznym przyjęciem umowy wstrzymują się Węgry, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Wielka Brytania, Armenia, Mołdawia, Liechtenstein i Ukraina. Jest też pierwszy krok w tył. 20 marca 2021 r. Turcja wypowiedziała konwencję, którą paradoksalnie jako pierwsza podpisała i ratyfikowała, a której nazwa wiąże się z największym miastem tego kraju. Drugim państwem które próbuje pójść tą samą drogą jest Polska, która ratyfikowała ją w 2015 r.

Sprzeciwiamy się złożonemu przez Fundację Ordo Iuris projektowi ustawy, który ma na celu wypowiedzenie umowy międzynarodowej jaką jest Konwencja o Przeciwdziałaniu Przemocy Wobec Kobiet.

Jeżeli w kwestii Konwencji Antyprzemocowej możemy mówić o wpływie “ideologii”, to właśnie w kontekście organizacji, które nawołują do jej wypowiedzenia. Polska podąża śladem m.in. Turcji, gdzie wypowiedzenia konwencji domagają się skrajne organizacje muzułmańskie (Ismailaga Congregation).

Apelujemy do prezydenta RP oraz do wszystkich klubów parlamentarnych o ponadpolityczny pakt utrzymujący zapisy Konwencji Antyprzemocowej, który pozwoli na:

1. Utrzymanie ram dla prawnego przeciwdziałania wszelkim formom przemocy wobec kobiet na poziomie europejskim.

2. Gwarancję zapobiegania, ścigania i likwidowania przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej.

3. Zapewnienie specjalnych mechanizmów monitoringu różnych form przemocy domowej.

4. Uznanie strukturalnego charakteru przemocy wobec kobiet za przemoc ze względu na płeć.

5. Łamanie jakichkolwiek praw człowieka powinno być bezwzględnie karane i zawsze potępiane.

Deklaracja Zbigniewa Ziobry i polityków Zjednoczonej Prawicy o dążeniu do wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej prowadzi prostą drogą do sankcjonowania przez państwo przemocy domowej i odbiera ofiarom prawo do ochrony przed przemocą.

#KonwencjaAtyprzemocowa #KonwencjaStambulska

Zobacz więcejMoże być zdjęciem przedstawiającym tekst „SPZ SIĘ ANTYPRZEMOCOWEJ! KONWENCJI LEWICA”

Dzisiaj mija ja rok od wyborów, które się nie odbyły, a...
ostatni poniedziałek o 12:40
Lewica

Dzisiaj mija ja rok od wyborów, które się nie odbyły, a kosztowały według raportu NIK blisko 133 miliony złotych. Epidemia i błędne decyzje obozu władzy sparaliżowały święto demokracji. Ostatecznie wybory w niespotykanym wcześniej trybie, zostały przełożone na 28 czerwca 2020 roku.

"W okresie od 16 kwietnia do 9 maja 2020 r. brak było podstawy prawnej do wydania decyzji polecającej przeprowadzenie powszechnych wyborów w trybie korespondencyjnym. W tym stanie rzeczy wydanie ...decyzji z 16 kwietnia 2020 należało ocenić negatywnie" – czytamy w raporcie końcowym Najwyższej Izby Kontroli, którego fragmenty opublikował Onet.

Żądamy pociągnięcia do odpowiedzialności premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera Jacka Sasina, którzy organizując tzw. wybory kopertowe działali bez należytej podstawy prawnej.

Przypominamy, iż już 8 maja 2020 r. Lewica złożyła wniosek kontrolny do NIK oraz zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, w związku z podejrzeniem popełnia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera Jacka Sasina, którzy naszym zdaniem dopuścili się przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego oraz wyrządzenia znacznej szkody w Skarbie Państwa, w związku ze zleceniem druku kart wyborczych bez podstawy prawnej. W naszym przekonaniu prawa do tego nie mieli, ponieważ ani tzw. ustawa covidowa, ani tzw. ustawa o głosowaniu kopertowym nie weszły w życie, w momencie podejmowania przez nich wspomnianych działań.

Nasze zawiadomienie dotyczy dwóch przepisów Kodeksu karnego. Pierwszym przepisem, który w naszym przekonaniu został złamany to art. 231 § 1, czyli tzw. przestępstwo urzędnicze.

Drugim przepisem, na którym się opieramy to jest art. 296 § 1 Kodeksu karnego, czyli narażenie Skarbu Państwa na szkodę w znacznej mierze.

W wyniku działań obozu władzy, społeczeństwo traci zaufanie do procesu wyborczego, a to jest coś co szalenie trudno będzie odbudować. Domaganie się sprawiedliwości od instytucji państwa, jest szalenie istotne, aby to zaufanie przywrócić. Lewica będzie się konsekwentnie upominać o tę sprawiedliwość!

Wymiar sprawiedliwości już wydał pierwsze wyroki w tej sprawie, na tę chwilę dotyczą one decyzji a nie osób, ale pokazują one, iż nasza argumentacja o braku podstawy prawnej dla wyborów kopertowych jest właściwa. We wrześniu 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że decyzja premiera, na podstawie której Poczta Polska została zobowiązania do wydrukowania pakietów wyborczych, była nieważna.

W marcu 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził ponadto, że ówczesny minister cyfryzacji Marek Zagórski nie miał prawa podjąć decyzji o udostępnieniu Poczcie Polskiej bazy danych PESEL Polaków.

#WyboryKopertowe #JacekSasin #Sasinić #WyboryPrezydenckie

Zobacz więcejMoże być zdjęciem przedstawiającym tekst „10 MAJA 2020 R. NIE ODBYŁY SIĘ WYBORY NA PREZYDENTA RP! KOSZT? MLNZŁ 133 MORAWIECKI I SASIN POD SĄD! LEWICA”
Młodzieżówki Lewicy o Krajowym Planie Odbudowy! Zapraszamy...
09.05.2021
Lewica prowadził(a) transmisję na żywo.

Młodzieżówki Lewicy o Krajowym Planie Odbudowy!

Zapraszamy do oglądania!

Wyświetlenia: 9,3 tys.

9 maja 1950 r. podpisano historyczną deklarację, która...
09.05.2021
Lewica

9 maja 1950 r. podpisano historyczną deklarację, która zapoczątkowała integrację naszego kontynentu. Deklaracja Schumana dała początek Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, która przeistoczyła się następnie w Europejską Wspólnotę Gospodarczą, która ostatecznie stała się Unią Europejską.

Zrodzone z wojny porozumienie, przyniosło 71 lat pokoju państwom chcącym współpracy i integracji. Odrzucenie nacjonalizmu dało niespotykany efekt w sakli globu, tworząc ...wspólnotę krajów dążących do dobrobytu, opartą na demokracji i poszanowaniu prawa.

Polska jest częścią UE od 1 maja 2004 r., kiedy to rząd SLD-UP-PSL kierowany przez Leszka Millera wprowadził nasz kraj do wspólnoty. Przez 17 lat członkostwa nasz kraj otrzymał blisko 200 mld euro z unijnych funduszy.

Pozytywną przyszłość Polski upatrujemy w jeszcze ściślejszej integracji z Unią Europejską, w celu budowy skutecznego państwa opiekuńczego.

Zdaniem Lewicy Polska powinna być jednym z filarów zjednoczonej Europy, państwem konstruktywnie współpracującym z innymi dla jej ulepszania oraz eliminowania słabości, które doprowadziły m.in. do brexitu.

Hasło „Silna Polska w silnej Europie” wciąż pozostaje w mocy!

Zobacz więcejMoże być zdjęciem przedstawiającym tekst „UNIA EUROPEJSKA TAK DLA NIE DLA POKOJU NACJONALIZMU LEWICA”

8 maja obchodzimy Dzień Zwycięstwa, w 1945 r. Polska wraz z...
08.05.2021
Lewica

8 maja obchodzimy Dzień Zwycięstwa, w 1945 r. Polska wraz z sojusznikami pokonała hitlerowskie Niemcy, miliony osób mogły powrócić do rodzin z pracy przymusowej, z obozów zagłady, z frontu. Rzesze ludzi cieszyły się, że przeżyło tę największą wojnę w historii ludzkości.

Cześć i chwała bohaterom, cześć i chwała wszystkim polskim żołnierzom bez względu jaki tego dnia mieli mundur na sobie.

#ŻołnierzeZapomniani #historia

Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba i tekst „DZIEŃ ZWYCIĘSTWA 8 MAJA Wieczna chwała polskim żołnierzom walczącym światowej! na wszystkich frontach wojny SZAN LEWICA”
📆 7 maja 1794 roku w obozie pod Połańcem Tadeusz...
07.05.2021
Lewica

📆 7 maja 1794 roku w obozie pod Połańcem Tadeusz Kościuszko jako najwyższy naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej wydał Uniwersał połaniecki: „Uniwersał urządzający powinności gruntowe włościan i zapewniający dla nich skuteczną opiekę rządową, bezpieczeństwo własności i sprawiedliwość w komisjach porządkowych”.

W walce z zaborcami Rzeczpospolitej mieli wziąć udział wszyscy obywatele, bez względu na stan. Podstawą prawną Uniwersału była Konstytucja 3 Maja, która przyznawała ochronę... prawną chłopom.

Większość szlachty była przeciwna postanowieniom Uniwersału i starała się nie dopuścić do jego realizacji, po upadku powstania uniwersał został unieważniony.

W 1917 roku, w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, w Połańcu usypano kopiec upamiętniający wydanie Uniwersału połanieckiego

Zobacz więcejMoże być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „

Poparcie dla Lewicy rośnie! W najnowszym sondażu dla Wirtualna...
06.05.2021
Lewica

Poparcie dla Lewicy rośnie! W najnowszym sondażu dla Wirtualna Polska poparcie dla Lewicy wzrosło o 2,7 p.p.!

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst
67,2% Polaków popiera decyzję Sejmu w sprawie ratyfikacji...
05.05.2021
Lewica

67,2% Polaków popiera decyzję Sejmu w sprawie ratyfikacji #FunduszOdbudowy!

Źródło: United Survey dla Wirtualna Polska

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „67,2% POLAKÓW POPIERA DECYZJĘ SEJMU w SPRAWIE RATYFIKACJI FUNDUSZU ODBUDOWY 36,9% 30,3% 10,4% 21,2% ZDECYDOWANIE DOBRZE 1,2% RACZEJ DOBRZE RACZEJ ŹLE ZDECYDOWANIE ŻLE NIE WIEM Zrodlo:UnitedSureydoWrtudlnejPolsi Żródło: United Survey Wirtualnej LEWICA”