Lewica PPS Razem Wiosna A. Dziemianowicz-Bąk M. Zawisza A-M. Żukowska R. Biedroń W. Czarzasty K. Gawkowski T. Trela A. Zandberg

Profil: Polska Partia Socjalistyczna - Posty | Facebook

Tow. senator Wojciech Konieczny w rozmowie nt. szczepień z...
wczoraj o 19:12
Polska Partia Socjalistyczna

Tow. senator Wojciech Konieczny w rozmowie nt. szczepień z lewicowymi organizacjami młodzieżowymi!
Czerwona Młodzież - Organizacja Młodzieżowa PPS Młodzi Razem Federacja Młodych Socjaldemokratów Młoda Lewica

Lewica prowadził(a) transmisję na żywo.

Porozmawiajmy o szczepieniach!

Debata młodzieżówek Lewicy z udziałem senatora Wojciecha Koniecznego i Joanny Wichy z Zarządu Krajowego Razem.

"Dziś o 19:00 na kanale Lewicy reprezentanci i...
wczoraj o 15:35
Polska Partia Socjalistyczna

"Dziś o 19:00 na kanale Lewicy reprezentanci i reprezentantki lewicowych młodzieżówek będą rozmawiać z tow. senatorem Wojciechem Koniecznym nt. powszechnych szczepień.

Tow. Konieczny jest lekarzem, dyrektorem Częstochowskiego szpitala, w którym tygodniowo szczepi się 1000 osób i, jak mówi sam senator - mogą więcej!

Porozmawiajmy o szczepieniach już dziś o 19. Czerwoną Młodzież reprezentować będzie tow. Maksymilian Sorbian, student szóstego roku medycyny."

...

Również serdecznie zapraszamy!

Zobacz więcejObraz może zawierać: 4 osoby, tekst „#SzczepieSie szczepieniach Porozmawiajmy O 19:00 f LEWICA DziÅ› Wojciech Konieczny 밀o어주 Katarzyna Kołota FMS Robert Rybotycki młoda Klaudia Marek lewica Maksymilian Sorbian”Czerwona Młodzież - Organizacja Młodzieżowa PPS

Dziś o 19:00 reprezentanci i reprezentantki lewicowych młodzieżówek będą rozmawiać z tow. senatorem Wojciechem Koniecznym nt. powszechnych szczepień. Tow. Konie...czny jest lekarzem, dyrektorem Częstochowskiego szpitala, w którym tygodniowo szczepi się 1000 osób i, jak mówi sam senator - mogą więcej!
Porozmawiajmy o szczepieniach już dziś o 19. Czerwoną Młodzież reprezentować będzie tow. Maksymilian Sorbian, student szóstego roku medycyny.
#SzczepieSie
Wojciech Konieczny - Senator Rzeczpospolitej Polskiej Młodzi Razem Lewica Młoda Lewica Federacja Młodych Socjaldemokratów

Zobacz więcej

Na początku 2019 roku prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław...
ostatni czwartek o 20:49
Polska Partia Socjalistyczna

Na początku 2019 roku prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział odbudowę sprawnego transportu autobusowego w Polsce. Problem dotyczy przede wszystkim mieszkańców małych i średnich miast oraz wsi, którzy dojeżdżają do większych ośrodków miejskich do pracy, szkoły, lekarza czy na zakupy. Przestarzały lub nieadekwatny wielkościowo tabor autobusowy; niewielka, a wieczorami oraz w niedziele i święta znikoma, liczba kursów (a są i miejsca gdzie nie ma ich wcale...

Czytaj dalejObraz może zawierać: tekst „.P.P.S PPS PKS JAKA PRZYSZŁOŚĆ CZEKA PKS?”
Pozostajemy przy historii. Dzisiaj rocznica ogłoszenia wyroków...
ostatnia środa o 11:48
Polska Partia Socjalistyczna

Pozostajemy przy historii. Dzisiaj rocznica ogłoszenia wyroków w tzw. "procesie brzeskim". W pełni podpisujemy się pod tym co napisała nasza Organizacja Młodzieżowa"

"Na mocy dekretu prezydenta RP na emigracji Władysława Raczkiewicza z 31 października 1939 roku wszystkich skazanych objęła amnestia, jednak do dzisiaj nie zostali oni zrehabilitowani.
Dla nas skazani w procesie socjaliści są wybitnymi politykami i wzorami do naśladowania. Wierzymy, że ich rehabilitacja nastąpi j...ak najprędzej!"

Biuro Prasowe PPS

Zobacz więcejObraz może zawierać: 1 osoba, tekst „CZERWONA MŁODZIEŻ CZERWONAMŁODZIEŻPPS PPS SANACYJNY DEMOKRACJI WYROK NA”Czerwona Młodzież - Organizacja Młodzieżowa PPS

Wspominamy dziś członków PPS sądzonych w politycznym procesie brzeskim w 1932 roku, których jedyną winą było to, że zagrażali autorytarnym zapędom sanacji i Józ...efa Piłsudskiego.

PPS od 1929 wchodziła w skład Centrolewu - szerokiej koalicji partii lewicy i centrum. Piłsudczycy zaczęli dostrzegać w Centrolewie zagrożenie dla swoich niedemokratycznych planów, dlatego rozwiązali oni parlament i dzięki wygaszeniu immunitetów aresztowali wielu posłów opozycji - oprócz tych z PPS także polityków PSL „Wyzwolenia”, „Piasta” oraz Stronnictwa Chłopskiego. Listę osób do zatrzymania sporządził sam Piłsudski.

Sam pobyt parlamentarzystów w areszcie, poprzedzający proces był bardzo brutalny. Zatrzymanych torturowano, szykanowano i pozorowano na nich egzekucje. Ponadto nie mieli oni prawa do widzenia z rodzinami i obrońcami.

Aresztowani oskarżeni byli o przygotowywanie przewrotu, mającego na celu obalić sanacyjne władze.

Skazanymi z PPS byli:
Herman Lieberman – 2,5 roku więzienia (kary nie odbył, udał się na emigrację)
Norbert Barlicki – 2,5 roku więzienia
Stanisław Dubois – 3 lata więzienia
Mieczysław Mastek – 3 lata więzienia
Adam Pragier – 3 lata więzienia (emigrował)
Adam Ciołkosz – 3 lata więzienia

Na mocy dekretu prezydenta RP na emigracji Władysława Raczkiewicza z 31 października 1939 roku wszystkich skazanych objęła amnestia, jednak do dzisiaj nie zostali oni zrehabilitowani.

Dla nas skazani w procesie socjaliści są wybitnymi politykami i wzorami do naśladowania. Wierzymy, że ich rehabilitacja nastąpi jak najprędzej!

Zobacz więcej

Odpocznijmy trochę od tematów społecznych i gospodarczych....
ostatni wtorek o 20:30
Polska Partia Socjalistyczna

Odpocznijmy trochę od tematów społecznych i gospodarczych. Wiemy, że wielu z was interesuje się historią naszej partii oraz jej poprzedniczek. Ostatnio jeden z naszych członków wysłał nam takie zdjęcie.

Zachęcamy was do dzielenia się w komentarzach zdjęciami waszych kolekcji książek, memorabiliów i pamiątek związanych z PPS i polskim ruchem socjalistycznym.

Biuro Prasowe PPS

Obraz może zawierać: tekst „O.P.S. CZW PPS POLSKA SOCJALISTYCZNA PARTIA LACZCIE.SIEL RAVO WSZYSTKICH WSZYSTKICH PROLETARTUSZE CZŁONKOWSKA LEGITYMACJA 1937”
Chociaż problemy polskiego hutnictwa zapewne szybko nie...
ostatni wtorek o 11:31
Polska Partia Socjalistyczna

Chociaż problemy polskiego hutnictwa zapewne szybko nie zostaną rozwiązane, cieszą wieści z Częstochowy:

"Po długim okresie niepewności dla częstochowskich robotników, półtora roku po ogłoszeniu upadłości przez ISD Hutę Częstochowa, zakład wznowił pracę. Ruszyła walcownia blach grubych, a za kilka dni produkcję ma zacząć stalownia.

Nowy dzierżawca zakładu, firma Corween Investments, zatrudnia niemal 35 tysięcy pracowników w 30 krajach. W samej Częstochowie przejęli prawie 1200 zatrudnionych. "

Obraz może zawierać: tekst „HUTA DZIAŁA DALEJ! MIEJSCA PRACY BEZPIECZNE? W”Czerwona Młodzież - Organizacja Młodzieżowa PPS

Huta Częstochowa rusza po trzymiesięcznej przerwie! 🏭

Po długim okresie niepewności dla częstochowskich robotników, półtora roku po ogłoszeniu upadłości przez ...ISD Hutę Częstochowa, zakład wznowił pracę. Ruszyła walcownia blach grubych, a za kilka dni produkcję ma zacząć stalownia.

Nowy dzierżawca zakładu, firma Corween Investments, zatrudnia niemal 35 tysięcy pracowników w 30 krajach. W samej Częstochowie przejęli prawie 1200 zatrudnionych.

Huta Częstochowa jest istotnym elementem tego jurajskiego miasta. Częstochowa w zastraszającym tempie traci kolejnych mieszkańców, którzy bez zawodowych perspektyw wyjeżdżają w inne miejsca Polski. Są to w szczególności młode osoby, które porzucają swoje miasto na rzecz większych aglomeracji.

Wraz z wyjazdami młodych na studia i do pracy, Częstochowa traci perspektywy na rozwój w kolejnych latach. Zatrzymanie odpływu ludzi nie jest jednak możliwe, kiedy duże zakłady zatrudniające setki osób są chwiejne, a ich przyszłość niepewna.

Częstochowa była niegdyś przemysłowym miastem – przed II wojną światową jednym z największych w Polsce. Gwałtowny rozwój miasta nastąpił w latach 70. Od końca lat 90 notuje się jednak spadek liczby mieszkańców, która od 2000 roku zmalała o prawie 40 tysięcy osób.

Mamy nadzieję, że po długim okresie niepewności jurajscy hutnicy przeprowadzą skuteczny rozruch zakładu, co pozwoli im pracować dalej. Życzymy Częstochowie jak najszybszego opracowania projektów tworzenia miejsc pracy dla mieszkańców - tak duże miasto nie może pozwolić sobie na utratę zakładów przemysłowych, ani na tak duży odpływ młodych ludzi.

Zobacz więcej

W mediach wybuchła afera po wywiadzie z hotelarzem i milionerem...
ostatni poniedziałek o 21:12
Polska Partia Socjalistyczna

W mediach wybuchła afera po wywiadzie z hotelarzem i milionerem Tadeuszem Gołębiewskim, którego niepokoją działania państwowej spółki “Polski Holding Hotelarski”. Według branży, państwo może chcieć przejąć hotele, które bankrutują ze względu na kryzys wywołany pandemią koronawirusa i kontrolować je przez holding. Pojawiły się lęki społeczne, że “wraca komunizm” -- liberalny senator Wadim Tyszkiewicz nazwał pomysł rządu... “kolektywizacją”. Skąd takie błędne przeświadczenia, s...koro kapitalizm w Polsce ma się bardzo dobrze?

Nasz rząd składa się z kapitalistów, dla których państwo jest bankomatem -- na czele z premierem-banksterem Mateuszem Morawieckim. Spółki skarbu państwa stanowią źródło dochodów dla bliższych i dalszych współpracowników partii rządzącej. W ten sposób tworzy się oligarchia i kapitalizm państwowy. Nie socjalizm, senatorze Tyszkiewiczu. Żadne dochody z funkcjonowania hoteli, przejętych przez państwowy holding, nie zostaną uspołecznione, więc przekazane obywatelom. Nie mówiąc już o demokratycznej kontroli nad polityką działania tych spółek, która pozostanie w tłustych kieszeniach członków rad nadzorczych. Nie jest to jednak nowy problem - towarzyszył każdej władzy po 1989 z dzisiejszą “demokratyczną opozycją” w postaci PO włącznie.

Chyba, że rząd chciałby pokazać obywatelom, że jest inaczej. Jeśli hotele, które już są w posiadaniu państwa (m. in. w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Olsztynie i Międzyzdrojach), są rzeczywiście dobrem wszystkich obywateli, a obecnie stoją opustoszałe w związku z koronawirusem, apelujemy do Rady Ministrów. Ulokujcie w pokojach hotelowych osoby w kryzysie bezdomności, narażone obecnie na śmierć przez wyziębienie i zakażenie koronawirusem! Prawo do dachu nad głową jest zapisane w Konstytucji, dlaczego więc, pomimo posiadania przez rząd budynków przystosowanych do mieszkania, dalej pozwalacie na istnienie zjawiska bezdomności?

Oczywiście pytanie to jest tylko pewną prowokacją, zdajemy sobie sprawę z tego, że to nie jest takie proste. Ratowanie branży hotelowej przez państwo w obecnej sytuacji jest jakimś mechanizmem, który być może pomoże ocalić wiele miejsc pracy. Straszący komunizmem liberałowie powinni zastanowić się czy faktycznie w obecnej chwili mamy lepsze i dostępne rozwiązania. Pamiętajmy jednak, że tworzenie kolejnej państwowej spółki która daleka jest od transparentności czy społecznej kontroli to jest rozwiązanie dalekie od ideału. Na każde działania władzy PiS należy patrzeć z pewną rezerwą - krytyka jednak powinna być przeprowadzana na jakkolwiek sensownych podstawach.

Biuro Prasowe PPS

Zobacz więcejObraz może zawierać: tekst „HOTELOWY SOCJALIZM Z KOSZMARÓW LIBERAŁÓW? PPS”
Niepokojące wieści od naszych towarzyszy z Łodzi "Urząd...
ostatni poniedziałek o 12:33
Polska Partia Socjalistyczna

Niepokojące wieści od naszych towarzyszy z Łodzi

"Urząd Marszałkowski pod płaszczykiem “optymalizacji” planuje zlikwidować 18 filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi oraz kilku innych placówek. Nie są to, jak chciałby wicemarszałek województwa Zbigniew Ziemba, miejsca które zatrzymały się w latach 70. XX wieku. Filie te były dosyć nowoczesnymi instytucjami z katalogami online i dostępnymi e-książkami. Miasta takie jak Pabianice, Łęczyca, Łask, Bełchatów czy Brzezi...ny (łącznie jest mowa o 18 filiach) stracą dostęp do nie tylko samych bibliotek ale także miejsc gdzie były przeprowadzane kursy, szkolenia, zajęcia czy wydarzenia kulturalne."

Zapraszamy do podpisania petycji.
Biuro Prasowe PPS

Zobacz więcejObraz może zawierać: tekstPolska Partia Socjalistyczna Łódź

Urząd Marszałkowski pod płaszczykiem “optymalizacji” planuje zlikwidować 18 filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi. Nie są to, jak chciałby wicemar...szałek województwa Zbigniew Ziemba, miejsca które zatrzymały się w latach 70. XX wieku. Filie te były dosyć nowoczesnymi instytucjami z katalogami online i dostępnymi e-książkami. Miasta takie jak Pabianice, Łęczyca, Łask, Bełchatów czy Brzeziny (łącznie jest mowa o 18 filiach) stracą dostęp do nie tylko samych bibliotek ale także miejsc gdzie były przeprowadzane kursy, szkolenia, zajęcia czy wydarzenia kulturalne.

Z jednej strony PiS mówi tyle o upodmiotowieniu lokalnych wspólnot oraz osób wykluczonych, jednak całkowicie nie liczy się z głosem tychże. Mieszkańcy miejscowości w których znajdują się wspomniane wyżej filie w wielu przypadkach, wbrew temu co mówi Urząd, nie będa mieć ułatwionego dostępu do książek gdy te filie się zlikwiduje. Rozwiązania, takie jak wprowadzenie systemu IBUK Libra, które proponuje urząd jako te “nowoczesne” w kontrze do “zakurzonych” bibliotek są już dostępne dla czytelników tych bibliotek. Wątpliwe jest też to, że wszyscy pracownicy bibliotek zachowają pracę.

Cała ta “optymalizacja” to dodatkowe dziesiątki osób bez pracy, utrudniony dostęp do książek dla wielu osób starszych czy mniej mobilnych. Biblioteki to nie tylko książki - to całe instytucje które często stanowią ważne miejsce dla lokalnej społeczności. Tymczasem rzekomo “socjalny” PiS zachowuje się jak liberałowie rodem z epoki Leszka Balcerowicza. Na szczęście mieszkańcy tych miejscowości oraz bibliotekarze nie poddają się. Zapraszamy do wsparcia wysiłków mających na celu powstrzymanie “optymalizacji”, nawet symbolicznie. W komentarzu dostępny będzie odnośnik do petycji zaadresowanej do Urzędu Marszałkowskiego.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Zgierzu
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi - Filia w Pabianicach
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego w Łodzi
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi Filia w Kutnie
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi, Filia w Łęczycy

Zobacz więcej

Bezsensowna gonitwa za zyskiem zawsze prowadzi do tragedii....
ostatnia niedziela o 21:45
Polska Partia Socjalistyczna

Bezsensowna gonitwa za zyskiem zawsze prowadzi do tragedii. Zazwyczaj ofiarami zostają prości pracownicy, których prawa są łamane i którzy mogą wylądować na przysłowiowym bruku bez środków do życia (jeśli tylko znajdzie się dla nich tańsze zastępstwo). Ofiarami zostają również ludzie żyjący w ubóstwie, którzy zmuszeni są wybierać między kupnem jedzenia a zapłaceniem czynszu, ponieważ właściciel wynajmowanego mieszkania nie zgodził się na obniżenie ceny wynajmu. Inne tego typu...

Czytaj dalejObraz może zawierać: ‎garnitur, ‎tekst „‎SZCZEPIONKA ZA PAYWALLEM Imd Iıl Iml ul لسا Iml CZYLI WSZYSCY PŁACIMY ZA BRAK WSPÓŁPRACY PRZY BADANIACH‎”‎‎
Dalsze informacje o zwolnieniach w LOT od Czerwona Młodzież -...
ostatnia niedziela o 13:33
Polska Partia Socjalistyczna

Dalsze informacje o zwolnieniach w LOT od Czerwona Młodzież - OM PPS Mazowsze. Solidarność z ludźmi pracy jest obowiązkiem każdego socjalisty, niezależnie od wieku!

Obraz może zawierać: tekstCzerwona Młodzież - OM PPS Mazowsze

Zarząd PLL LOT zamierza kontynuować plany masowych zwolnień pracowników zatrudnionych w warszawskiej siedzibie spółki, o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. ...Pomimo ogromnej rządowej dotacji w wysokości trzech miliardów złotych (!) na działanie w czasie kryzysu wywołanego pandemią, LOTu rzekomo nie stać na uczciwe zatrudnianie personelu poprzez umowy o pracę.

Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego otrzymał informacje, że zwolnienia mają dotyczyć 300 pracowników i pracownic zatrudnionych na etat, w tym: 150 stewardów/stewardess (ok. ¼ załogi na etat!), 50 pilotów/pilotek i 100 osób z działu administracji. Jednocześnie, ZZPPiL zaznacza w komunikacie, że zwolnienia obejmą wyłącznie personel z umową o pracę, a PLL LOT planuje prawdopodobnie zastąpić te stanowiska osobami zatrudnianymi przez firmy zewnętrzne na zasadach “B2B”, co utrudni związkom zawodowym walkę o prawa pracownicze.

Jako OM PPS pragniemy wyrazić naszą solidarność z tymi, których miejsce pracy jest dzisiaj zagrożone. Przy tym dziwi nas, że spółka zwalnia pracowników pomimo tak wielkiego zastrzyku finansowego, jednocześnie prowadząc przez internet nabór na nowe stanowiska.

Gazeta Wyborcza TVN Warszawa STRAJK.eu

Zobacz więcej

Dzisiaj przypada 120 rocznica urodzin Stanisława Dubois –...
ostatnia sobota o 19:10
Polska Partia Socjalistyczna

Dzisiaj przypada 120 rocznica urodzin Stanisława Dubois – polityka, posła na sejm, powstańca śląskiego, redaktora „Robotnika” i chyba przede wszystkim działacza młodzieżowego oraz twórcy powiązanego z PPS Czerwonego Harcerstwa TUR.

Nasi młodzi towarzysze z Czerwona Młodzież - OM PPS Podlasie od dłuższego czasu udostępniają teksty poświęcone temu zasłużonemu działaczowi PPS. Dzisiaj w dniu jego urodzin ostatni tekst z serii. Zapraszamy do lektury!

Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst „PPS P.S STANISŁAW DUBOIS 1901-1942”Obraz może zawierać: buty, drzewo i na zewnątrz, tekst „STANISŁAW STANI”Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst „Stanisław StanisławDubois (1901 1942) działacz socjalistyczny, publicysta, uczestnik powstań śląskich, poseł, więzień Brześcia, zginął w obozie Auschwitz.”Obraz może zawierać: na zewnątrzCzerwona Młodzież - OM PPS Podlasie

Właśnie dziś ochodzimy 120-stą rocznicę narodzin Stanisława Duboisa, wielkiego przedwojennego działacza na rzecz socjalizmu, któremu w dniu dzisiejszym, dedykuj...emy ostatni post z serii ,,miesiąc Dubois".

„Miesiąc Dubois”- 5/5 "Ostatnie lata działalności"

Podczas XXII kongresu PPS, w roku 1931, Duboisa wybrano na członka Rady Naczelnej partii. W tym okresie, był on już zwolennikiem zdecydowanych działań, przeciwko coraz bardziej autorytarnym rządom sanacji. 10 września 1935 roku, zorganizował pierwszy wiec antywojenny, pod ambasadą Królestwa Włoch w Warszawie, co było odpowiedzią na agresję dyktatury Mussoliniego, przeciwko Etiopii. Dopiero kilka lat później, świat przekonał się, że ludzie pokroju Duboisa mieli rację, otwarcie i zdecydowanie głosząc sprzeciw, wobec faszystowskiej ekspansji.

18 lipca 1936, w Warszawie przy ul. Nowy Świat, po raz kolejny, Stanisław Dubois padł ofiarą napaści na tle politycznym. Działacz PPS został poraniony nożami, przez bojówkę RNR Falangi. Jeden z ciosów trafił w okolicę serca, co spowodowało, że kolejne sześć tygodni Stanisław spędził w szpitalu. Zamachowcy nigdy nie zostali schwytani.

W październiku 1937 roku natomiast, Stanisław został skazany na dwa miesiące aresztu, za rzekomo "obraźliwe", względem sanacyjnego rządu, sformułowania, wygłoszone na wiecu w Bielsku Podlaskim.

Rok 1939 przyniósł wielkie zmiany w życiu całego kraju. Mimo że Dubois był sceptyczny względem ochotniczych oddziałów saperskich organizowanych przez PPS, głównie ze względu na ich słabe wyposażenie, sam ochotniczo zgłosił się do obrony stolicy. Niestety działalność Stanisława w trakcie kampanii wrześniowej jest słabo znana, głównie przez zamęt panujący wówczas w Polsce. Wiemy, że w odpowiedzi, na apel radiowy pułkownika Umiastowskiego, Stanisław Dubois udał się na wschód, gdzie podobno formowano oddziały wojskowe.

Po powrocie do Warszawy, Dubois pełnił funkcję Komisarza Cywilnego, oraz przewodniczącego Głównej Rady Politycznej przy dowódcy "Służby Zwycięstwu Polski". Bycie powszechnie znaną osobą w Warszawie, znacząco utrudniało Stanisławowi konspirację, ale, jak wiemy, nigdy jej nie porzucił. Później związał się z "Komendą Obrońców Polski", mniejszą organizacją konspiracyjną, w której szeregi, zgodnie ze słowami mjr. Stefana Kiesłowskiego: "wprowadził trzy plutony socjalistów".

21 sierpnia 1940 roku, Dubois został aresztowany przez Gestapo, w restauracji "U Kazika" przy ul. Ordynackiej, razem z trzema innymi działaczami konspiracji. Z Pawiaka Stanisław zdołał wysłać gryps zalecający dalsze wydawanie pism. 22 września 1940 roku, został wysłany do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w Oświęcimiu, gdzie otrzymał numer obozowy 3904. Nawet w tym piekle, Dubois przystąpił do organizacji konspiracji wewnątrz-obozowej. Według raportu rotmistrza Pileckiego, działał w komórce Organizacji Wojskowej w Oświęcimiu.

Równo dwa lata później, 21 sierpnia 1942 roku, Stanisław Dubois został rozstrzelany pod tzw. ścianą śmierci, przy bloku 11. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu powązkowskim, w Warszawie.

Podsumowując obchodzimy dziś rocznicę narodzin nie tylko wielkiego socjalisty, ale i patrioty, który przez całe życie walczył o wizję lepszej Polski, mimo iż z czasem rzeczywistość zdawała się coraz bardziej, od tej wizji, oddalać. Tym samym kończymy serię postów "miesiąc Dubois", mając nadzieję, że przybliżyliśmy Wam biografię tego niezwykłego człowieka. Także w związku z rocznicą, działacze OM PPS Podlasie umieścili symboliczne czerwone wstążki, przy ulicach imienia Stanisława Duboisa w Białymstoku i w Hajnówce.

A na zakończenie, krótkie ogłoszenie, nasza petycja o której pisaliśmy niedawno, jest gotowa do wysłania. Pozdrawiamy wszystkich towarzyszy ;)

Zobacz więcej
Podczas trwających ostatnio w Polsce feministycznych i...
ostatnia sobota o 11:41
Polska Partia Socjalistyczna

Podczas trwających ostatnio w Polsce feministycznych i antyrządowych protestów, demonstranci masowo odmawiali przyjęcia bezprawnych mandatów. Protestujący mają świadomość, że w kwestii walki o prawo do legalnej aborcji, litera prawa stoi po ich stronie. W wyniku masowych działań policji, sądy zostały zalane sprawami dotyczącymi tych incydentów, w których w zdecydowanej większości orzekano na korzyść protestujących.

W odwecie, tuż przed północą w dniu wczorajszym, na stronie S...ejmu opublikowano projekt o zmianie ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Trzydzieścioro dwoje posłów koalicji rządzącej ma błyskotliwy plan, by “usprawnić postępowanie w sprawach o wykroczenie”.

Ich rozwiązanie - usunąć z kodeksu karnego możliwość odmowy przyjęcia mandatu!

Zamiast wcześniejszych procedur, miałoby obowiązywać zaskarżenie mandatu w sądzie rejonowym. Czas? Siedem dni. Na dodatek ze wskazaniem, czy zaskarżenie jest co do winy czy co do kary. Ciężar udowodnienia swojej niewinności spada na obywatela - bez możliwości dostarczenia dodatkowych dowodów czy okoliczności podczas rozprawy.

Grzywnę trzeba będzie opłacić w przeciągu 7 dni pod groźbą dodatkowej odpowiedzialności karnej, a na zwrot bezprawnie zabranych pieniędzy trzeba będzie czekać miesiącami...

Swoją propozycję argumentują: “Odmowa przyjęcia mandatu niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia”. Naprzeciw tej domniemanej impulsywności ma stać “obiektywność” służb mundurowych - gdzie ostatnimi czasy zamiast obiektywności obserwujemy tylko zapał policji do realizacji agendy partii rządzącej.

Ich wizja doprowadza do tego, że sprawiedliwość wymierzana będzie na ulicy, a nadgorliwi policjanci staną się jednocześnie sędziami i katami. Prawica chce nam odebrać konstytucyjne prawo domniemania niewinności. To nie pierwszy raz, kiedy obecna władza pokazała co myśli o najważniejszym dokumencie Rzeczypospolitej Polskiej.

Zjednoczona Prawica po raz kolejny robi rozgardiasz w polskim kodeksie karnym, próbując naprędce łatać smutne efekty swojej polityki - tej, przeciwko której ludzie od października masowo wychodzili na ulice. Swoją pozycję próbowali już ratować groźbami i zastraszaniem. Teraz chcą karać demonstrantów bez udowodnienia ich winy?

Krok po kroku prawica buduje nam państwo policyjne. Czy to nie nadaje tylko więcej sensu protestom?

Biuro Prasowe PPS

Zobacz więcejObraz może zawierać: tekst „PAŃSTWO POLICYJNE PIS-U KOLEJNA USTAWA PRZECIW PROTESTOM pkt staje się prawomocny chwilą

Popularny na protestach prosty gest lub salut zaciśniętą...
08.01.2021
Polska Partia Socjalistyczna

Popularny na protestach prosty gest lub salut zaciśniętą dłonią ma swoje znaczenie - przybliżymy je Wam w poniższej galerii.

Choć sam znak zaciśniętej pieści zna każdy, nie wszyscy wiedzą, jaka historia się z nim wiąże. Jest to historia walki i organizacji przeciwko fanatycznie prawicowym siłom politycznym, historia działań o lepsze życie, historia stawiania się dyskryminacji.

Nie zaciskaj pasa - zaciśnij pięść! ✊

...

Biuro Prasowe PPS

Zobacz więcejObraz może zawierać: 3 osoby, tekst „Zaciśnięta pięść Znak siły lewicy Polska Partia Socjalistyczna”Obraz może zawierać: tekst „Pięści podnoszone w górę były po- pularnym widokiem w pełnym protestów 2020 roku. Co konkretnie ozna- cza ten lewicowy symbol? Zaciśnięta pięść stała się nieoficjalnym symbolem oporu, solidarności i walki z systemową opresją. Jest to prosty gest, za którym idzie wielkie prze- słanie. w Europie popularny stał się w dwudziestoleciu międzywojennym, jako symbol antyfaszystowskii cjalistyczny, w USA spopularyzowali go czarnoskórzy działacze antyrasistowscy Polska Partia Socjalistyczna Na zdjęciu: paryżanie wyrażają poparcie dla FrontuLudowegow Frontu Ludowego 1936”Obraz może zawierać: 3 osoby, ludzie spacerują, tekst „Zaciśnięta pięść stała się w latach trzydziestych przeciwwagą do faszystowskiego salutu rzymskiego. Dłoń zaciskali w geście jedności odwagi uliczni bojownicy niemieckiej SPD, hiszpańscy republikanie, angielscy labourzy- ści, francuscy robotnicy. polscy socjaliści. Pięścią salutowano w bojówkach i milicjach, pozdrawiano się na uliach, ale, co najwa- żniejsze gestem tym manifestowano antyfaszyzm. Polska Partia Socjalistyczna Nazdjęciu:demonstracja poparcia dla hiszpańskich republikanów pod niemiecką niemieckaambasada,Nowylon - ambasadą,”Obraz może zawierać: ‎4 osoby, ‎tekst „‎Zaciśnięta dłoń jest także symbolem socjali- stycznym. Gest ten pojawia się na demonstra cjach pierwszomajowych, antykapitalisty- cznych grafikach, korzystają niego organizacje ipartie lewiowena całym świecie. końcu, skoro walczymy z systemową opresją, 560 to również z wyzyskiem nierównościami kapitalizmu. מרערמשמלחמה! KOLEJOWH בוהשלום! zPRACA NOCNA! PRECZ NIECH İYJE DZIEŃ PRACY PRO Polska Partia Socjalistyczna Na zdjęciu: demonstracja pierwszomajowa, Lwów,193 1937 lub 1938‎”‎‎+2
Serdecznie zapraszamy na spotkanie otwarte koła Polskiej Partii...
08.01.2021
Polska Partia Socjalistyczna

Serdecznie zapraszamy na spotkanie otwarte koła Polskiej Partii Socjalistycznej "Czerwona Łódź" oraz łódzkiej OM. Jesteśmy otwarci na nowe osoby, a także na pytania i problemy mieszkańców - w szczególności ludzi pracy!

W związku z pandemią podjęliśmy decyzję o zmianie formy przeprowadzenia spotkania otwartego na formę online. Link do spotkania udostępnimy na stronie wydarzenia w dniu spotkania.

Obraz może zawierać: tekst „SPOTKANIE OTWARTE CZERWONEJ MŁODZIEŻY PPS |PPS 0 nutm 08.01.2021 18:00 WYDARZENIE ONLINE”

120 lat temu w Krakowie urodził się Adam Ciołkosz, wieloletni...
05.01.2021
Polska Partia Socjalistyczna

120 lat temu w Krakowie urodził się Adam Ciołkosz, wieloletni poseł na Sejm RP, więzień brzeski, działacz robotniczy, związkowy i emigracyjny, instruktor harcerski i co dla nas ważne członek Polskiej Partii Socjalistycznej.

Zwykle staramy się tutaj unikać suchych i nudnych encyklopedycznych wpisów. Takich w których można się potknąć o nagromadzenie dat i stanowisk i których pięć minut po przeczytaniu się zupełnie nie pamięta. Na pewno Adam Ciołkosz jest jedną z tych postaci ...

Czytaj dalejObraz może zawierać: 1 osoba, tekst „P.P.S PPS ADAM CIOŁKOSZ 1901-1978”
"Nowy Rok to okazja, aby zmienić coś w swoim życiu na...
04.01.2021
Polska Partia Socjalistyczna

"Nowy Rok to okazja, aby zmienić coś w swoim życiu na lepsze - taka wizja przyświeca wszystkim, którzy stawiają przed sobą noworoczne postanowienia. Przez pandemię w roku ubiegłym towarzyszył nam dotkliwy kryzys rynku pracy - kryzys, który wciąż trwa. Patologie mu towarzyszące istnieją niestety niezależnie od pandemicznych ograniczeń. Dodatkowo tarcze covidowe wspierały głównie przedsiębiorców, a nie osoby najważniejsze - pracowników.

W związku z tym to właśnie do pracowników... kierujemy nasze postanowienia noworoczne. Wspólnie z nami zachęcamy do poprawienia swoich warunków pracy poprzez stawianie jasnych sygnałów pracodawcom - bo szacunek do pracownika i jego praw powinien być standardem a nie miłym wyjątkiem."

Członkowie PPS oraz OM z Łodzi podeszli do tradycyjnych dla wielu Polek i Polaków postanowień noworocznych od strony pracowniczej. Na pewno każda i każdy z nas mieliśmy w życiu taką sytuację w której dopiero po czasie dowiadywaliśmy się, że nasz pracodawca łamał przepisy prawa pracy. Nieświadomy swoich praw pracownik to pracownik narażony na jeszcze większy ucisk i wyzysk. Warto znać przysługujące nam wszystkim prawa!

Biuro Prasowe PPS

Zobacz więcejObraz może zawierać: 1 osoba, stoi, drzewo i na zewnątrzPolska Partia Socjalistyczna Łódź

Nowy Rok to okazja, aby zmienić coś w swoim życiu na lepsze - taka wizja przyświeca wszystkim, którzy stawiają przed sobą noworoczne postanowienia. Przez pandem...ię w roku ubiegłym towarzyszył nam dotkliwy kryzys rynku pracy - kryzys, który wciąż trwa. Patologie mu towarzyszące istnieją niestety niezależnie od pandemicznych ograniczeń. Dodatkowo tarcze covidowe wspierały głównie przedsiębiorców, a nie osoby najważniejsze - pracowników.

W związku z tym to właśnie do pracowników kierujemy nasze postanowienia noworoczne. Wspólnie z nami zachęcamy do poprawienia swoich warunków pracy poprzez stawianie jasnych sygnałów pracodawcom - bo szacunek do pracownika i jego praw powinien być standardem a nie miłym wyjątkiem.

Musimy pilnować, by pracodawca wypłacał nam wynagrodzenie w terminie - nie może być sytuacji gdzie firma notuje zyski kosztem pensji pracowników. Gospodarka ma przede wszystkim służyć całemu społeczeństwu, nie zyskom nielicznych.

Równie ważne jest, by podpisać legalną umowę - najlepiej, by była to umowa o pracę. Bez tego zwyczajnie nie chroni nas prawo. Kodeks pracy zapewnia nam bezpieczeństwo i pewność swojego zatrudnienia i przysługujących praw - dlatego powinniśmy być z nim zaznajomieni.

Zgodnie ze statystykami Głównego Inspektoratu Pracy ponad 10% pracowników w Polsce doświadcza mobbingu - jeżeli wziąć pod uwagę samych pracowników ochrony zdrowia, oświaty i administracji to statystyki wypadają gorzej, ponieważ to ponad 15% zatrudnionych! Wiele osób jednak nie zgłasza bycia ofiarą mobbingu, ponieważ boją się utraty pracy lub są ofiarami tego zjawiska tak długo, że podupada ich zdrowie psychiczne.

Tak samo ważny dla zdrowia jest umiar - należy wykorzystywać przerwy, nie brać regularnie nadgodzin a czas w domu poświęcić na swoich bliskich i swoje zainteresowania. Przemęczenie zmniejsza produktywność - już po 6 godzinach wysiłku pozostałe dwie to tylko liczenie minut do końca pracy. Pamiętajmy też, że zmęczenie zmniejsza naszą koordynację - co kwartał ponad 14 000 osób jest poszkodowanych w wypadkach przy pracy, z czego ponad 20% to wypadki samochodowe. Przestrzegajmy zasad BHP - my jako pracownicy, jak i nasi pracodawcy.

A w sytuacji, kiedy w pracy obserwujemy mobbing, łamanie prawa pracy bądź inne nieczyste praktyki ze strony pracodawcy - solidaryzujmy się z innymi współpracownikami!

Znieczulica na problemy innych czy zrezygnowana akceptacja nie prowadzą do zmian - tylko wspólne, zdecydowane działanie pozwoli osiągnąć lepsze warunki!

Zobacz więcej

Tymczasem w Polsce nawet w 2021 wciąż funkcjonuje pomysł...
04.01.2021
Polska Partia Socjalistyczna

Tymczasem w Polsce nawet w 2021 wciąż funkcjonuje pomysł wyrzucania ludzi do kontenerów. Tym razem "kontenery mieszkalne" pojawiły się w głowie prezydenta Otwocka. Od lat socjologowie i osoby związane z ruchem lokatorskim wyliczają wady takiego rozwiązania. Czas skończyć z tą upadlającą i nieskuteczną praktyką.

"To nie żart, a oficjalna polityka miasta. Mieszkańcy, których ratusz arbitralnie uzna za „przeszkadzających innym” i „uciążliwych dla sąsiadów” na podstawie zadłużenia w opłatach czynszu, zostaną przeniesieni do „osiedla” na obrzeżach Otwocka, złożonego z kontenerów. W kontenerach zostaną umieszczone przedpłatowe liczniki – mieszkańcy nie będą mogli skorzystać z wody ani prądu, jeśli nie zapłacą za nie w odpowiednim czasie."

Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów Czerwona Młodzież - OM PPS Mazowsze OKW PPS Warszawa

Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst „CHCE W MSZ DO SOCJALNA GDZIE POLITYKA SŁABSZYCH? I EMPATIA WOBEC”Czerwona Młodzież - OM PPS Mazowsze

Prezydent Otwocka, Jarosław Margielski (PiS), postanowił podarować mieszkańcom lokali komunalnych należących do miasta prezent noworoczny: eksmisja i przeniesie...nie do „kontenerów mieszkalnych”.

To nie żart, a oficjalna polityka miasta. Mieszkańcy, których ratusz arbitralnie uzna za „przeszkadzających innym” i „uciążliwych dla sąsiadów” na podstawie zadłużenia w opłatach czynszu, zostaną przeniesieni do „osiedla” na obrzeżach Otwocka, złożonego z kontenerów. W kontenerach zostaną umieszczone przedpłatowe liczniki – mieszkańcy nie będą mogli skorzystać z wody ani prądu, jeśli nie zapłacą za nie w odpowiednim czasie.

Jako członkowie OM PPS Mazowsze zdeycowanie sprzeciwiamy się takim praktykom. Pomysł polityka PiS zakrawa o darwinizm społeczny. Dzielenie mieszkańców na strefy i relokacja na podstawach ekonomicznych, przynależą do dziedzictwa najgorszych, najbardziej wstydliwych czasów w historii ludzkości. Najwyraźniej w wizji premiera Morawieckiego, który przedstawia Polskę jako „państwo dobrobytu”, nie ma miejsca dla osób z problemami finansowymi i społecznymi...

Mamy na koniec pytanie i przestrogę dla ratusza Otwocka: czy miasto jest zadłużone na jakąkolwiek kwotę? Jeśli tak, na ile złotych? Być może w takim razie nadszedł czas wyłączyć prąd i wodę prezydentowi i przenieść urząd miasta do kontenerów!

CC:
Gazeta.pl
Krytyka Polityczna
Gazeta Wyborcza
tvp.info
Dziennik Trybuna

Zobacz więcej
Polskie Linie Lotnicze LOT właśnie otrzymały zastrzyk...
03.01.2021
Polska Partia Socjalistyczna

Polskie Linie Lotnicze LOT właśnie otrzymały zastrzyk gotówki od polskiego rządu. Niespełna TRZY MILIARDY złotych pomocy finansowej na czas pandemii koronawirusa nie zostanie jednak przeznaczone przez spółkę na ochronę własnych pracowników przed skutkami kryzysu. Zarząd LOTu ogłosił grupowe zwolnienia, mające dotykać pracowników zatrudnionych na etacie.
LOT zatrudnia na umowę o pracę około 1600 osób. Tymczasem w kręgach związkowych mówi się, że zwolnienia mają dotknąć 300 aż ...osób! Zwolnienie ok. 20% załogi to poważna sprawa, a zarząd próbuje zamieść sprawę pod dywan.

Zwolnienia w LOT są częścią większego problemu. Oprócz 1600 zatrudnionych na umowę o pracę, drugie tyle osób jest w LOT „samozatrudnionych”. Relacja biznes-2-biznes, w którą są uwikłane te osoby, odbiera im wiele praw pracowniczych, z których korzystają zatrudnieni na etat. Gdyby nie to, że zwalniane są osoby z umowami o pracę, prawdopodobnie w ogóle nie wiedzielibyśmy o sprawie – pracownicy „samozatrudnieni” mogą być w każdej chwili porzuceni przez firmę bez konsekwencji, znacznie trudniej jest im też założyć związek zawodowy.

Mówimy zdecydowane NIE łamaniu praw pracowniczych przez LOT! To nie pierwsza okazja, kiedy mogliśmy zobaczyć, że władze polskiego przewoźnika nie są zainteresowane dobrobytem własnych pracowników. Zachęcamy wszystkich zatrudnionych przez LOT, również w formule „B2B”, o dołączenie do związku zawodowego i walkę o własne prawa.

Biuro Prasowe PPS

LOT Polish Airlines ZZPPiL.Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego.

Zobacz więcejObraz może zawierać: 1 osoba, tańczy, tekst „PLL LOT OTRZYMAŁO RZĄDU 3 MLD ZŁ OD HAIRLINES L ŻEBY PRACOWNI PRACOWNIKÓW? MASOWO ZWALNIAĆ”