Podcast: Odsłuch społeczny

Rozmawiamy o najważniejszych wydarzeniach, skupiamy się na wartościach demokratycznych i staramy się lepiej rozumieć współczesne zjawiska....

Dlaczego polskie szkoły dzielą zamiast łączyć? Rozmowa z Miszą Tomaszewskim
ostatnia sobota o 17:00

Temat procesów kształtujących polski system edukacji jest często pomijany w mediach i kampaniach wyborczych. Z tego powodu zapominamy, że polskie szkoły nie służą zasypywaniu nierówności społecznych, ale je pogłębiają. O systemie edukacyjnym, rankingach szkół i peer learning opowiedział Misza Tomaszewski — nauczyciel i członek zespołu redakcyjnego Magazynu Kontakt. Odcinek nagrany 1 października 2020 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizowali Bartek Rogowski i Grzegorz Bogucki.


Jak traktujemy nauczycielki? Rozmowa z Justyną Drath
ostatnia środa o 17:00

Praca nauczycielek jest kojarzona z dziennikiem, kredą i sprawdzianem. To jednak wyłącznie widzialna część ich obowiązków. Justyna Drath — nauczycielka, działaczka społeczna i członkini Związku Nauczycielstwa Polskiego — opowiada, z czego składa się praca nauczycielki, jakie mity powstały wokół tego zawodu i co powinno się zmienić. Odcinek nagrany 15 września 2020 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Bartek Rogowski.


Komu przeszkadza konwencja antyprzemocowa? Rozmowa z Kamilą Ferenc
07.10.2020

"Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, nazywana również konwencją stambulską, została ratyfikowana przez Polskę w 2015 roku. Na jaką pomoc mogą liczyć w Polsce osoby doświadczające przemocy w rodzinie? Jak traktowani są sprawcy przemocy? Dlaczego konserwatywne środowiska tak ją atakują? O tym, jak w Polsce walczy się z problemem przemocy w rodzinie opowiada Kamila Ferenc — prawniczka, koordynatorka Zespołu Prawnego Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz współpracownica Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu. Odcinek nagrany 11 września 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotowała Alicja Brzozowska, a zrealizował Robert Gańko."


Co zrobisz, gdy zatrzyma cię policja? Rozmowa z Agatą Bzdyń
30.09.2020

Osoby zatrzymane przez policję najczęściej nie znają swoich praw, a funkcjonariusze niekoniecznie chcą o nich informować. Radczyni prawna Agata Bzdyń mówi, jaka może być podstawa zatrzymania, kiedy należy poinformować najbliższą rodzinę i jak skontaktować się z prawniczką. Odcinek nagrany 24 września 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotował Sławek Cygler, a zrealizował Robert Gańko.


Dla kogo projektujemy miasta? Rozmowa z Łukaszem Drozdą
23.09.2020

Planowanie i organizowanie życia w mieście wymaga uwzględnienia wielu sprzecznych interesów. Kierowcy, rowerzystki i piesi — często należąc jednocześnie nie tylko do jednej z tych grup — potrzebują zróżnicowanych rozwiązań, które często ze sobą kolidują. O tym co wpływa na planowanie miast opowiedział urbanista i politolog Łukasz Drozda. Odcinek nagrany 1 listopada 2019 poprowadził Konrad Wiślicz-Węgorowski, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizowała Aleksandra Czerniawska.


Co się dzieje w Białorusi? Rozmowa z Maciejem Rasiem
16.09.2020

Od wyborów prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia, trwają protesty w Białorusi. Zgodnie z wynikami, które podała Centralna Komisja Wyborcza, Łukaszenka otrzymał 80 procent poparcia, jego rywalka, kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska - 10 procent. Oficjalnych wyników wyborów nie uznała zarówno białoruska opozycja, jak i szereg państw europejskich oraz Parlament Europejski i UE. Jak to się stało, że Aleksander Łukaszenko zyskał popularność i doszedł do władzy? Opowiada dr hab. Maciej Raś, specjalista w dziedzinie stosunków międzynarodowych w zakresie polityki Europy Wschodniej i państw poradziedzieckich. Odcinek nagrany 10 września 2020 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Joanna Kotkowska-Pyzel, a zrealizował Robert Gańko.


„Jestem tej płci, której mówię, że jestem”
05.09.2020

Przepisy dotyczące uzgodnienia płci są w Polsce niespójne. Proces tranzycji jest przez to czasochłonny i kosztowny. Maja Heban opowiada, jak wygląda codzienność osoby transpłciowej w trakcie tranzycji oraz ile kosztuje i trwa ta procedura. Odcinek nagrany 25 sierpnia 2020 poprowadziła Anna Roszman, przygotowała Natalia Świerczewska, a zrealizowała Katka Mazurczak.


Kto decyduje o twojej płci prawnej?
02.09.2020

W 2015 roku Prezydent RP Andrzej Duda zawetował projekt ustawy o uzgodnieniu płci. Osoby, których tożsamość płciowa nie zgadza się z płcią metrykalną, mimo wszystko mają możliwość sądowego uzgodnienia płci. Na jakich zasadach się to odbywa? Dlaczego takie sprawy często toczą się latami? Kto w polskich sądach zabiera głos w kwestiach dotyczących płci? O prawnych aspektach uzgadniania płci w Polsce opowiada dr Paulina Pilch, ekspertka w zakresie postępowań w sprawach o uzgodnienie płci oraz radczyni prawna współpracująca z fundacją Trans-Fuzja. Odcinek nagrany 25 sierpnia 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotowała Alicja Brzozowska, a zrealizował Robert Gańko.


Gdzie podziały się polskie informatyczki?
27.08.2020

Branża technologiczna jest zdominowana przez mężczyzn. Dlaczego tak jest i czy zawsze tak było? Jak wiele kobiet zapisało się w historii polskiej informatyki? O polskich komputerach i polskich programistkach opowiada Karolina Wasielewska. Odcinek nagrany 14 sierpnia 2020 poprowadziła Anna Roszman, przygotowała Natalia Świerczewska, a zrealizowała Katka Mazurczak.


Ile firm jeździ w karetce?
20.08.2020

Ratownicy i ratowniczki medyczne codziennie wykazują się odpowiedzialnością, determinacją i cierpliwością w swojej pracy. W zamian otrzymują niskie wynagrodzenia, a nierzadko spotykają się z niechęcią lub agresją ze strony pacjentów i pacjentek. Co sprawia, że nadal wykonują tak trudny zawód? O życiu i pracy w karetce opowiada Jan Świtała. Odcinek nagrany 3 czerwca 2020 poprowadził Konrad Wiślicz-Węgorowski, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Paweł Wiszomirski.


Jak wzbudzić pociąg do kolei?
12.08.2020

W Polsce kolej nadal nie jest popularnym środkiem transportu — ale czy można to zmienić? Podróże i dojazdy do pracy pociągiem wydają się być atrakcyjną alternatywą dla samochodów, dlaczego więc tak ciężko do nich przekonać? Karol Trammer, autor książki „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej”, opowiada dlaczego kolej jest potrzebna, wygodna i należy traktować ją jako ważny element krajowego transportu publicznego. Odcinek nagrany 23 lipca 2020 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Bartek Rogowski.


Do jakiej klasy społecznej należysz?
06.08.2020

Na czym polega podział na klasy i jak bardzo jest aktualny współcześnie? Jak klasizm wpływa na podziały w społeczeństwie i w jaki sposób jest wykorzystywany jako narzędzie polityczne? Małgorzata Maciejewska opowiada o indywidualizmie, merytokracji i o tym, czy naprawdę jesteśmy „kowalami własnego losu”. Odcinek nagrany 23 lipca 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotował Sławek Cygler, a zrealizował Robert Gańko.


Po co nam podatek cyfrowy?
29.07.2020

Google, Facebook czy Apple oferują wiele wygodnych, szybkich i darmowych platform. Korzystając z nich, mało zastanawiamy się, czy na pewno są darmowe i — przede wszystkim — bezpieczne. Jan Zygmuntowski wyjaśnia jak ostrożniej korzystać z technologii, mówi o omijaniu prawa podatkowego przez korporacje oraz dlaczego jedyną odpowiedzią musi być wprowadzenie podatku cyfrowego. Odcinek nagrany 1 lipca 2020 poprowadził Konrad Wiślicz-Węgorowski, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Robert Gańko.


Pozbawienie wolności czy utrata godności?
22.07.2020

O polskim systemie penitencjarnym mówi Nina Olszewska, autorka reportażu „Pudło. Opowieści z polskich więzień“. Jak wygląda codzienność osób osadzonych w więzieniach? Ile naprawdę kosztuje utrzymanie osadzonych i jakie posiłki można przygotować za 4 złote dziennie? Odcinek nagrany 13 lipca 2020 poprowadziła Anna Roszman, przygotowała Natalia Świerczewska, a zrealizowała Katka Mazurczak.


Czego uczą polskie szkoły?
15.07.2020

Szkoła powinna rozwijać zainteresowania i kształtować postawy młodych ludzi. Niezbędni do tego są nauczyciele i nauczycielki z pasją. Taką osobą jest Ewa Przybysz-Gardyza, która opowiada o swojej pracy, modelach edukacji w innych krajach oraz wyzwaniach, jakie stoją przed polską szkołą. Odcinek nagrany 27 czerwca 2020 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Paweł Wiszomirski.


Ile dzieli cię od bezdomności?
08.07.2020

Jak wielu osób dotyczy bezdomność i jaką ponosimy za to odpowiedzialność jako społeczeństwo? Ile w tym odpowiedzialności jednostkowej, a ile systemowej? Katarzyna Nicewicz z Fundacji Daj Herbatę opowiada o kryzysie bezdomności — co możemy robić i jak pomagać? Odcinek nagrany 23 czerwca 2020 poprowadziła Jaśmina Różańska, przygotowała Natalia Świerczewska, a zrealizował Robert Gańko.


Godne mieszkania — lepsze społeczeństwo?
01.07.2020

Odpowiedzialna polityka mieszkaniowa to nie tylko budowanie mieszkań, ale również wzmacnianie lokalnych społeczności. Grzegorz Gajda mówi między innymi o tym, jak ograniczona przestrzeń miast może być lepiej organizowana i jak wpływa to na aktywność mieszkańców i mieszkanek. Które z miast skutecznie zabiegają o to, by przestrzeń publiczna była dostępna dla osób z różnych grup społecznych, a które popełniają rażące błędy? Odcinek nagrany 1 maja 2020 poprowadził Konrad Wiślicz-Węgorowski, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Bartek Rogowski.


Jak (nie) działa klauzula sumienia?
24.06.2020

Czym jest klauzula sumienia, kiedy lekarz może z niej skorzystać i z czym wiąże się to dla pacjentki? W rozmowie z doktorą Marią Boratyńską omawiane jest między innymi wykonywanie świadczeń lekarskich w przypadku praw reprodukcyjnych oraz czynności, które lekarz lub lekarka powinna podjąć w przypadku odmowy wykonania świadczenia ze względu na klauzulę sumienia. Odcinek nagrany 2 czerwca 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotował Sławek Cygler, a zrealizował Robert Gańko.


Kto boi się naszego gniewu?
18.06.2020

"Praw się nie dostaje, prawa się zdobywa w walce”— to słowa Zofii Daszyńskiej-Golińskiej sprzed stu lat, z czasów, gdy Polki walczyły o prawa wyborcze. Historię pisze nie pokojowa perswazja, ale wybuchy społecznego gniewu i niezadowolenia. O tym, dlaczego gniew społeczny należy dostrzegać i rozumieć, a politycy i polityczki muszą wiedzieć, jak go zagospodarowywać, opowiada Tomasz Markiewka — filozof, publicysta i autor niedawno wydanej książki „Gniew”. Odcinek nagrany 4 czerwca 2020 poprowadziła Anna Roszman, przygotowała Joanna Gierzyńska, a zrealizował Robert Gańko.


Zagłada ziemi – czy to już?
04.06.2020

Zatrzymanie wzrostu dziury ozonowej było przykładem solidarnego działania świata w obliczu zagrożenia. Czy w sprawie zmian klimatu ludzkość powinna działać w podobny sposób? W rozmowie z Mateuszem Iskrzyńskim, fizykiem Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk, pytamy jaki wpływ na stan naszej planety mają nasze decyzje — związane z jedzeniem mięsa, kupowaniem ubrań czy nowości technologicznych. Odcinek nagrany 14 maja 2020 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Joanna Kotkowska-Pyzel, a zrealizował Paweł Wiszomirski.


Czy dzieci z autyzmem są niegrzeczne?
01.06.2020

Zespół Aspergera, ADHD i autyzm — czym się różnią? Jak radzą sobie z nimi dzieci i ich rodzice? O „innym typie wrażliwości”, jak sam to określa, opowiada Jacek Hołub. Odcinek nagrany 14 maja 2020 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Bartek Rogowski.


Dlaczego państwo powinno być świeckie?
27.05.2020

Kościół odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu polskiego państwa. Politycy i urzędniczki stały się zakładnikami kościelnych hierarchów. Bożena Przyłuska opowiada jak do tego doszło i co należałoby z tym zrobić? Odcinek nagrany 16 maja 2020 poprowadziła Jaśmina Różańska, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Robert Gańko.


Jak pracują polskie szwaczki?
20.05.2020

Brak dostępu do wody, zakaz wychodzenia do toalety, nieogrzewane pomieszczenia zimą lub nieosiągalna klimatyzacja latem. Brzmi jak realia przeszłości lub odległa rzeczywistość, a mowa o warunkach pracy w polskich szwalniach. O szwaczkach, polskich markach i etycznej modzie opowiada Grażyna Latos. Odcinek nagrany 4 maja 2020 poprowadził Konrad Wiślicz-Węgorowski, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Bartek Rogowski. Specjalne podziękowania kierujemy do Aleksandry Gurzkowskiej za zwrócenie uwagi na temat.


Jak uczyć o seksie?
13.05.2020

Edukacja seksualna to w Polsce wciąż temat tabu. Jakie problemy powoduje brak wiedzy na temat własnego ciała i co można z tym zrobić? Jaśmina Różańska rozmawia z Katarzyną Koczułap – psycholożką i autorką bloga "Co z tym seksem". Odcinek nagrany 2 maja 2020 przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Bartek Rogowski.


Służba czy ochrona zdrowia?
07.05.2020

Długie kolejki, wysoka średnia wieku pielęgniarek, problemy z kształceniem nowych kadr — to tylko część problemów polskiej ochrony zdrowia. W rozmowie z pielęgniarką i socjolożką Joanną Wichą próbujemy dociec dlaczego tak jest. Odcinek nagrany 7 kwietnia 2020 poprowadził Konrad Wiślicz-Węgorowski, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Paweł Goliński.


Nowa normalność po czesku?
29.04.2020

Jak wygląda odmrażanie gospodarki w Czechach i który z tamtejszych polityków wyróżnił się w czasie pandemii? Jan Škvrňák — czeski historyk i autor „Zprávy z Polska” — przybliża wiedzę na temat obecnej sytuacji, partii tworzących czeską scenę polityczną oraz opowiada o przepisach dotyczących mniejszości i edukacji seksualnej. Odcinek nagrany 22 kwietnia 2020 poprowadził Sławomir Cygler, przygotowała Joanna Kotkowska-Pyzel, a zrealizował Robert Gańko.