Podcast: Miasto Jest Nasze

Rozmowy o mieście, przestrzeni, transporcie, zmianach klimatu - wszystkim czym zajmujemy się w stowarzyszeniu Miasto Jest Nasze....

Czy deweloper buduje dostępne mieszkania? | Agata Twardoch
11.09.2020

🏠 Komu bardziej doskwiera przeludnienie: Polakom czy Holendrom?
🏠 Dlaczego włodarze miast i deweloperzy nie powinni chwalić się wyłącznie liczbą powstających mieszkań?
🏠 Dlaczego nie powinniśmy traktować mieszkania jak towaru i jak budowanie mieszkań dostępnych przysłuży się nam wszystkim (również gospodarce)?

💎 "Deweloper zarabiając na mieszkaniu, zarabia na wartości jaką jest miasto. Jeśli chcemy uniknąć zjawiska prywatyzacji zysków i uspołecznienia kosztów, musimy dać mu jakieś warunki brzegowe jak te mieszkania budować. Nasze prawodawstwo na to pozwala".

O tym, jak budować dostępne mieszkania biorąc pod uwagę nasze przywiązanie do własności prywatnej z dr Agatą Twardoch, architektką, związaną z Politechniką Śląską, pracownią 44-100, autorką książki "System do mieszkania: Perspektywy do rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego".


Prowadzi: Beniamin Łuczyński


Partyzantka ogrodnicza
26.08.2020

O tym, jak własnymi rękami mieszkańcy mogą zazieleniać miasto, rozmawiamy z praktykami: Wandą Grudzień i Krzysztofem Dauksiewiczem ze stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi. To dzięki ich akcji "Zaadoptuj Donicę" zazielenionych zostało tyle betonowych donic w przestrzeni publicznej. O czym jeszcze rozmawiamy w tym odcinku?

-Jak starsze panie w ramach "inicjatywy prywatnej" zazieleniają nieużytki?
-Dlaczego rozjechana zieleń nie jest już zielenią i jak walczyć roślinnością z dzikim parkowaniem?
-Jak i dlaczego miasto może podzielić się władzą z partyzantami ogrodniczymi?

Prowadzi: Beniamin Łuczyński


Zielony Paryż
06.08.2020

W drugim odcinku nagrywanym w Paryżu, rozmawiam o zieleni z Anną Ząbecką-Fay - architektką, która od 10 lat mieszka w największym obszarze metropolitalnym w Unii Europejskiej.

❓ Jak wyglądają paryska partyzantka ogrodnicza i dlaczego przeszczepiają oni drzewa owocowe?
❓ Jakie są największe różnice w podejściu do zieleni Paryża a Warszawy?
❓ Skąd tak dużo zieleni w mieście, w którym jest jej tylko 9.5%?

Pierwszy odcinek naszego podcastu o Paryżu, również znajdziecie na platformach streamingowych.

Prowadzi: Beniamin Łuczyński


Paryż okiem architekta
29.07.2020

W dniu największego francuskiego święta - 14 lipca - rozmawiamy z Anną Ząbecką-Fay, architektką, która od 10 lat mieszka i projektuje w Paryżu - największym obszarze metropolitalnym w Unii Europejskiej.

❓ Kiedy zaczęły się pro- piesze i rowerowe zmiany w stolicy Francji?
❓ Dlaczego to właśnie teraz w Paryżu buduje się najwięcej?
❓ Jakie problemy sprawia duża gęstość zamieszkania?

To pierwszy z dwóch odcinków, które nagraliśmy w Paryżu. Kolejny - poświęcony wyłącznie zieleni - już za tydzień.

Prowadzi: Beniamin Łuczyński


Rzemiosło warszawskie
19.05.2020

Gdzie w Warszawie znajdowały się zakłady garbarskie❔
Gdzie znajdziemy zakład kaletniczy, którego historia sięga 1880 roku❔
Czym charakteryzują się rzemieślnicy na Ursynowie❔

W najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy o rzemiośle warszawskim: jego kondycji, nowej i (starej) fali oraz o najnowszej akcji Miasto Jest Nasze i portalu Patyna.pl, dzięki której możecie kupić online przedmioty i bony na usługi m.in. garncarzy, szewców, kaletników 🛠

💪 Wesprzeć rzemieślników możecie na stronie patyna.pl/rzemieslnicy
💪 Założyliśmy też stronę poświęconą warszawskim rzemieślnikom: fb.com/WarszawscyRzemieslnicy

Gościnie: p. Lucyna, Melania Łuczak, Małgorzata Osas
Prowadzący: Beniamin Łuczyński


Najlepsze miasto świata
05.04.2020

Z Grzegorzem Piątkiem o jego najnowszej książce - Najlepsze miasto świata: Warszawa w odbudowie 1944-1949.

O tym jak grupa urbanistów i architektów Biura Odbudowy Stolicy na zgliszczach powojennych zaczęła projektować Warszawę na nowo. Mówimy o koncepcjach zrealizowanych, ale i tych, któe nie doszły do skutku.

👉 Co miało być centralną osią miasta, którego prawie jedyną pozostałością jest siedziba PKO, zwana "domem pod sedesami"?
👉 Jakie pomysły były na zagospodarowanie Powiśla?
👉 Jak diagnozowali przedwojenną Warszawę konserwatorzy, a jak moderniści?
👉 A wreszcie jakie analogie miała sytuacja, w której znaleźli się Warszawiacy po wojnie, do tej z którą mamy do czynienia teraz? Jak możemy wykorzystać tzw. policy window?

Sprawdźcie nasz nowy odcinek - w związku z większą ilością czasu na kwarantannie i zainteresowaniem książką Grzegorze - dwukrotnie dłuższy 😊


Epidemia w mieście
13.03.2020

W czasie gdy wszyscy chronimy się przed zarazą 🦠 i musimy sobie jakoś umilić czas w domu, sprawdźcie nowy odcinek podcastu Miasto Jest Nasze o epidemiach, które odmieniły nasze miasta. O tym, jakie nauki płyną dla nas z okresu Wielkiej Zarazy w Londynie, średniowiecznego Paryża czy XIX w. Warszawy opowie dziennikarz i historyk Marcin Dobrowolski 💉🛡

"W czasie zarazy, gdy Londyn był największą metropolią świata (400 tys. mieszkańców) miasto zamieszkiwało 3 mln. szczurów. Dżuma zabiła wtedy 25 proc. ludności" 🩺

"Wiemy, że udało się stłumić zarazę w jednym z średniowiecznych włoskich miasteczek, po zamurowaniu zarażonej rodziny w domu. To jest kordon sanitarny w wersji hard" 🧫

Prowadzący: Beniamin Łuczyński


Folwark polityków na Targówku
28.02.2020

Obsadzanie stanowisk swoimi ludźmi, ignorowanie głosu mieszkańców, obiecywanie konsultacji i otwartych konkursów a później udawanie, że nic takiego nie miało miejsca? Zgadliście, chodzi o Platformę Obywatelską w Warszawie.

Dziś dwie rozmowy z lokalnymi aktywistami, którzy przybliżą wam temat połączenia domów kultury na Targówku.

Zapraszamy 29 lutego 2020r o godzinie 12.00 na protest pod DK Zacisze.


Prowadzący: Filip Szarecki
Goście: Bartosz Wieczorek, Marcin Gałązka


Airbnb niszczy miasto
17.02.2020

Co możemy zrobić z Airbnb, które zmienia spokojną kamienicę w piekło? Czy gentryfikacja, studentyfikacja, turystyfikacja to zjawiska, którym musimy się poddać?

Posłuchajcie kolejnego odcinka podcastu. Prof. Paweł Kubicki przybliży wam rozwiązania, które mogą uratować nasze miasto!

Prowadzący: Filip Szarecki


Warszawa 2050
16.01.2020

Od roku roku 1990 do dziś minęło 30 lat - a jak zmieni się Warszawa za kolejne 30 lat w 2050?

O tym jaki scenariusz przyszłości jest najbardziej prawdopodobny oraz jakie trendy dotyczące naszych miast na nas czekają posłuchacie w naszym nowym odcinku podcastu z dr Krzysztofem Najderem - założycielem kombajnu marketingowego Stratosfera, który specjalnie dla nas zbadał na jakie zmiany Warszawa może się przygotowywać.

- Jakie trendy będziemy obserwować do 2050r.?

- Transport indywidualny powinien łagodnie usychać, pomijając rowery, elektryczne rowery i hulajnogi oraz elektryczne hulajnogi

Gość:

- dr Krzysztof Najder, założyciel agencji Stratosfera, badacz trendów

Prowadzący:

- Beniamin Łuczyński


Wygramy z reklamozą!
07.01.2020

"W tej chwili anarchia reklamowa sprawia, że w wielu miejscach czujemy się jak na śmietniku. Poruszamy się w labiryncie konkurencyjnych firm, które starają się wzajemnie zakrzyczeć"

Gość:
Wojciech Wagner - Architekt, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy
Prowadzący:
Beniamin Łuczyński


Kryzys klimatyczny w mieście
11.12.2019

"Nic dziwnego, że powstają dziesiątkami tysięcy nowe instalacje fotowoltaiczne. Dzisiaj to się po prostu opłaca" - to fragment czwartego odcinka podcastu Miasto Jest Nasze!

Gość:
Marcin Popkiewicz - Fizyk jądrowy, analityk megatrendów, redaktor portalu Nauka o Klimacie
Prowadzący:
Beniamin Łuczyński


Perspektywa pieszych
02.12.2019

"Chciałabym, żeby politycy spróbowali się w wyścigu i przenieśli wózek dziecięcy z Dworca Centralnego na przystanek tramwaju 17" - to fragment trzeciego odcinka podcastu Miasto Jest Nasze!

Gościni:
Zofia Smełka-Leszczyńska - psycholożka, kulturoznawczyni, organizatorka protestu po głośnym wypadku na ul. Sokratesa w Warszawie
Prowadzący:
Beniamin Łuczyński


Dlatego zrywamy koalicję z PO
26.11.2019

"jak słuchałam Neumanna i jego taśm to się uśmiechnęłam bo mam poczucie, że to jest coś znajomego" - to fragment dzisiejszego odcinka. Z radnymi MJN rozmawiamy dlaczego zrywamy porozumienie z Koalicją Obywatelską na Żoliborzu.

Goście:
Łukasz Porębski - radny Miasto Jest Nasze na Żoliborzu
Marta Szczepańska - radna Miasto Jest Nasze na Żoliborzu

Prowadzący:
Filip Szarecki
Beniamin Łuczyński


Czy cmentarz można zaprojektować?
04.11.2019

Czym się różnią Stare Powązki w Warszawie od Cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego? Pierwszy odcinek ożywia grobowy temat i pokazuje jak bardzo interesująca i inspirująca jest każda część miasta.