Podcast: Partia Razem mówi ciekawe rzeczy

Jesteśmy lewicową partią w polskim parlamencie...

Ku zielonym miastom
07.07.2021

Wszyscy chcemy żyć bezpiecznie, dostatnim życiem, w czystym środowisku. Cieszyć się bliskością dzikiej przyrody. Czy to jest świat, do którego zmierzamy? Warszawa ma mnóstwo problemów ekologicznych: smog, hałas, nieznośne upały w zabetonowanej przestrzeni, nieczystości od lat nie tylko uprzykrzają nam życie - ale niszczą nasze otoczenie: powietrze, ziemię i wodę. Koszty środowiskowe anachronicznego modelu rozwoju ograniczają dostatek, bezpieczeństwo i zdrowie naszych potomków. Warszawa ma najwyższy w Polsce ślad środowiskowy związany z konsumpcją surowców i energii, emisjami dwutlenku węgla. Aś Gierzyńska rozmawia z dr Mateuszem Iskrzyńskim, fizykiem, koordynatorem Koła Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Lewicy Razem. Poznamy środowisko Warszawy jako ekologiczną całość, gdzie wszystko jest ze sobą związane, a każdy nasz krok ma znaczenie.


Ambulans z Serca
07.07.2021

Co zrobić, gdy widzimy osobę w kryzysie bezdomności, która potrzebuje pomocy medycznej? Kto wyjeżdża do potrzebujących w Ambulansie z Serca? Jak swoje zadania opieki zdrowotnej realizują instytucje publiczne i w jaki sposób wspierają je w tym organizacje pomocowe? O opiece zdrowotnej świadczonej osobom w kryzysie bezdomności opowiedziała Zuzanna Matuszewska - członkini Razem w Warszawie, studentka medycyny, od 2 lat pracująca jako wolontariuszka w Ambulans z Serca. Spotkanie poprowadził Mateusz Pigoń.


Miłoszewski & Zandberg: Dlaczego trudno być lewakiem w Polsce?
18.06.2021

Dlaczego tak trudno jest być lewakiem w Polsce? Kto jest największym wrogiem lewaka? Konserwatysta, libek, a może inny lewak? Dlaczego musimy się tłumaczyć za innych lewaków? I przede wszystkim – dlaczego lewaki głosowały ostatnio razem z PiS-em? Na te pytania odpowiedzieli: Zygmunt Miłoszewski – powieściopisarz, autor znakomitej trylogii o prokuratorze Szackim i Adrian Zandberg – poseł partii Razem. Prowadzenie: Anna Sikora


Feminizm a bezwarunkowy dochód podstawowy
11.06.2021

Czy bezwarunkowy dochód podstawowy przyczyni się do większej emancypacji kobiet? Na to pytanie odpowiedzą Wam dr Joanna Grzymała-Moszczyńska i Maciej Szlinder z naszego Zarządu Krajowego. 


Użytkownik/użytkowniczka narkotyków. Czyli kto?
31.05.2021

Czym są narkotyki? Jak je dzielić? Na twarde, miękkie i al dente? Czy według stereotypów zapalenie blanta na imprezie czyni Cię narkomanem? Czy alkohol, nikotyna i kofeina to też narkotyki? Na te pytania Joannie Gierzyńskiej odpowiedział Piotr Tubelewicz, działacz Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, od lat zajmujący się profilaktyką uzależnień i redukcją szkód.


Panie doktorze... Ja nie chcę być żywą trumną
18.05.2021

Minęło pół roku od wyroku tzw. Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, który niemal całkowicie zakazał aborcji w Polsce. Z tego powodu i polityczki Lewicy zorganizowały posiedzenie sejmowych zespołów ds. praw kobiet i praw reprodukcyjnych. Głos oddałyśmy lekarkom i lekarzom, którzy przedstawili zatrważający obraz sytuacji kobiet w Polsce. Głos zabrały również przedstawicielki organizacji walczących o prawo do aborcji. UWAGA: Materiał zawiera opisy nieuleczalnych schorzeń płodów i ciężkich stanów psychicznych kobiet.


Kto zyskuje na pensji pod stołem?
14.05.2021

Wydaje się na pierwszy rzut oka, że bycie na minimalnej, a reszta pensji tzw. przekazywana  pod stołem w kopercie to czysty zysk. Żadnego ZUS-u, żadnego PIT, żadnych podatków, żyć nie umierać. W tym odcinku Ekonomicznego Czwartku Maciej Szlinder i Pola Matysiak rozwieją te mrzonki i powiedzą, że bycie w szarej strefie to podcinanie gałęzi, na której siedzimy.


Ile dzieli Cię od bezdomności?
30.04.2021

Z Adriana Porowska, prezeską Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, współprzewodniczącą Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, rozmawiać będzie Joanna Gierzyńska radna okręgu warszawskiego partii Razem.


Kto jest ojcem, a kto matką nierówności? Neoliberałowie
16.04.2021

Noeliberałowie i przyświecająca im doktryna cięcia wszystkiego, są rodzicami ogromnych nierówności społecznych. 2020 i obecny rok pokazują ponadto, że nierówności to starsza siostra pandemii, kolejnego ciężaru, który dźwiga najmniej zamożna część społeczeństwa. O tym opowie Maciej Szlinder z Zarządu Krajowego Razem.


Ikonowicz na RPO!
19.03.2021

W okresie PRL Piotr Ikonowicz jako działacz NSZZ „Solidarność” domagał się demokratycznych reform i samorządności robotniczej. Za kolportaż opozycyjnej prasy został skazany na karę pozbawienia wolności. W stanie wojennym został internowany w związku z organizacją niezależnych obchodów Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy. Pomimo wielokrotnych zatrzymań i pobić Ikonowicz nie zrezygnował z walki o wolność i równość.

W III RP Ikonowicz kontynuował ją na wiele sposobów. W latach 1993-2001 jako poseł Polskiej Partii Socjalistycznej konsekwentnie upominał się w Sejmie m.in. o wygaszenie roszczeń reprywatyzacyjnych, zniesienie kary śmierci, prawo do strajku, świecki charakter państwa, prawo do aborcji, wolność zgromadzeń czy oparcie polskiego systemu podatkowego na zasadach solidarności i sprawiedliwości społecznej. Będąc członkiem Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, uczestniczył w pracach nad obecnie obowiązującą ustawą zasadniczą. W 2001 r. jako jedyny obok Roberta Biedronia czynny polityk wziął udział w pierwszej warszawskiej Paradzie Równości.

Piotr Ikonowicz najbardziej znany jest jednak jako zaangażowany społecznie prawnik, konsekwentnie stający w obronie biednych i pokrzywdzonych. W ramach Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej udziela bezpłatnych porad prawnych osobom ubogim. Setki razy własnym ciałem blokował bezprawne eksmisje na bruk. Ikonowicz poświęca wsparciu lokatorów własne pieniądze, czas, wygodę, a gdy trzeba – także wolność. Gdy w 2013 r. miał trafić za kratki – za blokowanie kilkanaście lat wcześniej próby wyrzucenia z domu pary emerytów – grupa opozycjonistów z czasów PRL, w tym prof. Karol Modzelewski, Ewa Hołuszko oraz Zbigniew i Zofia Romaszewscy, napisała w liście do Prezydenta RP: „Nie możemy zgodzić się z sytuacją, w której w III RP wysyła się do więzienia działaczy społecznych zaangażowanych w pomoc słabym i wykluczonym. Nie bez znaczenia jest fakt, że eksmisje na bruk zostały od tamtej pory uznane za sprzeczne z ustawą zasadniczą przez Trybunał Konstytucyjny. Blokada eksmisji na bruk, w związku z którą na Piotrze Ikonowiczu ciąży wyrok sądowy, była więc aktem obywatelskiego nieposłuszeństwa w imię obrony konstytucyjnych wartości”. Piotr Ikonowicz wielokrotnie wspierał strajki i protesty pracownicze, występował przeciw warszawskiej reprywatyzacji i zabiegał o prawa osób w kryzysie bezdomności. Jego wybór na funkcję RPO będzie najlepszym potwierdzeniem faktu, że prawa socjalne są integralną częścią praw człowieka.


Przyszłość jest teraz! Konwencja Lewicy
22.02.2021

Oddaliśmy w sobotę, 20 lutego, głos młodym. Powiedzieli o tym, co ich boli, co sprawiło, że wyrazili bunt i zaangażowali się w aktywizm i politykę. To wspaniałe, wzruszające i pouczające wydarzenie. Jak wiele nadziei jest w sercach młodych osób pomimo panującego dookoła mroku i fanatyzmu. Dziękujemy, że jesteście z nami. Przed Wami Młodzi Razem, FMS, Młoda Lewica i Czerwona Młodzież PPS. Posłuchajcie!


Przemoc nie występuje tylko wtedy, gdy krew tryska
12.02.2021

"Moja żona nie musi pracować, ma zajmować się domem i dziećmi". Znasz to skądś? Czy słyszałaś/eś o o sytuacji, gdy facet jako jedyny zarabia i wydziela żonie pieniądze? To przemoc ekonomiczna. Temu tematowi Anka Górska i Maciej Szlinder poświęcili kolejny odcinek Ekonomicznego Czwartku.


Media bez wyboru
11.02.2021

Nie ma demokracji bez wolności słowa. Nie ma wolnego społeczeństwa bez dostępu do swobodnego przepływu idei, poglądów i informacji. Pluralizm mediów jest niezbędnym warunkiem zdrowej demokratycznej debaty. Zapowiedziana przez Radę Ministrów składka od wpływów reklamowych zagraża pluralizmowi mediów, a w szczególności ich obecności w życiu lokalnych społeczności. Pod słusznym pretekstem opodatkowania prawdziwych gigantów cyfrowych, próbuje się nałożyć także na mniejsze media opłatę, która może postawić pod znakiem zapytania ich dalsze istnienie. W sytuacji, gdy po raz kolejny 2 miliardy złotych przekazywane są na TVP, próby przedstawienia tej składki jako ratunku dla polskiej ochrony zdrowia i kultury należy uznać za fałszywe. Państwowe radio i telewizja – zamiast umożliwiać rzetelną debatę publiczną i przekazywać bezstronnie informacje – pełnią obecnie niechlubną rolę tuby propagandowej obozu rządzącego. Tym bardziej potrzebujemy dziś silnych i niezależnych mediów, zapewniających dziennikarzom godne warunki pracy i wolność wypowiedzi. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Radę Ministrów wycofania się z projektu ustawy o składce od wpływów reklamowych, odpartyjnienia mediów publicznych i rozpoczęcia prac nad prawdziwym podatkiem od cyfrowych gigantów. O tym mówi wicemarszałkini Senatu, Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Sejmu, Włodzimierz Czarzasty, poseł Razem Adrian Zandberg i rzeczniczka Razem, Dorota Olko.


Czy wejście Amazona do Polski będzie dobre?
01.02.2021

Maciek Konieczny z Janem Zygmuntowskim rozmawiają o tym, czy wejście Amazona do Polski będzie dobre, czy jednak będzie miało więcej wad. Czy mamy międzynarodową korporację traktować jako dobrodzieja, czy jedna bardziej ją kontrolować?


Tchórze z prawicy! Stańcie przed kobietami!
29.01.2021

Wykrywany z badaniach prenatalnych zespół Pataua czy zespół Edwardsa prowadzą do rozszczepu wargi i podniebienia, małogłowia, braku gałek ocznych. Do innych wad należą m.in. anencefalia, która charakteryzuje się brakiem lub szczątkowym rozwojem mózgowia, bezczaszkowiem. Syronemelia polegająca na częściowym lub całkowitym zrośnięciu kończyn dolnych, prowadzącym do niedorozwoju pęcherza moczowego, niedorozwoju jelita. Ektopia serca polega na nieprawidłowym położeniu serca, które znajduje się poza obrębem klatki piersiowej. TO TYLKO NIEKTÓRE wady kwalifikujące do przerwania ciąży. Aż do momentu, gdy przyszła prawica i nawet to zabrała. Wysłuchajcie wystąpienia sejmowego Marceliny Zawiszy z 28 października 2020.


Europa chce bezwarunkowego dochodu podstawowego!
27.01.2021

Jak powstrzymać kryzys? Po prostu dajmy ludziom pieniądze. Tak, dobrze czytasz. Dajmy ludziom pieniądze. O koncepcie bezwarunkowego dochodu podstawowego w ramach Ekonomicznego Czwartku Maciej Szlinder rozmawiał z Martą Tycner z  WeMove Europe.


W dymie cygar rząd z lobbystami pisze ustawy?
21.01.2021

Standardy republiki bananowej. Po raz kolejny rząd Prawa i Sprawiedliwości faworyzuje wielki międzynarodowy biznes kosztem polskiego społeczeństwa i polskich firm. Posłuchajcie wystąpienia Maćka Koniecznego z mównicy sejmowej.