Podcast: Następny podcast po lewej

„Następny podcast po lewej” to program tygodnika „Przegląd”, w którym mówimy o polityce, społeczeństwie i historii z lewicowej perspektywy. Choć nie tylko. Do rozmowy zapraszamy autorów i autorki związanych z „Przeglądem”, ekspertów, badaczki, osoby ze świata polityki i Was – czytelniczki i czytelników! Macie pytania, uwagi lub chcielibyście z nami porozmawiać – piszcie na podcast@tygodnikprzegląd.pl ...

Dezinformacja i niechęć do szczepień
16.08.2021

W Polsce niechęć do szczepień osiąga niespotykane poziomy. Kto nas dezinformuje? I kto na tym zarabia? O dezinformacji, teoriach spiskowych i roli platform społecznościowych w promocji antynaukowych teorii porozmawiają Kornel Wawrzyniak i Jakub Dymek.


Kim są wyborcy lewicy?
06.08.2021

Kim są dziś wyborcy lewicy? Czy grupa ludzi głosująca w Polsce za lewicą ma jeszcze coś wspólnego z osobami o lewicowych poglądach? Z badań CBOS wynika, że rozkład elektoratów koalicji Wiosny, Nowej Lewicy i Razem był identyczny jak niegdyś wyborców Nowoczesnej Ryszarda Petru. Widać też wyraźny rozdźwięk między tymi, którzy głosują na lewicę ze względów światopoglądowych – ochrona mniejszości, osób LGBTQ+ czy powszechny dostęp do aborcji, a drugą grupą, którą stanowi elektorat skupiający się przede wszystkim na prawach pracowniczych i opiece socjalnej. Jak się okazuje niewiele jest osób, którym zależałoby na jednym i drugim.

Rozmawiają Jakub Dymek i Kornel Wawrzyniak.


Pokolenie Netflixa jedzie za granicę
31.07.2021

Ponad 60% osób w wieku 18-29 lat deklaruje, że chciałoby żyć i pracować za granicą. Według danych GUS co czwarty emigrant/ka z Polski nie planuje powrotu do kraju. Co stoi za wzbierającą falą emigracji? Chodzi o pogoń za lepszym życiem? A może to reakcja na rozmontowywanie demokracji w Polsce? Rozmawiają Beata Igielska i Kornel Wawrzyniak.

Zapraszamy również do lektury tekstu Beaty Igielskiej:

https://www.tygodnikprzeglad.pl/pokolenie-netfliksa-jedzie-granice/


Partia to ja! – o co chodzi w konflikcie na Lewicy
19.07.2021

Czemu na Lewicy wrze? Czy Czarzasty musi odejść? I czy naprawdę chodzi o „PiS-owski skręt" lewicy? Przewodniczący Nowej Lewicy – dawniej SLD – Włodzmierz Czarzasty zawiesza w prawach członka swoich krytyków. A buntownicy zarzucają mu tworzenie „sprywatyzowanej partii”, dławienie wewnętrznej demokracji, łamanie procedur i sojusz z PiS. W tle zaś są przyszłe losy Lewicy, jej współpraca z resztą opozycji i oczywiście widmo Tuska.  O co w tym chodzi tłumaczą publicyści „Przeglądu”: Robert Walenciak i Jakub Dymek.


20 lat po przeprosinach Aleksandra Kwaśniewskiego w Jedwabnem. Dokąd prowadzi nas prawicowa polityka historyczna?
16.07.2021

80 lat temu doszło do zbrodni w Jedwabnem. 20 lat temu przeprosił za nią w imieniu Polski prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. 10 lat później ponowił ten gest Bronisław Komorowski. Dziś, w kolejną okrągłą rocznicę mordu na Żydach, na miejscu w ogóle nie ma polskiego prezydenta, a władze traktują tę i inne ważne formy upamiętnienia Zagłady po macoszemu. Dlaczego tak jest i dokąd prowadzi nas prawicowa polityka historyczna? – o tym porozmawiają Jakub Dymek i Robert Walenciak.


Kryzys przywództwa na lewicy. Czy Czarzasty musi odejść?
15.07.2021

Lewica wróciła do parlamentu dzięki sojuszowi trzech ugrupowań i ich liderów. Dziś jednak ten model przywództwa pruje się po szwach, a w największym z trzech koalicyjnych ugrupowań – SLD – doszło do buntu przeciw przewodniczącemu. Czy czas przewodniczącego Czarzastego się kończy i czy inny niż liderski model władzy kiedykolwiek się w polskiej polityce sprawdził? – o tym porozmawiają Jakub Dymek i Robert Walenciak.