Podcast: Odsłuch społeczny

Rozmawiamy o najważniejszych wydarzeniach, skupiamy się na wartościach demokratycznych i staramy się lepiej rozumieć współczesne zjawiska....

Polsce może zabraknąć wody? Rozmowa z Piotrem Bednarkiem
ostatnia środa o 08:00

Kilka lat temu w prasie pojawiło się stwierdzenie, że Polska ma mniejsze zasoby wodne niż Egipt. Jak się okazuje, nie jest to do końca zgodne z prawdą. Jednak gospodarka wodna naszego kraju ma inne problemy, którym wciąż można zaradzić. Z hydrologiem i przyrodnikiem Piotrem Bednarkiem rozmawiamy, dlaczego powinniśmy przestać regulować rzeki oraz dlaczego z Wisły zniknęły gatunki ryb wędrownych. Odcinek nagrany 24 maja 2021 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Magdalena Gromniak-Shi, a zrealizował Robert Gańko.


Czy jesteśmy skazani na brzydkie miasta? Rozmowa z Janem Mencwelem
26.05.2021

Dlaczego w naszych miastach jest coraz mniej zieleni? Czy miasto przyszłości musi być betonową klatką? Przewodniczący Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i animator kultury Jan Mencwel opowiada o tym, jak wygląda idealne miasto. Rozmawiamy, jak w miastach żyje się różnym grupom oraz jak możemy zaangażować się w działania mające na celu poprawę sytuacji mieszkanek i mieszkańców. Odcinek nagrany 20 maja 2021 poprowadziła Jaśmina Różańska, przygotowała Magdalena Pająk, a zrealizował Robert Gańko.


Kiedy państwo zadłuża się mądrze? Rozmowa z Wojciechem Paczosem
06.05.2021

Media straszą rosnącym długiem publicznym i galopującą inflacją. Czy rzeczywiście musimy bać się tych zjawisk? Dlaczego przyjęty w 1997 roku dogmat ustalający próg długu publicznego na poziomie 60% wartości PKB nie ma sensu? Ekonomista i wykładowca Wojciech Paczos opowiada, dlaczego w czasie kryzysu państwo powinno się mądrze zadłużyć, żeby ratować dobrobyt. Odcinek nagrany 30 kwietnia 2021 poprowadził Jakub Piasecki, przygotował Jacek Malicki, a zrealizował Robert Gańko.


Jak inwestować etycznie i odpowiedzialnie? Rozmowa z Emilią Makówką (własny$pokój)
28.04.2021

Często słyszymy o osobach zachwalających zakup na kredyt mieszkań pod wynajem jako doskonały sposób na zarabianie. Mówiąc precyzyjnie — na osławiony dochód pasywny. Dla osób wrażliwych społecznie czy deklarujących się jako lewicowe takie działania są nieetyczne. Jak więc inwestować w sposób odpowiedzialny? Z Emilią Makówką, edukatorką finansową i autorką bloga „własny$pokój”, rozmawiamy o finansach ze strony feministycznej i ekologicznej. Odcinek nagrany 16 kwietnia 2021 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Magda Gromniak-Shi, a zrealizował Rober Gańko.


Co zmieniła rewolucja 1905 roku? Rozmowa z Wiktorem Marcem
31.03.2021

Uczymy się głównie o tych wydarzeniach i powstaniach, które wpisują się w dominującą narrację historyczną i polityczną. Jednym z takich pomijanych zrywów była rewolucja 1905 roku. Wiktor Marzec — filozof, socjolog i autor książki „Rebelia i reakcja: rewolucja 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne” — opowiada czym wydarzenia z początku XX wieku różniły się od wcześniejszych zrywów, jakie były postulaty protestujących osób i co zmieniło się w świadomości robotników, mieszczanek i chłopów. Odcinek nagrany 8 grudnia 2020 poprowadził Jakub Piasecki, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Robert Gańko.


Samotnie czy razem — jak zmieniać świat? Rozmowa z Joanną Grzymałą-Moszczyńską
24.03.2021

Co sprawia, że wstajemy sprzed komputera i organizujemy demonstrację we własnym mieście? Lepiej działać w pojedynkę czy włączyć się w działania jakiejś organizacji? Jak uniknąć wypalenia aktywistycznego i co zrobić, gdy do niego dojdzie? O psychologii aktywizmu rozmawiamy z Joanną Grzymałą-Moszczyńską — psycholożką społeczną, aktywistką i współautorką książki „Walcz, protestuj, zmieniaj świat!“. Odcinek nagrany 1 marca 2021 poprowadziła Martyna Jałoszyńska, przygotował Mateusz Pigoń, a zrealizowała Katka Mazurczak.


Jak manipulują nami w sieci? Rozmowa z Anną Mierzyńską
17.03.2021

Działalność w świecie mediów społecznościowych to niełatwa sztuka. Możemy natknąć się na sprytnie zakamuflowane nieprawdziwe informacje albo wdać w bezsensowną dyskusję z opłaconym cyborgiem. Z Anną Mierzyńską, analityczką i ekspertką marketingu politycznego, rozmawiamy o strategiach manipulowania społeczeństwem za pomocą mediów społecznościowych oraz o tym, jak wykorzystują je polskie organizacje prawicowe. Odcinek nagrany 2 marca 2021 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Magdalena Gromniak-Shi, a zrealizowała Katka Mazurczak.


O kim nie uczą podręczniki historii? Rozmowa z Anną Kowalczyk
08.03.2021

Dlaczego na lekcjach historii uczymy się głównie o polityce i przywódcach wojskowych, a w podręcznikach niemal nie ma wizerunków kobiet? Czy kobiety nie podejmowały żadnych wysiłków na rzecz kraju, świata i rozwoju? Dlaczego nie wynagradza się ciężkiej pracy opiekuńczej, która najczęściej przypada kobietom? W specjalnym odcinku przygotowanym z okazji Dnia Kobiet rozmawiamy z Anną Kowalczyk, autorką książki „Brakująca połowa dziejów”. Odcinek nagrany 6 marca 2021 poprowadziła Anna Roszman, przygotowała Jaśmina Różańska, a realizował Jan Sikorski.


Kto podnosi słuchawkę w telefonie zaufania? Rozmowa z Natalią Bonisławską
24.02.2021

Od 2001 roku obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją — chorobą, która w Europie dotyka aż 27% populacji. Nierzadko konsultanci i konsultantki telefonów zaufania są osobami, z którymi poruszamy ten temat pod raz pierwszy. I właśnie o pracy w liniach pomocowych rozmawiamy z Natalią Bonisławską, psycholożką i konsultantką telefonów zaufania. Odcinek nagrany 8 stycznia 2021 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotowała Natalia Świerczewska, a realizował Bartek Rogowski.


Jak rozmawiać o zmianach klimatu? Rozmowa z Magdaleną Budziszewską
17.02.2021

Jakie zmiany klimatu wpływają na nasze emocje? Jak polskie społeczeństwo postrzega problem katastrofy klimatycznej? Dlaczego tak trudno jest podjąć skuteczne działania, by jej zapobiec? W tym odcinku rozmawiamy z doktorą Magdaleną Budziszewską — psycholożką z Uniwersytetu Warszawskiego i współautorką podręcznika „Klimatyczne ABC”. Odcinek nagrany 9 lutego 2021 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotowała Aleksandra Czerniawska, a realizował Bartek Rogowski.


Jak decydować o życiu i śmierci w pandemii? Rozmowa z Jakubem Zawiłą-Niedźwieckim
11.02.2021

Kogo podłączyć do respiratora — zasłużonego naukowca w bardzo podeszłym wieku czy młodzieńca z czystą kartą? Kogo zaszczepić najpierw — osoby starsze i najbardziej zagrożone ciężkim zachorowaniem, czy osoby młode, które codziennie stykają się z mnóstwem ludzi? W tym odcinku rozmawiamy o etyce z Jakubem Zawiłą-Niedźwieckim, doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz sekretarzem redakcji pisma „Etyka”. Odcinek nagrany 20 stycznia 2021 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotował Jakub Sitarski, a zrealizował Robert Gańko.


Dlaczego podpaski powinny być darmowe? Rozmowa z Adrianną Klimaszewską i Ewą Szymerą
03.02.2021

Ilu osób w Polsce nie stać na środki higieny menstruacyjnej? Dlaczego miesiączka wciąż jest tematem tabu i jaki wpływ ma na to patriarchalna kultura? O ubóstwie menstruacyjnym rozmawiamy z Adą Klimaszewską i Ewą Szymerą z Różowej Skrzyneczki, organizacji walczącej z ubóstwem menstruacyjnym i edukującej na ten temat. Odcinek nagrany 23 stycznia 2021 poprowadziła Jaśmina Różańska, przygotowała Natalia Świerczewska, a zrealizował Robert Gańko.


Skąd prąd? Z atomu! Rozmowa z Adamem Rajewskim
27.01.2021

❗️Drugi odcinek z cyklu o energetyce. Wokół energii atomowej narosło mnóstwo mitów, które mają niewiele wspólnego z faktami naukowymi. Czy musimy się obawiać odpadów promieniotwórczych? Jak wysokie jest ryzyko katastrofy podobnej do tej w Czarnobylu? Czy w Polsce stanie elektrownia jądrowa? Adam Rajewski, pracownik Politechniki Warszawskiej, opowiada o wadach i zaletach atomu. Wskazuje, dlaczego niektóre kraje europejskie opierają swój miks energetyczny na atomie i nie zamierzają tego zmieniać, a inne — mimo dobrze rozwiniętego systemu — masowo zamykają elektrownie jądrowe. Odcinek nagrany 14 stycznia 2021 poprowadził Sławomir Cygler, przygotowała Magdalena Gromniak-Shi, a zrealizował Robert Gańko.


Jak górnik widzi reformę energetyki? Rozmowa z Jarosławem Niemcem
20.01.2021

❗️Pierwszy odcinek z cyklu o energetyce. Transformacja energetyczna to konieczność, przed którą stoimy jako społeczeństwo. Decyzja o jej przeprowadzeniu powinna zostać podjęta na podstawie badań naukowych, konsultacji społecznych oraz negocjacji z pracownikami i pracownicami. Istnieje jednak obawa, że decydujący głos będą mieć lobbujące grupy, które przedłożą finansowy interes nad dobro powszechne. Z Jarosławem Niemcem — elektromonterem w kopalni „Bogdanka”, działaczem społecznym i związkowym — rozmawiamy o tym, jak przeprowadzić reformę energetyki z uwzględnieniem głosów górników i górniczek. Odcinek nagrany 3 grudnia 2020 poprowadził Jakub Piasecki, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Jan Sikorski.


Jak przetrwać cięższe czasy? Rozmowa z Przemysławem Wielgoszem
30.12.2020

Przemysław Wielgosz w książce „Witajcie w cięższych czasach” stawia tezę, że czas po przemianach ustrojowych w Polsce to nie było — wbrew popularnej opinii — wspaniałe trzydziestolecie, czas prosperity i sukcesu. W naszej rozmowie opowiada o micie klasy średniej, terapii szokowej, jakiej poddano Polki i Polaków oraz o tym, czy demokracja równa się kapitalizmowi. Odcinek nagrany 12 grudnia 2020 poprowadziła Anna Roszman, przygotowała Natalia Świerczewska, a zrealizował Katka Mazurczak.


Jak się żyje w rodzinie zastępczej? Rozmowa z Anną Krawczak
23.12.2020

W Polsce z każdym rokiem ubywa rodzin zastępczych, a przybywa domów dziecka, choć specjaliści uważają je za szkodliwą formę opieki. Polska realizuje strategię dokładnie odwrotną do obecnych zaleceń Unii Europejskiej. Gościnią odcinka jest Anna Krawczak, członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem (IEiAK UW), wieloletnia przewodnicząca Stowarzyszenia „Nasz Bocian”, matka biologiczna i adopcyjna. Opowiada o wadach polskiego systemu pieczy zastępczej i trudnych realiach życia rodzin zastępczych. Odcinek nagrany 4 grudnia 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotował Jakub Sitarski, a zrealizował Robert Gańko.


Dlaczego należy zatrzymać reprywatyzację? Rozmowa z Beatą Siemieniako
09.12.2020

Reprywatyzacja to koszmar lokatorek, niewygodny temat dla polityków i zyskowny biznes dla handlarzy roszczeniami. Beata Siemieniako — autorka książki „Reprywatyzując Polskę: historia wielkiego przekrętu” — opowiada o tym niezwykle ważnym problemie z perspektywy adwokatki i aktywistki. Odcinek nagrany 7 lipca 2020 poprowadził Konrad Wiślicz-Węgorowski, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Matacz Dewot.


Dlaczego zawód komornika jest potrzebny? Rozmowa z Adamem Andruszkiewiczem
02.12.2020

Zawód komornika postrzegamy raczej negatywnie. Wizerunek ten kształtuje i wzmacnia kultura, jak na przykład film „Komornik” w reżyserii Feliksa Falka. Nie pomagają też medialne skandale. O tym jak wygląda ta praca i ile jest w niej miejsca na pierwiastek ludzki, opowiada Adam Andruszkiewicz — warszawski komornik sądowy. Odcinek nagrany 23 lipca 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotował Jakub Sitarski, a zrealizował Robert Gańko.


Kto opowiada historię Polski? Rozmowa z Adamem Leszczyńskim
25.11.2020

Historia Polski — którą znamy przede wszystkim z lekcji i podręczników — była pisana głównie z perspektywy inteligencji. Jednak punkt widzenia tej grupy to tylko część prawdy na temat polskiej przeszłości. Adam Leszczyński, historyk, socjolog i autor „Ludowej historii Polski”, wyjaśnia, skąd wziął się obraz I i II Rzeczpospolitej, czego w nim brakuje i jak inaczej możemy mówić o naszej historii. Odcinek nagrany 9 listopada 2020 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizowali Bartek Rogowski.


Co mówi o aborcji etyka troski? Rozmowa z Małgorzatą Anną Maciejewską
18.11.2020

Jesteśmy przyzwyczajone do narracji, w której decyzja o przerwaniu ciąży jest czymś niemoralnym, co najwyżej wyborem „mniejszego zła”. Etyka troski oferuje nam perspektywę, w której to nie aborcja, a zakaz aborcji jest niemoralny. O argumentach za etycznością aborcji opowiada Małgorzata Anna Maciejewska — filozofka, feministka, autorka bloga „W jądro dyskursu”. Odcinek nagrany 12 listopada 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotowała Alicja Brzozowska, a zrealizowała Katka Mazurczak.


Czym była polskość dla chłopów? Rozmowa z Michałem Rauszerem
11.11.2020

W rozmowach o odzyskaniu niepodległości skupiamy się na perspektywie polityków i wojskowych. W odcinku przygotowanym specjalnie na 11 listopada staramy się przedstawić punkt widzenia chłopów. Jaka była ich sytuacja przed zaborami i czym była dla nich pańszczyzna? Jak rozumieli polskość i z czym kojarzyła się im niepodległa Polska? Odpowiedzi szukaliśmy wspólnie z Michałem Rauszerem — etnologiem i kulturoznawcą, autorem książki „Bękarty pańszczyzny. Historia buntów chłopskich”. Odcinek nagrany 30 października 2020 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Matacz Dewot.


Jak mieszka się w Polsce, a jak w Europie? Rozmowa z Joanną Kusiak
04.11.2020

Bezpieczne schronienie i miejsce do życia to nasza podstawowa potrzeba. Jednak polska polityka mieszkaniowa została poddana nieregulowanym mechanizmom rynkowym, na czym tracą osoby wynajmujące i te, które zaciągnęły kredyty na mieszkania. Joanna Kusiak — socjolożka miast i autorka książki „Chaos Warszawa. Porządki przestrzenne polskiego kapitalizmu” — opowiada, czy można działać inaczej oraz jakie regulacje należy wdrożyć, żebyśmy żyli i żyły na europejskim poziomie. Odcinek nagrany 20 maja 2020 poprowadził Konrad Wiślicz-Węgorowski, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Bartek Rogowski.


Dlaczego idealny rodzic nie istnieje? Rozmowa z Kamilem Nowakiem (blogojciec.pl)
28.10.2020

Dlaczego klapsy nie uczą dzieci niczego dobrego, a „grzeczne” dziecko wcale nie musi być powodem do dumy? Czy należy odrabiać z dziećmi zadania domowe i czy te zadania są naprawdę potrzebne w edukacji dziecka? W nowym odcinku Kamil Nowak — rodzic, pedagog oraz autor bloga i książki „Idealny rodzic nie istnieje” — opowiada o odpowiedzialnym rodzicielstwie. Odcinek nagrany 2 października 2020 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Joanna Kotkowska-Pyzel, a zrealizował Robert Gańko.


Komu służy zakaz aborcji? Rozmowa z Natalią Broniarczyk (Aborcyjny Dream Team)
21.10.2020

Kto w Polsce potrzebuje dostępu do aborcji, a dla kogo rzeczywiście jest ona dostępna? Dlaczego legalne przerywanie ciąży w Polsce praktycznie nie istnieje? Kto czerpie korzyści z utrzymywania status quo? W przededniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Natalią Broniarczyk, członkinią Aborcyjnego Dream Teamu. Odcinek nagrany 10 października 2020 poprowadziła Jaśmina Różańska, przygotowała Natalia Świerczewska, a zrealizował Robert Gańko.


Dlaczego polskie szkoły dzielą zamiast łączyć? Rozmowa z Miszą Tomaszewskim
17.10.2020

Temat procesów kształtujących polski system edukacji jest często pomijany w mediach i kampaniach wyborczych. Z tego powodu zapominamy, że polskie szkoły nie służą zasypywaniu nierówności społecznych, ale je pogłębiają. O systemie edukacyjnym, rankingach szkół i peer learning opowiedział Misza Tomaszewski — nauczyciel i członek zespołu redakcyjnego Magazynu Kontakt. Odcinek nagrany 1 października 2020 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizowali Bartek Rogowski i Grzegorz Bogucki.


Komu przeszkadza konwencja antyprzemocowa? Rozmowa z Kamilą Ferenc
07.10.2020

"Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, nazywana również konwencją stambulską, została ratyfikowana przez Polskę w 2015 roku. Na jaką pomoc mogą liczyć w Polsce osoby doświadczające przemocy w rodzinie? Jak traktowani są sprawcy przemocy? Dlaczego konserwatywne środowiska tak ją atakują? O tym, jak w Polsce walczy się z problemem przemocy w rodzinie opowiada Kamila Ferenc — prawniczka, koordynatorka Zespołu Prawnego Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz współpracownica Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu. Odcinek nagrany 11 września 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotowała Alicja Brzozowska, a zrealizował Robert Gańko."