Podcast: Miasto Jest Nasze

Rozmowy o mieście, przestrzeni, transporcie, zmianach klimatu - wszystkim czym zajmujemy się w stowarzyszeniu Miasto Jest Nasze....

#RoweroweAbsurdy - jakie pułapki czekają na rowerzystów w Warszawie
03.09.2021

W zeszłym roku w Warszawie ruch rowerowy wzrósł o 17% i pojawiły się kolejne km infrastruktury dla jednośladów, ale nadal można się natknąć na pułapki które utrudniają poruszanie się na rowerze i mogą zniechęcać do aktywnej mobilności.

Posłuchajcie jak świeżo upieczona rowerzystka Kamila Gołdyka (Miasto Jest Nasze) czuje się za kierownicą miejskiego roweru i jakie rady ma dla niej Marek Smyk (Zielone Mazowsze) , który jeździ rowerem również zimą.

#PogodanaRower jest w Warszawie cały rok, ale może to #RoweroweAbsurdy są największą barierą, aby przesiąść się na rower?
Posłuchaj podcastu!


Ofiary prędkości
02.08.2021

W dzisiejszym odcinku Filip Szarecki rozmawia z trójką członków MJN-u zaangażowanych w kampanię #ChodziOŻycie - Kubą Czajkowskim, Martą Zdanowską oraz Marcinem Chlewickim – na temat wyścigów miejskich, celebrytów promujących nadmierną prędkość na drogach, oraz jak służby porządkowe (nie)radzą sobie z bandytami drogowymi.

Punktem wyjścia do dyskusji było zabójstwo drogowe, dokonane w nocy z 16 na 17 lipca, przez patoinfluencera o pseudonimie Pat.Derra na niepełnosprawnym mężczyźnie przechodzącym przez jezdnię ul. Marszałkowskiej.


Nie musisz się bać!
25.06.2021

"Nie widziałem żadnego powodu, aby zrezygnować ze zbiorkomu. Wierzę nauce" - mówi Bartosz Tarnowski, nauczyciel i aktywista na rzecz osób z niepełnosprawnościami. #ZbiorkomJestOK


Zbiorkom jest OK!
01.06.2021

Nawet 40% pasażerów i pasażerek transportu publicznego w Warszawie zrezygnowało z tego środka transportu w trakcie pandemii koronawirusa. "To jest codzienny temat naszych dyskusji: co możemy zrobić, aby pasażerowie wrócili" - mówi Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich. Jednocześnie przyznaje, że żadnych konkretnych planów jeszcze nie może przedstawić. Podcast o działaniach TW, aby korzystanie z tramwajów było w pandemii bezpieczne i o raporcie "Zbiorkom jest ok".


Dzika logistyka miejska wciąż ma się dobrze
23.05.2021

Paczkomatoza stała się faktem, chaos dotyczący logistyki w Warszawie narasta.

🟡 Od premiery naszego raportu “Dzika logistyka miejska” minęło już ponad pół roku. Czy coś się zmieniło? Jak miasto odpowiada na narastające problemy i wyzwania związane z rynkiem e-commerce?


[MNŻ] Trasa Jerozolimska czy aleja?
21.05.2021

W dzisiejszym odcinku Miasto na żywo Marta Marczak, Basia Jędrzejczyk i Filip Szarecki rozmawiają o kajakoaktywiźmie w Warszawie, nowym deptaku w stolicy i komunikacji miejskiej.

#DaSię #ZbiorkomJestOk


[MNŻ] Zbawix dla ludzi
14.05.2021

W dzisiejszym odcinku Miasto na żywo Basia Jędrzejczyk, Paweł Przewłocki i Filip Szarecki rozmawiają o propozycji oddania na wakacyjne weekendy Placu Zbawiciela pieszym oraz o niepewnym losie warszawskich bazarków. Dowiecie się też jak członkowie MJN spędzają pierwszy weekend po lockdownie. Zapraszamy!

Odnośniki:
- Nasza propozycja wakacyjnego Zbawixa: https://miastojestnasze.org/plac-zbawiciela-i-marszalkowska-nowym-deptakiem-dla-warszawy/
- Happening na bazarku Rogatka: https://miastojestnasze.org/budzimy-bazar-rogatka/
- Koniec lockdownu, czyli zapowiada się imprezowy weekend: https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,27052970,co-czeka-nas-15-maja-po-otwarciu-knajp-czy-bedzie-uliczna-impreza.html


Stop Cham Warszawa: Dziś pieszy w mieście jest nikim
13.04.2021

Wyzwiska, szarpanie, a nawet gaz - to wszystko za próby respektowania prawa i dopominanie się o bezpieczeństwo pieszych. Dlaczego to robią? Czy ich działania coś zmieniają? Ile mają spraw sądowych i co sądzą o kierowcach, którym się wydaje, że lepiej znają RODO niż kodeks drogowy. Posłuchajcie rozmowy ze STOP CHAM WARSZAWA.

Prowadzi: Marta Marczak


[MNŻ] FUTUWAWA
06.04.2021

Czy myśleliście kiedyś o przyszłości Warszawy? Jak będziemy mieszkać w 2050 roku? Dzięki konkursowi FUTUWAWA macie teraz szansę na tę przyszłość wpłynąć! W dzisiejszym specjalnym wydaniu podcastu Miasto na żywo Paweł Przewłocki rozmawia z Aleksandrą Litorowicz, kulturoznawczynią, prezeską Fundacji Puszka i pomysłodawczynią konkursu o tym czym jest FUTUWAWA i co z niej może wyniknąć twórczego dla miasta.

Przydatne linki:
Strona FUTUWAWY - https://futuwawa.pl/


[MNŻ] Kto będzie prezydentem Warszawy?
23.03.2021

Nowy odcinek naszego podcastu. Prowadzi Paweł Przewłocki, rozmawia Marta Marczak i Filip Szarecki.

Miasto Na Żywo to nowa seria podcastów naszego stowarzyszenia! Będziemy regularnie komentować bieżące wydarzenia w Warszawie.


Jak chronić drzewa w mieście? | Łukasz Porębski
05.03.2021

Dostajemy od Was bardzo wiele wiadomości z pytaniem, jak uratować drzewa w Waszej okolicy. Zebraliśmy je w tym podcaście. Staramy się przekazać w nim naszą wiedzę - razem możemy skuteczniej walczyć o drzewa!


[MNŻ] Piątka Trzaskowskiego i Plac Pięciu Rogów
04.03.2021

Piątka Trzaskowskiego i Plac Pięciu Rogów - nowy odcinek naszego podcastu. Prowadzi Filip Szarecki, rozmawiają Basia Jędrzejczyk i Joanna Klikowicz, realizuje Paweł Przewłocki.

Miasto Na Żywo to nowa seria podcastów naszego stowarzyszenia! Będziemy regularnie komentować bieżące wydarzenia w Warszawie.


Czym jest Smart City?
04.12.2020

Czy żółte przyciski na przejściach dla pieszych to Smart City? Czy "inteligentne miasta" to tylko rozwiązania cyfrowe? Co powinno się brać pod uwagę wdrażając nowe rozwiązania?

Posłuchajcie kolejnego odcinka podcastu! Na wszystkie te pytanie odpowie Marta Wójcicka członkini Koduj dla Polski oraz naszego stowarzyszenia.


Czy deweloper buduje dostępne mieszkania? | Agata Twardoch
11.09.2020

🏠 Komu bardziej doskwiera przeludnienie: Polakom czy Holendrom?
🏠 Dlaczego włodarze miast i deweloperzy nie powinni chwalić się wyłącznie liczbą powstających mieszkań?
🏠 Dlaczego nie powinniśmy traktować mieszkania jak towaru i jak budowanie mieszkań dostępnych przysłuży się nam wszystkim (również gospodarce)?

💎 "Deweloper zarabiając na mieszkaniu, zarabia na wartości jaką jest miasto. Jeśli chcemy uniknąć zjawiska prywatyzacji zysków i uspołecznienia kosztów, musimy dać mu jakieś warunki brzegowe jak te mieszkania budować. Nasze prawodawstwo na to pozwala".

O tym, jak budować dostępne mieszkania biorąc pod uwagę nasze przywiązanie do własności prywatnej z dr Agatą Twardoch, architektką, związaną z Politechniką Śląską, pracownią 44-100, autorką książki "System do mieszkania: Perspektywy do rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego".


Prowadzi: Beniamin Łuczyński


Partyzantka ogrodnicza
26.08.2020

O tym, jak własnymi rękami mieszkańcy mogą zazieleniać miasto, rozmawiamy z praktykami: Wandą Grudzień i Krzysztofem Dauksiewiczem ze stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi. To dzięki ich akcji "Zaadoptuj Donicę" zazielenionych zostało tyle betonowych donic w przestrzeni publicznej. O czym jeszcze rozmawiamy w tym odcinku?

-Jak starsze panie w ramach "inicjatywy prywatnej" zazieleniają nieużytki?
-Dlaczego rozjechana zieleń nie jest już zielenią i jak walczyć roślinnością z dzikim parkowaniem?
-Jak i dlaczego miasto może podzielić się władzą z partyzantami ogrodniczymi?

Prowadzi: Beniamin Łuczyński


Zielony Paryż
06.08.2020

W drugim odcinku nagrywanym w Paryżu, rozmawiam o zieleni z Anną Ząbecką-Fay - architektką, która od 10 lat mieszka w największym obszarze metropolitalnym w Unii Europejskiej.

❓ Jak wyglądają paryska partyzantka ogrodnicza i dlaczego przeszczepiają oni drzewa owocowe?
❓ Jakie są największe różnice w podejściu do zieleni Paryża a Warszawy?
❓ Skąd tak dużo zieleni w mieście, w którym jest jej tylko 9.5%?

Pierwszy odcinek naszego podcastu o Paryżu, również znajdziecie na platformach streamingowych.

Prowadzi: Beniamin Łuczyński


Paryż okiem architekta
29.07.2020

W dniu największego francuskiego święta - 14 lipca - rozmawiamy z Anną Ząbecką-Fay, architektką, która od 10 lat mieszka i projektuje w Paryżu - największym obszarze metropolitalnym w Unii Europejskiej.

❓ Kiedy zaczęły się pro- piesze i rowerowe zmiany w stolicy Francji?
❓ Dlaczego to właśnie teraz w Paryżu buduje się najwięcej?
❓ Jakie problemy sprawia duża gęstość zamieszkania?

To pierwszy z dwóch odcinków, które nagraliśmy w Paryżu. Kolejny - poświęcony wyłącznie zieleni - już za tydzień.

Prowadzi: Beniamin Łuczyński


Rzemiosło warszawskie
19.05.2020

Gdzie w Warszawie znajdowały się zakłady garbarskie❔
Gdzie znajdziemy zakład kaletniczy, którego historia sięga 1880 roku❔
Czym charakteryzują się rzemieślnicy na Ursynowie❔

W najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy o rzemiośle warszawskim: jego kondycji, nowej i (starej) fali oraz o najnowszej akcji Miasto Jest Nasze i portalu Patyna.pl, dzięki której możecie kupić online przedmioty i bony na usługi m.in. garncarzy, szewców, kaletników 🛠

💪 Wesprzeć rzemieślników możecie na stronie patyna.pl/rzemieslnicy
💪 Założyliśmy też stronę poświęconą warszawskim rzemieślnikom: fb.com/WarszawscyRzemieslnicy

Gościnie: p. Lucyna, Melania Łuczak, Małgorzata Osas
Prowadzący: Beniamin Łuczyński


Najlepsze miasto świata
05.04.2020

Z Grzegorzem Piątkiem o jego najnowszej książce - Najlepsze miasto świata: Warszawa w odbudowie 1944-1949.

O tym jak grupa urbanistów i architektów Biura Odbudowy Stolicy na zgliszczach powojennych zaczęła projektować Warszawę na nowo. Mówimy o koncepcjach zrealizowanych, ale i tych, któe nie doszły do skutku.

👉 Co miało być centralną osią miasta, którego prawie jedyną pozostałością jest siedziba PKO, zwana "domem pod sedesami"?
👉 Jakie pomysły były na zagospodarowanie Powiśla?
👉 Jak diagnozowali przedwojenną Warszawę konserwatorzy, a jak moderniści?
👉 A wreszcie jakie analogie miała sytuacja, w której znaleźli się Warszawiacy po wojnie, do tej z którą mamy do czynienia teraz? Jak możemy wykorzystać tzw. policy window?

Sprawdźcie nasz nowy odcinek - w związku z większą ilością czasu na kwarantannie i zainteresowaniem książką Grzegorze - dwukrotnie dłuższy 😊


Epidemia w mieście
13.03.2020

W czasie gdy wszyscy chronimy się przed zarazą 🦠 i musimy sobie jakoś umilić czas w domu, sprawdźcie nowy odcinek podcastu Miasto Jest Nasze o epidemiach, które odmieniły nasze miasta. O tym, jakie nauki płyną dla nas z okresu Wielkiej Zarazy w Londynie, średniowiecznego Paryża czy XIX w. Warszawy opowie dziennikarz i historyk Marcin Dobrowolski 💉🛡

"W czasie zarazy, gdy Londyn był największą metropolią świata (400 tys. mieszkańców) miasto zamieszkiwało 3 mln. szczurów. Dżuma zabiła wtedy 25 proc. ludności" 🩺

"Wiemy, że udało się stłumić zarazę w jednym z średniowiecznych włoskich miasteczek, po zamurowaniu zarażonej rodziny w domu. To jest kordon sanitarny w wersji hard" 🧫

Prowadzący: Beniamin Łuczyński


Folwark polityków na Targówku
28.02.2020

Obsadzanie stanowisk swoimi ludźmi, ignorowanie głosu mieszkańców, obiecywanie konsultacji i otwartych konkursów a później udawanie, że nic takiego nie miało miejsca? Zgadliście, chodzi o Platformę Obywatelską w Warszawie.

Dziś dwie rozmowy z lokalnymi aktywistami, którzy przybliżą wam temat połączenia domów kultury na Targówku.

Zapraszamy 29 lutego 2020r o godzinie 12.00 na protest pod DK Zacisze.


Prowadzący: Filip Szarecki
Goście: Bartosz Wieczorek, Marcin Gałązka


Airbnb niszczy miasto
17.02.2020

Co możemy zrobić z Airbnb, które zmienia spokojną kamienicę w piekło? Czy gentryfikacja, studentyfikacja, turystyfikacja to zjawiska, którym musimy się poddać?

Posłuchajcie kolejnego odcinka podcastu. Prof. Paweł Kubicki przybliży wam rozwiązania, które mogą uratować nasze miasto!

Prowadzący: Filip Szarecki


Warszawa 2050
16.01.2020

Od roku roku 1990 do dziś minęło 30 lat - a jak zmieni się Warszawa za kolejne 30 lat w 2050?

O tym jaki scenariusz przyszłości jest najbardziej prawdopodobny oraz jakie trendy dotyczące naszych miast na nas czekają posłuchacie w naszym nowym odcinku podcastu z dr Krzysztofem Najderem - założycielem kombajnu marketingowego Stratosfera, który specjalnie dla nas zbadał na jakie zmiany Warszawa może się przygotowywać.

- Jakie trendy będziemy obserwować do 2050r.?

- Transport indywidualny powinien łagodnie usychać, pomijając rowery, elektryczne rowery i hulajnogi oraz elektryczne hulajnogi

Gość:

- dr Krzysztof Najder, założyciel agencji Stratosfera, badacz trendów

Prowadzący:

- Beniamin Łuczyński


Wygramy z reklamozą!
07.01.2020

"W tej chwili anarchia reklamowa sprawia, że w wielu miejscach czujemy się jak na śmietniku. Poruszamy się w labiryncie konkurencyjnych firm, które starają się wzajemnie zakrzyczeć"

Gość:
Wojciech Wagner - Architekt, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy
Prowadzący:
Beniamin Łuczyński


Kryzys klimatyczny w mieście
11.12.2019

"Nic dziwnego, że powstają dziesiątkami tysięcy nowe instalacje fotowoltaiczne. Dzisiaj to się po prostu opłaca" - to fragment czwartego odcinka podcastu Miasto Jest Nasze!

Gość:
Marcin Popkiewicz - Fizyk jądrowy, analityk megatrendów, redaktor portalu Nauka o Klimacie
Prowadzący:
Beniamin Łuczyński