Podcast: Odsłuch społeczny

Rozmawiamy o najważniejszych wydarzeniach, skupiamy się na wartościach demokratycznych i staramy się lepiej rozumieć współczesne zjawiska....

Dlaczego potrzebujemy związków zawodowych? Rozmowa z Mirosławem Grzybkiem i Krzysztofem Laszczakiem
dzisiaj o 09:21

W Polsce uzwiązkowienie pracownicze sięga kilkunastu procent. W krajach północnej i zachodniej Europy wskaźnik ten wynosi kilkadziesiąt, a w Islandii jest to aż 90 procent. Dlaczego tak mało polskich pracowników i pracownic zapisuje się do związków zawodowych? Wynika to z nieskutecznej komunikacji, braku edukacji czy stereotypów? Jak współcześnie działają związki zawodowe? Jak przystąpić do takiej organizacji? Dlaczego taką przynależność należy traktować jak rodzaj ubezpieczenia? O swojej działalności i szykowanym strajku w jednym z dużych zakładów pracy na południu Polski opowiedzieli Mirosław Grzybek — przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce oraz Krzysztof Laszczak — przewodniczący NSZZ Pracowników Organizacja Międzyzakładowa FCA Poland S.A. i Spółek w Bielsku-Białej. Odcinek nagrany 16 lipca 2021 roku poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotowała Anna Roszman, a zrealizowali Jan Sikorski i Mateusz Dobrowolski.


Kto uważa, że mapa jest aktem terroryzmu? Rozmowa z Kamilem Maczugą i Pawłem Prenetą
ostatnia środa o 08:00

W marcu 2019 roku przyjęta została pierwsza tzw. deklaracja anty-LGBT. Dzięki twórcom „Atlasu Nienawiści” wiemy, że podobny dokument ogłosiło niemal 100 samorządów. Tym samym deklaracja została uchwalona na 1/3 obszaru Polski. O konsekwencjach tych dyskryminacyjnych działań dla milionów Polek i Polaków oraz krajowych i europejskich skutkach rozmawiamy z częścią zespołu przygotowującego mapę — Kamilem Maczugą i Pawłem Prenetą. Odcinek nagrany 19 sierpnia 2021 poprowadził Jo Ash Gierzyńskx, przygotował Mateusz Pigoń, a zrealizował Bartek Rogowski.


Jak wygrać z wielką siecią handlową? Rozmowa z Agnieszką Nowak i Anną Mendrok
01.09.2021

Podwójna księgowość, generowanie sztucznego przychodu, narastające długi wobec urzędów skarbowych i niejasne zasady oceny. Z tym mierzą się franczyzobiorcy i franczyzobiorczynie wielkich sieci handlowych w Polsce. Jak walczyć o sprawiedliwość, gdy szanse i możliwości stron sporu są tak nierówne? O tym, jak wielkie sieci handlowe wyzyskują franczyzobiorców i wykorzystują luki w prawie, opowiadają Agnieszka Nowak i Anna Mendrok z zarządu Stowarzyszenia Ajentów i Franczyzobiorców. Odcinek nagrany 24 lipca 2021 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotowała Anna Roszman, a zrealizował Robert Gańko.


Dlaczego osiedla z czasów PRL wracają do łask? Rozmowa z Beatą Chomątowską
12.08.2021

Przez długo wpajano nam, że mamy nienawidzić starych PRL-owskich osiedli, bo są szare, brzydkie i niedbale zbudowane. Jednak od kilku lat trend gwałtownie się zmienia. Zaczynamy dostrzegać zalety „blokowisk”, które były planowane raczej z myślą o mieszkankach i mieszkańcach, a nie o deweloperskich portfelach. O wadach i zaletach osiedli wybudowanych przed 1989 rokiem opowiada Beata Chomątowska — dziennikarka, pisarka i autorka książki „Betonia. Dom dla każdego”. Odcinek nagrany 27 lipca 2021 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Magdalena Gromniak-Shi, a zrealizował Robert Gańko.


Jak poradzić sobie z wypaleniem rodzicielskim? Rozmowa z Joanną Sikorą
28.07.2021

Wychowywanie dzieci może dawać wiele radości i być źródłem ogromnej energii. Może także prowadzić do wypalenia rodzicielskiego. Co przyczynia się do pojawienia tego syndromu i jak go rozpoznać? O zapobieganiu i pomocy w leczeniu wypalenia rodzicielskiego rozmawiamy z terapeutką oraz badaczką tego zjawiska Joanną Sikorą. Odcinek nagrany 5 lipca 2021 poprowadził Jo Ash Gierzyńskx, przygotował Mateusz Pigoń, a zrealizował Bartek Rogowski.


Jak polskie miasta radzą sobie z rewitalizacją? Rozmowa z Wandą Grudzień i Robertem Migasem-Mazurem
21.07.2021

Polskie miasta stają wobec wyzwania odradzania się zaniedbanych dzielnic. Jakie są szanse i zagrożenia tego procesu? Co powinny robić władze samorządowe dla starych i nowych mieszkańców i mieszkanek tych obszarów? O procesach rewitalizacji rozmawiamy z Wandą Grudzień i Robertem Migasem-Mazurem, osobami działającymi w Stowarzyszeniu Porozumienie Dla Pragi. Odcinek nagrany 13 lipca 2021 poprowadził Jakub Piasecki, przygotował Mateusz Pigoń, a zrealizowała Katka Mazurczak.


Jak się zmierzyć z pseudonauką? Rozmowa z Jakubem Zawiłą-Niedźwieckim
15.07.2021

Trwająca pandemia wywołała co najmniej trzy kryzysy. Oczywisty wydaje się kryzys zdrowotny i kryzys gospodarczy, jednak nie mniej ważny jest kryzys dezinformacji. Osoby zmęczone pandemiczną rzeczywistością i boleśnie odczuwające jej skutki sięgają po pseudonaukowe treści dotyczące wirusologii czy szczepień. W rozmowie Jakub Zawiła-Niedźwiecki — doktorant w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i sekretarz redakcji pisma „Etyka” — opowiada, czym jest pseudonauka, jakie są jej objawy i jak można się z nią konfrontować. Odcinek nagrany 16 czerwca 2021 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotował Jakub Sitarski, zrealizował Robert Gańko.


Patrząc na Jedwabne. Rozmowa z Michałem Bilewiczem w 80. rocznicę zbrodni
07.07.2021

10 lipca 1941 roku w Jedwabnem grupa Polaków zamordowała kilkaset osób ze społeczności żydowskiej. W 80. rocznicę zbrodni rozmawiamy z psychologiem społecznym, wykładowcą i publicystą Michałem Bilewiczem o tamtych wydarzeniach, odkrywaniu historii innych ludobójstw oraz kolejnych dyskusjach toczących się w polskiej przestrzeni publicznej. Pytamy naszego gościa, jak bardzo pogromowe nastroje towarzyszą nam dzisiaj, a także jak mają się do współczesnego antysemityzmu, homofobii i dyskryminacji. Odcinek nagrany 25 czerwca 2021 poprowadziła Anna Roszman, przygotował Mikołaj Mierzejewski, a zrealizowała Katka Mazurczak.


Kto się nami zajmie na starość? Rozmowa z Marcelem Andino Velezem
30.06.2021

Większość z nas stara się nie myśleć o tym, że rodzice, dziadkowie czy inne starsze osoby z rodziny mogą w pewnym momencie życia wymagać opieki przez całą dobę. Niemal nikt nie jest na to przygotowany. Jednak wiedząc, że z roku na rok w społeczeństwie wzrasta liczba osób powyżej 65 roku życia, powinniśmy zadbać o edukację i działania w tym kierunku. O opiece nad starszymi rozmawiamy z Marcelem Andino Velezem, koordynatorem opieki geriatrycznej. Odcinek nagrany 15 czerwca 2021 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Magda Gromniak-Shi, a zrealizował Robert Gańko.


Czy bez wzajemnego zaufania można zbudować państwo dobrobytu? Rozmowa z Przemysławem Sadurą
23.06.2021

Żeby wygrać najbliższe wybory, nie wystarczy samo 500+. Polki i Polacy oczekują dziś, że państwo zapewni wysoką jakość usług publicznych. Jednak czy da się to osiągąć przy niskim poziomie zaufania do państwa i siebie nawzajem? O wnioskach i pytaniach płynących z raportu „Koniec hegemonii 500+” rozmawiamy z jego współautorem Przemysławem Sadurą — doktorem habilitowanym, badaczem i publicystą. Odcinek nagrany 10 czerwca 2021 poprowadził Aś Gierzyńska, przygotował Mateusz Pigoń, a zrealizował Bartek Rogowski.


Polsce może zabraknąć wody? Rozmowa z Piotrem Bednarkiem
09.06.2021

Kilka lat temu w prasie pojawiło się stwierdzenie, że Polska ma mniejsze zasoby wodne niż Egipt. Jak się okazuje, nie jest to do końca zgodne z prawdą. Jednak gospodarka wodna naszego kraju ma inne problemy, którym wciąż można zaradzić. Z hydrologiem i przyrodnikiem Piotrem Bednarkiem rozmawiamy, dlaczego powinniśmy przestać regulować rzeki oraz dlaczego z Wisły zniknęły gatunki ryb wędrownych. Odcinek nagrany 24 maja 2021 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Magdalena Gromniak-Shi, a zrealizował Robert Gańko.


Czy jesteśmy skazani na brzydkie miasta? Rozmowa z Janem Mencwelem
26.05.2021

Dlaczego w naszych miastach jest coraz mniej zieleni? Czy miasto przyszłości musi być betonową klatką? Przewodniczący Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i animator kultury Jan Mencwel opowiada o tym, jak wygląda idealne miasto. Rozmawiamy, jak w miastach żyje się różnym grupom oraz jak możemy zaangażować się w działania mające na celu poprawę sytuacji mieszkanek i mieszkańców. Odcinek nagrany 20 maja 2021 poprowadziła Jaśmina Różańska, przygotowała Magdalena Pająk, a zrealizował Robert Gańko.


Kiedy państwo zadłuża się mądrze? Rozmowa z Wojciechem Paczosem
06.05.2021

Media straszą rosnącym długiem publicznym i galopującą inflacją. Czy rzeczywiście musimy bać się tych zjawisk? Dlaczego przyjęty w 1997 roku dogmat ustalający próg długu publicznego na poziomie 60% wartości PKB nie ma sensu? Ekonomista i wykładowca Wojciech Paczos opowiada, dlaczego w czasie kryzysu państwo powinno się mądrze zadłużyć, żeby ratować dobrobyt. Odcinek nagrany 30 kwietnia 2021 poprowadził Jakub Piasecki, przygotował Jacek Malicki, a zrealizował Robert Gańko.


Jak inwestować etycznie i odpowiedzialnie? Rozmowa z Emilią Makówką (własny$pokój)
28.04.2021

Często słyszymy o osobach zachwalających zakup na kredyt mieszkań pod wynajem jako doskonały sposób na zarabianie. Mówiąc precyzyjnie — na osławiony dochód pasywny. Dla osób wrażliwych społecznie czy deklarujących się jako lewicowe takie działania są nieetyczne. Jak więc inwestować w sposób odpowiedzialny? Z Emilią Makówką, edukatorką finansową i autorką bloga „własny$pokój”, rozmawiamy o finansach ze strony feministycznej i ekologicznej. Odcinek nagrany 16 kwietnia 2021 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Magda Gromniak-Shi, a zrealizował Rober Gańko.


Co zmieniła rewolucja 1905 roku? Rozmowa z Wiktorem Marcem
31.03.2021

Uczymy się głównie o tych wydarzeniach i powstaniach, które wpisują się w dominującą narrację historyczną i polityczną. Jednym z takich pomijanych zrywów była rewolucja 1905 roku. Wiktor Marzec — filozof, socjolog i autor książki „Rebelia i reakcja: rewolucja 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne” — opowiada czym wydarzenia z początku XX wieku różniły się od wcześniejszych zrywów, jakie były postulaty protestujących osób i co zmieniło się w świadomości robotników, mieszczanek i chłopów. Odcinek nagrany 8 grudnia 2020 poprowadził Jakub Piasecki, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Robert Gańko.


Samotnie czy razem — jak zmieniać świat? Rozmowa z Joanną Grzymałą-Moszczyńską
24.03.2021

Co sprawia, że wstajemy sprzed komputera i organizujemy demonstrację we własnym mieście? Lepiej działać w pojedynkę czy włączyć się w działania jakiejś organizacji? Jak uniknąć wypalenia aktywistycznego i co zrobić, gdy do niego dojdzie? O psychologii aktywizmu rozmawiamy z Joanną Grzymałą-Moszczyńską — psycholożką społeczną, aktywistką i współautorką książki „Walcz, protestuj, zmieniaj świat!“. Odcinek nagrany 1 marca 2021 poprowadziła Martyna Jałoszyńska, przygotował Mateusz Pigoń, a zrealizowała Katka Mazurczak.


Jak manipulują nami w sieci? Rozmowa z Anną Mierzyńską
17.03.2021

Działalność w świecie mediów społecznościowych to niełatwa sztuka. Możemy natknąć się na sprytnie zakamuflowane nieprawdziwe informacje albo wdać w bezsensowną dyskusję z opłaconym cyborgiem. Z Anną Mierzyńską, analityczką i ekspertką marketingu politycznego, rozmawiamy o strategiach manipulowania społeczeństwem za pomocą mediów społecznościowych oraz o tym, jak wykorzystują je polskie organizacje prawicowe. Odcinek nagrany 2 marca 2021 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Magdalena Gromniak-Shi, a zrealizowała Katka Mazurczak.


O kim nie uczą podręczniki historii? Rozmowa z Anną Kowalczyk
08.03.2021

Dlaczego na lekcjach historii uczymy się głównie o polityce i przywódcach wojskowych, a w podręcznikach niemal nie ma wizerunków kobiet? Czy kobiety nie podejmowały żadnych wysiłków na rzecz kraju, świata i rozwoju? Dlaczego nie wynagradza się ciężkiej pracy opiekuńczej, która najczęściej przypada kobietom? W specjalnym odcinku przygotowanym z okazji Dnia Kobiet rozmawiamy z Anną Kowalczyk, autorką książki „Brakująca połowa dziejów”. Odcinek nagrany 6 marca 2021 poprowadziła Anna Roszman, przygotowała Jaśmina Różańska, a realizował Jan Sikorski.


Kto podnosi słuchawkę w telefonie zaufania? Rozmowa z Natalią Bonisławską
24.02.2021

Od 2001 roku obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją — chorobą, która w Europie dotyka aż 27% populacji. Nierzadko konsultanci i konsultantki telefonów zaufania są osobami, z którymi poruszamy ten temat pod raz pierwszy. I właśnie o pracy w liniach pomocowych rozmawiamy z Natalią Bonisławską, psycholożką i konsultantką telefonów zaufania. Odcinek nagrany 8 stycznia 2021 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotowała Natalia Świerczewska, a realizował Bartek Rogowski.


Jak rozmawiać o zmianach klimatu? Rozmowa z Magdaleną Budziszewską
17.02.2021

Jakie zmiany klimatu wpływają na nasze emocje? Jak polskie społeczeństwo postrzega problem katastrofy klimatycznej? Dlaczego tak trudno jest podjąć skuteczne działania, by jej zapobiec? W tym odcinku rozmawiamy z doktorą Magdaleną Budziszewską — psycholożką z Uniwersytetu Warszawskiego i współautorką podręcznika „Klimatyczne ABC”. Odcinek nagrany 9 lutego 2021 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotowała Aleksandra Czerniawska, a realizował Bartek Rogowski.


Jak decydować o życiu i śmierci w pandemii? Rozmowa z Jakubem Zawiłą-Niedźwieckim
11.02.2021

Kogo podłączyć do respiratora — zasłużonego naukowca w bardzo podeszłym wieku czy młodzieńca z czystą kartą? Kogo zaszczepić najpierw — osoby starsze i najbardziej zagrożone ciężkim zachorowaniem, czy osoby młode, które codziennie stykają się z mnóstwem ludzi? W tym odcinku rozmawiamy o etyce z Jakubem Zawiłą-Niedźwieckim, doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz sekretarzem redakcji pisma „Etyka”. Odcinek nagrany 20 stycznia 2021 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotował Jakub Sitarski, a zrealizował Robert Gańko.


Dlaczego podpaski powinny być darmowe? Rozmowa z Adrianną Klimaszewską i Ewą Szymerą
03.02.2021

Ilu osób w Polsce nie stać na środki higieny menstruacyjnej? Dlaczego miesiączka wciąż jest tematem tabu i jaki wpływ ma na to patriarchalna kultura? O ubóstwie menstruacyjnym rozmawiamy z Adą Klimaszewską i Ewą Szymerą z Różowej Skrzyneczki, organizacji walczącej z ubóstwem menstruacyjnym i edukującej na ten temat. Odcinek nagrany 23 stycznia 2021 poprowadziła Jaśmina Różańska, przygotowała Natalia Świerczewska, a zrealizował Robert Gańko.


Skąd prąd? Z atomu! Rozmowa z Adamem Rajewskim
27.01.2021

❗️Drugi odcinek z cyklu o energetyce. Wokół energii atomowej narosło mnóstwo mitów, które mają niewiele wspólnego z faktami naukowymi. Czy musimy się obawiać odpadów promieniotwórczych? Jak wysokie jest ryzyko katastrofy podobnej do tej w Czarnobylu? Czy w Polsce stanie elektrownia jądrowa? Adam Rajewski, pracownik Politechniki Warszawskiej, opowiada o wadach i zaletach atomu. Wskazuje, dlaczego niektóre kraje europejskie opierają swój miks energetyczny na atomie i nie zamierzają tego zmieniać, a inne — mimo dobrze rozwiniętego systemu — masowo zamykają elektrownie jądrowe. Odcinek nagrany 14 stycznia 2021 poprowadził Sławomir Cygler, przygotowała Magdalena Gromniak-Shi, a zrealizował Robert Gańko.


Jak górnik widzi reformę energetyki? Rozmowa z Jarosławem Niemcem
20.01.2021

❗️Pierwszy odcinek z cyklu o energetyce. Transformacja energetyczna to konieczność, przed którą stoimy jako społeczeństwo. Decyzja o jej przeprowadzeniu powinna zostać podjęta na podstawie badań naukowych, konsultacji społecznych oraz negocjacji z pracownikami i pracownicami. Istnieje jednak obawa, że decydujący głos będą mieć lobbujące grupy, które przedłożą finansowy interes nad dobro powszechne. Z Jarosławem Niemcem — elektromonterem w kopalni „Bogdanka”, działaczem społecznym i związkowym — rozmawiamy o tym, jak przeprowadzić reformę energetyki z uwzględnieniem głosów górników i górniczek. Odcinek nagrany 3 grudnia 2020 poprowadził Jakub Piasecki, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Jan Sikorski.


Jak przetrwać cięższe czasy? Rozmowa z Przemysławem Wielgoszem
30.12.2020

Przemysław Wielgosz w książce „Witajcie w cięższych czasach” stawia tezę, że czas po przemianach ustrojowych w Polsce to nie było — wbrew popularnej opinii — wspaniałe trzydziestolecie, czas prosperity i sukcesu. W naszej rozmowie opowiada o micie klasy średniej, terapii szokowej, jakiej poddano Polki i Polaków oraz o tym, czy demokracja równa się kapitalizmowi. Odcinek nagrany 12 grudnia 2020 poprowadziła Anna Roszman, przygotowała Natalia Świerczewska, a zrealizował Katka Mazurczak.


Jak się żyje w rodzinie zastępczej? Rozmowa z Anną Krawczak
23.12.2020

W Polsce z każdym rokiem ubywa rodzin zastępczych, a przybywa domów dziecka, choć specjaliści uważają je za szkodliwą formę opieki. Polska realizuje strategię dokładnie odwrotną do obecnych zaleceń Unii Europejskiej. Gościnią odcinka jest Anna Krawczak, członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem (IEiAK UW), wieloletnia przewodnicząca Stowarzyszenia „Nasz Bocian”, matka biologiczna i adopcyjna. Opowiada o wadach polskiego systemu pieczy zastępczej i trudnych realiach życia rodzin zastępczych. Odcinek nagrany 4 grudnia 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotował Jakub Sitarski, a zrealizował Robert Gańko.