Podcast: Skądinąd

Podcast Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa, eseisty, znanego m.in. z anteny Radia TOK FM, autora książki "Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii" (2013)....

#32 Ameryka – od wojny z terroryzmem do wojny domowej? Rozmowa z płk. rez. dr. Piotrem Łukasiewiczem
ostatnia niedziela o 05:00

W najnowszym odcinku „Skądinąd” gości płk rez. dr Piotr Łukasiewicz, politolog, dyplomata, były ambasador Polski w Afganistanie.A rozmawiamy o Ameryce. O tym, czy mamy do czynienia z końcem amerykańskiej demokracji.Rozmawiamy także:

 

– o tym, czy Ameryka się rozpadnie– o tym, co ataki na World Trade Center mają wspólnego z rogatym szamanem na Kapitolu– o tym, czy Q-Anon to nowa amerykańska religia

– o tym, czy Texas i California ogłoszą niepodległość– o różnych rodzajach terroryzmu– o wojnie z terroryzmem– o Samie Harrisie, islamofobii i ideach jako motorze działania

 

Oraz o wielu jeszcze innych sprawach.Owocnego słuchania!


#31 Szczepienia, spiski, pandemia – jaka jest prawda? Rozmowa z dr. Pawłem Boguszewskim
03.01.2021

W najnowszym, noworocznym odcinku „Skądinąd” gościmy dr. Pawła Boguszewskiego, neurofizjologa z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, znakomitego naukowca, ale także jednego z najlepszych w Polsce popularyzatorów nauki.A rozmawiamy o szczepieniach. O tym dlaczego szczepienie to najlepszy wybór.Rozmawiamy także:– o tym dlaczego w pandemii spadło zaufanie do ekspertów i nauki– o mitach wokół nauki i poznania naukowego– o różnych modelach walki z pandemią– o popularnych teoriach spiskowych

– o „grzechach” naukowców i lekarzy– o tym, jak działa szczepionka mRNAA także o wielu jeszcze innych sprawach.Owocnego słuchania!

 


#30 Rok 2020 – czy może być jeszcze gorzej? Rozmowa (wesoła!) z Maciejem Łubieńskim
27.12.2020

W najnowszej, świąteczno-noworocznej odsłonie „Skądinąd” gościmy Macieja Łubieńskiego, pisarza, historyka, współtwórcę legendarnego „Pożaru w burdelu”, autora książki „Łubieńscy. Portret rodziny z czasów wielkości”.A rozmawiamy o mijającym roku. O tym, czy da się z niego – mimo wszystko – trochę pośmiać.Rozmawiamy także:– o tym, jak pandemia i lockdown zmieniły nasz sposób doświadczania czasu– o różnicy pomiędzy pierwszą a drugą połową roku/fazą pandemii– o tym, czy jak w ogóle można się śmiać z koronawirusa skoro bilans jego ofiar jest tragiczny– o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji i wielkich protestach w całym kraju– o odrealniającym działaniu mediów cyfrowych– o tym, że przyszłość rysuje się w nieciekawych barwach– o granicach poczucia humoruA także o wielu jeszcze innych sprawach.Owocnego słuchania (i dobrego Nowego Roku)!


#29 Pandemia okiem psychiatry. Rozmowa z prof. Dominiką Dudek
20.12.2020

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gościmy prof. Dominikę Dudek, psychiatrę, kierowniczkę Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. A rozmawiamy o zdrowiu psychicznym w pandemii.Rozmawiamy także:– o wpływie izolacji na psychikę– o tym, jak rozwijają się zaburzenia psychiczne– o tym, co to są zaburzenia psychiczne– o statystykach wskazujących, że pandemia niszczy także nasze zdrowie psychiczne– o tym, czym jest psychiatria– o kulturze jako źródle cierpień– o depresji, smutku i żałobie– o tym jak się zmieniają psychiatryczne diagnozy i klasyfikacjeA także o wielu jeszcze innych sprawach.Owocnego słuchania!I Wesołych Świąt, oczywiście ;)


#28 Żyjąc w internecie. Rozmowa z Karolem Paciorkiem
13.12.2020

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gościmy Karola Paciorka, autora kanału „Imponderabilia” na YouTube, jednego z najpopularniejszych i najlepszych polskich youtuberów i podcasterów. 

A rozmawiamy o mijającym roku. Z perspektywy internetu i mediów społecznościowych.

Rozmawiamy także:

– o pandemii w internecie– o tym, jak wpływa na nas postępująca wirtualizacja – o tym, że media społecznościowe to naturalne siedlisko dziwnych przekonań– o tym, czy i jak powinno się regulować przepływ informacji w sieci– o tym, że debata publiczna de facto przeniosła się do mediów społecznościowych– o tym, że wobec tego debatę publiczną kontrolują wielkie korporacje– o tym, jak jakie są tego wady i zalety– oraz jak się przed tym chronić

A także o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!

 


#27 Jakie będą społeczne koszty pandemii? Rozmowa z Agnieszką Jucewicz i Tomaszem Kwaśniewskim
06.12.2020

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gościmy Agnieszkę Jucewicz i Tomasza Kwaśniewskiego, dziennikarzy „Gazety Wyborczej”, autorów wielu znakomitych wywiadów, tekstów i książek, w tym napisanej wspólnie „Niepewności” – zbioru rozmów z psychoterapeutami i intelektualistami, który ukazał się kilka miesięcy temu nakładem Wydawnictwa Agora.

A rozmawiamy o doświadczeniu pandemii. O tym, co pandemia z nami robi psychologicznie i egzystencjalnie.

Rozmawiamy także:

– o pandemicznym zmęczeniu i pandemicznej depresji

– o polskiej i nie tylko polskiej polityce epidemiologicznej

– o tym, jakie środki zaradcze są albo byłyby właściwe

– o zasadności zamykania szkół

– o modelu szwedzkim i jego krytyce

– o tym, czy powinno się chronić tylko seniorów

– o tym, jak nas to doświadczenie zmieni

A także o wielu innych sprawach (bywa, że robi się nader gorąco;)).

Owocnego słuchania!


#26 Czy wkrótce wybuchnie wojna? Rozmowa z płk rez. dr. Piotrem Łukasiewiczem
29.11.2020

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gościmy dr. Piotra Łukasiewicza, politologa, dyplomatę, byłego ambasadora Polski w Afganistanie, pułkownika rezerwy Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, uczestnika m.in. misji stabilizacyjnych w Iraku.

 

A rozmawiamy o wojnie.  O tym, czym jest wojna i do czego prowadzi.

 

Rozmawiamy także:

 

– o służbie wojskowej

– o doświadczeniu wojny

– o tym, jak się czuje ktoś, kto w każdej chwili może zginąć

– o przesądach i religijności w okopach

– o tym, że wojna może być fascynująca

– o lęku

– o miłości do wojny według Jamesa Hillmana i nie tylko

– o nowych technologiach wojennych i ich wpływie na człowieka

– o tym, czy wojna w XXI wieku jest już tylko wspomnieniem i abstrakcją

– o tym, czy wybuchnie III wojna światowa

 

A także o wielu innych sprawach.

 

Owocnego słuchania!


#25 Czy zdołamy się w Polsce jakoś porozumieć? Rozmowa z prof. Pawłem Łukowem
22.11.2020

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Paweł Łuków, filozof i etyk z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. A rozmawiamy o polskiej wojnie światopoglądowej. O tym, czy da się ją jakoś zażegnać.Rozmawiamy także:- o dialogu w społeczeństwie demokratycznym- o kryteriach cywilizowanej debaty- o tym, czy przekonania religijne mogą być podstawą prawa w świeckim państwie- o tym, czy ludzie o radykalnie odmiennych światopoglądach są w stanie się dogadać- a jeśli są – to na jakich warunkach?- o kruchości demokracji i demokratycznych instytucji- o niebezpieczeństwach dla wolności słowa i myśli- o plusach i minusach „cancel culture”- o braku edukacji obywatelskiej w Polsce- o tym, komu przeszkadza brak filozofii w szkołachA także o wielu jeszcze innych sprawach.Owocnego słuchania!


#24 Czy nadchodzi apokalipsa? Rozmowa z prof. Piotrem Augustyniakiem
15.11.2020

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Piotr Augustyniak, filozof z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, autor m.in. książek „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy” i „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła”.

A rozmawiamy o apokalipsie. O tym, czy nadchodzi koniec świata.

Rozmawiamy także:

– o tym, czy ludzkość zmierza do samozagłady– o tym, czy protesty na ulicach polskich miast przyniosą jakąś trwałą zmianę– o niebezpieczeństwach radykalnej polaryzacji we wszelkich konfliktach– o fantazmatach, które zniewalają polską zbiorową wyobraźnię– o tym, czy kończy się dominacja Kościoła katolickiego w Polsce– o społecznych, politycznych i egzystencjalnych konsekwencjach pandemii– o tym, kto w polskiej polityce jest kozłem ofiarnym

A także o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#23 Dlaczego sport to zdrowie? Rozmowa z prof. Łukaszem Małkiem
08.11.2020

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Łukasz Małek, kardiolog z Narodowego Instytutu Kardiologii, specjalista w zakresie kardiologii sportowej, aktywny także na facebooku i instagramie jako „Kardiolog sportowy – Łukasz Małek”. A rozmawiamy o tym, jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie. I jak ją uprawiać, żeby sobie pomóc, a nie zaszkodzić.Rozmawiamy także: – o tym, co się dzieje z organizmem pod wpływem wysiłku– o tym, że ewolucja „zaprojektowała” nas do aktywnego trybu życia– o dobroczynnym działaniu sportu na psychikę– o tym, co trzeba wiedzieć zanim się zacznie ćwiczyć– o tym jak zacząć – o tym, ile ćwiczyć, żeby uzyskać efekty, ale nie przesadzić– o tym, czy każdy może przebiec (ultra) maraton– o suplementach, alkoholu i jedzeniu w kontekście aktywności fizycznej– o dobrodziejstwach wysiłku w czasie pandemiiA także o wielu jeszcze innych sprawach.Owocnego słuchania!


#22 O co chodzi w sporze o aborcję? Rozmowa z dr Emilią Kaczmarek
01.11.2020

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gościmy dr Emilię Kaczmarek, filozofkę i etyczkę z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, autorkę książek „Co to właściwie jest ten dżender?” oraz „Gorzka pigułka. Etyka i biopolityka w branży farmaceutycznej”, członkinię redakcji „Kultury Liberalnej”.

A rozmawiamy o aborcji. O tym o co chodzi w sporze o aborcję.

Rozmawiamy także:

– o tym, co to jest eugenika– o tym, czy aborcja to morderstwo– o statusie moralnym płodu– o tym, czy mamy moralny obowiązek utrzymywać przy życiu podłączonego do naszego ciała wybitnego skrzypka– o zbiorowych protestach w czasie pandemii– o granicach wpływu Kościoła katolickiego na sferę publiczną– o tym, jak powinno wyglądać prawo regulujące dostęp do aborcji

A także o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#21 Jak być zdrowym (nie tylko w pandemii)? Rozmowa z prof. Markiem Postułą
25.10.2020

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Marek Postuła, kardiolog i internista, pracownik naukowy Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

A rozmawiamy o tym, jak żyć zdrowo. Zdrowo i długo.

 

Rozmawiamy także:

 

– o krytycznym momencie w rozwoju pandemii, w którym jesteśmy

– o skutecznych i nieskutecznych strategiach leczenia Covid 19

– o tym, czy witamina D i witamina C chronią przed koronawirusem

– o relacjach pomiędzy grupą krwi a podatnością na zakażenie

– o otyłości jako problemie cywilizacyjnym

– o tym, czy należy zażywać suplementy

– o wpływie diety na zdrowie

– o tym, co to jest „zdrowy styl życia”

– i czy istnieje jeden taki styl

 

A także o wielu jeszcze innych sprawach.

 

Owocnego słuchania!


#20 Czy technologia nas zbawi? Rozmowa z prof. Aleksandrą Przegalińską
18.10.2020

W najnowszym odcinku „Skądinąd” gościmy prof. Aleksandrę Przegalińską, filozofkę z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, związaną także m.in. z Massachusetts Institute of Technology, specjalistkę od nowych technologii i sztucznej inteligencji.A rozmawiamy o mediach społecznościowych. I o tym, co z nami robi cyfrowy kapitalizm.Rozmawiamy także:– o tym, jak technologia pomaga nam w czasie pandemii– o tym, jak technologia szkodzi nam w czasie pandemii– o specyfice cyfrowego kapitalizmu– o tym, jak oceniać rzetelność informacji w internecie– o komercjalizacji rzeczywistości wirtualnej– o tym, jak użytkownicy mogliby współtworzyć środowisko cyfrowe– o tym, jak powinny wyglądać regulacje wirtualnego świata: prawne i etyczneA także o wielu jeszcze innych sprawach.Owocnego słuchania!


#19 Czy prywatność jest jeszcze możliwa? Rozmowa z dr. Łukaszem Pawłowskim
11.10.2020

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gościmy dr. Łukasza Pawłowskiego, socjologa związanego z Kulturą Liberalną, autora książki „Druga fala prywatyzacji”.A rozmawiamy o prywatności. O tym czy w dzisiejszym świecie jest jeszcze dla niej w ogóle miejsce.Rozmawiamy także:– o tym, skąd się wzięło „prawo do prywatności”– co to jest sfera prywatna i sfera publiczna– o hipokryzji w polityce i nie tylko– o tym, na ile czyjeś życie osobiste ma i powinno mieć znaczenie dla publicznego wizerunku– o tym, jak media społecznościowe zmieniły nasze rozumienie prywatności– o kulturze wyznań – o granicach prywatności celebrytów– o tym, czy debata publiczna przeniosła się do mediów społecznościowych– o zagrożeniach wolności słowa w epoce internetu– o tym, czy prywatne naprawdę jest polityczneA także o wielu jeszcze innych sprawach.Owocnego słuchania!


#18 Co to (dzisiaj) znaczy być mężczyzną? Rozmowa z Marcinem Ilskim
04.10.2020

Tym razem gościem „Skądinąd” jest Marcin Ilski, niegdyś Smutny, obecnie Sceptyczny Trener Rozwoju Osobistego, autor książki „Życzliwy sceptycyzm”.

A rozmawiamy o męskości. O tym, co to znaczy dzisiaj być mężczyzną.

Rozmawiamy także:

– o tym, jak to było być mężczyzną kiedyś– o tym, jak zmieniały się wzorce męskości– o tym, co to jest patriarchat– o stereotypach, przesądach i fałszywych wyobrażeniach męskości i kobiecości– o tym, że patriarchat szkodzi także mężczyznom– o wrażliwości, słabości i bezradności jako zdecydowanie męskich cechach– o tym, że z definiowania relacji damsko-męskich w kategoriach wojny nic dobrego nie wynika

A także o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#17 Czy chrześcijaństwo ma przyszłość? Rozmowa z prof. Stanisławem Obirkiem
27.09.2020

Tym razem w „Skądinąd” gościmy prof. Stanisława Obirka, teologa, historyka, byłego jezuitę, autora m.in. książek „Umysł wyzwolony” i „Polak-katolik?”. 

A rozmawiamy o chrześcijaństwie. O tym czym było kiedyś, czym jest dzisiaj – i czym będzie w przyszłości.

Rozmawiamy także o tym:

– kim był historyczny Jezus– czy Nowy Testament odzwierciedla autentyczne nauczanie Jezusa– kiedy chrześcijaństwo zaczęło zmieniać się w swoje przeciwieństwo– czy Jezus naprawdę zmartwychwstał– czy chrześcijaństwo jest fanatyzmem– co Kościół ma wspólnego z Jezusem– czy chrześcijaństwo przetrwa– jaka jest różnica między Benedyktem XVI a Franciszkiem– o tym, co stanowi istotę chrześcijaństwa

A także o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#16 Skąd się bierze świadomość? Rozmowa z dr. Pawłem Boguszewskim
20.09.2020

Tym razem w „Skądinąd” gościmy – już po raz drugi i zdecydowanie nie ostatni – dr. Pawła Boguszewskiego, neurofizjologa z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.

A rozmawiamy o tym, skąd się bierze świadomość? Jakie są jej źródła, co na temat jej powstawania mówi współczesna nauka?

Rozmawiamy także:

– o tym, jak mózg tworzy świadomość– o tym, czy w mózgu istnieje jakiś jeden ośrodek odpowiedzialny za nasze poczucie „ja”– o technikach badania mózgu– o innych niż człowiek zwierzętach i innych formach świadomości– o ewolucji homo sapiens – o tym, czy da się stworzyć sztuczną świadomość– o tym, jak sprawdzić czy taka sztuczna świadomość jest faktycznie świadoma– o tym, czym jest śmierć i jak się ją stwierdza– o tym, że człowiek jest zwierzęciem nieunikalnym 

I o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!


15# Polska szkoła magii. Rozmowa z dr. Zbigniewem Łagoszem
13.09.2020

Tym razem gościem „Skądinąd” jest dr Zbigniew Łagosz, religioznawca, autor m.in. książki „Czesław Czyński. Czarny adept”, badacz historii magii i ezoteryki w Polsce, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Hermaion”, pierwszego polskiego naukowego pisma poświęconego badaniu tradycji ezoterycznej. A także - były mistrz polski w kickboxingu oraz utytułowany sędzia boksu zawodowego.

A rozmawiamy o tym, czy istnieje „polska szkoła magii”. I o historii duchowości alternatywnych w Polsce. 

Rozmawiamy także:

– o związkach sztuk walki i duchowości– o karate i kickboxingu– o tym, czym się zajmuje sędzia boksu zawodowego– o odpowiedzialności jaka się z tym wiąże– o magicznej kontrkulturze i alternatywnej duchowości– o czarnej legendzie Czesława Czyńskiego, przedwojennego hipnotyzera i ezoteryka– o tym, czym jest ezoteryka – o XX-wiecznym odrodzeniu magii– o antropozofii i szkołach waldorfskich– o tym, czy magia działa– o psychologicznym wymiarze magii– o opętaniu i egzorcyzmach- o znamienitych przedstawicielach polskiej ezoteryki

A także o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#14 Z najnowszej historii polskiego ateizmu. Rozmowa z prof. Bohdanem Chwedeńczukiem
06.09.2020

Tym razem w „Skądinąd” gościmy prof. Bohdana Chwedeńczuka, filozofa, emerytowanego pracownika naukowego Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, autora m.in. książek „Spór o naturę prawdy”, „Trzeba w coś wierzyć?” i „Przekonania religijne”, współzałożyciela wraz z Barbarą Stanosz racjonalistycznego pisma „Bez Dogmatu” – w latach 90. krytykowanego za radykalny ateizm i antyklerykalizm także przez środowiska liberalne.

A rozmawiamy o tym, jak to było być ateistą w latach 90. w Polsce. I dlaczego dzisiaj językiem „Bez Dogmatu” mówi lewicowo-liberalny mainstream.

Rozmawiamy także:

– o dominującej pozycji Kościoła w Polsce po 1989 roku– o demokracji wyznaniowej– o początkach „Bez Dogmatu” wraz ze szczegółowym przeglądem zawartości pierwszego numeru– o stosunku środowiska „Gazety Wyborczej” do ateizmu „Bez Dogmatu”– o atmosferze i stylu życia umysłowego w Polsce– o tym, czy religia jest potrzeba demokracji, bo bez religii grozi nam anarchia– o tym, czy polskie społeczeństwo jest klerykalne– o relacjach pomiędzy religią a polityką według Leszka Kołakowskiego– o tym, że religia powinna przynależeć do sfery prywatnej– o religii jako generatorze agresji– o tym jak jest pozycja ateizmu i ateistów w dzisiejszej Polsce– o tym, czy pozycja Kościoła w Polsce będzie słabła

A także o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!

 


#13 Kiedy nastąpi koniec kapitalizmu? Rozmowa z prof. Małgorzatą Jacyno
30.08.2020

W najnowszym odcinku „Skądinąd” gościmy prof. Małgorzatę Jacyno, socjolożkę z Instytutu Socjologii UW, autorkę m.in. „Kultury indywidualizmu”.

A rozmawiamy o tym, czy – i kiedy – nastąpi koniec kapitalizmu.

Rozmawiamy także:

- o tym dlaczego łatwiej wyobrazić sobie koniec świata- o nierównościach i o tym dlaczego się na nie zgadzamy- o tym dlaczego kapitalizm się nie wyczerpuje- o micie samoregulującego się rynku- o tym dlaczego kapitalizm wydaje się nam naturalny- o kryzysie finansowym z 2007 roku i jego dalekosiężnych konsekwencjach- o fabrykowaniu konsensusu - o micie Ameryki jako supermocarstwa- o tym, że nie wszystko da się kupić- o tym, co dyskusje o dogmacie Trójcy Świętej z IV wieku mają wspólnego ze współczesnością- o... musztardzie- o tym, czy inny świat jest możliwy- o tym, że jest w nas głód równości

A także o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#12 Kościół katolicki oczami swoich ofiar. Rozmowa z Arturem Nowakiem
23.08.2020

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gościmy Artura Nowaka, prawnika od lat reprezentującego ofiary nadużyć seksualnych w Kościele katolickim, autora wielu książek poświęconych patologiom polskiego katolicyzmu, w tym m.in. rozmowy-rzeki z prof. Stanisławem Obirkiem „Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła” (wyd. Agora, 2020), współpracownika braci Tomasza i Marka Sekielskich.

A rozmawiamy o ofiarach nadużyć seksualnych w Kościele. Oraz o ideologii, która spowalnia proces wewnętrznego i zewnętrznego oczyszczenia tej instytucji.

Rozmawiamy także:

- o tym, jak wygląda Kościół z perspektywy ofiar - o hegemonicznej pozycji Kościoła w Polsce- o społecznej roli księży- o bezkarności biskupów- o kościelnym projekcie totalnej kontroli ludzkiego życia- o hipokryzji- o konfliktach Kościoła z nauką- o ateizmie i wolności religijnej - o tym, czy papież Franciszek coś zmieni- o tym, dlaczego przedstawiciele polskiego Kościoła wciąż ignorują swoje ofiary- o męskiej dominacji w Kościele i jej skutkach

Oraz o wielu innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#11 Osobne drogi, osobne ścieżki. Odsłona pierwsza: rozmowa z Wojciechem Jóźwiakiem
16.08.2020

W najnowszej odsłonie "Skądinąd" rozpoczynamy nowy nieregularny cykl, w którym będę rozmawiał z postaciami nietuzinkowymi, ekscentrykami, oryginałami, ludźmi, którzy w myśleniu i życiu chodzą własnymi drogami. 

Nie mogłem sobie wyobrazić lepszego gościa na inaugurację tego cyklu niż Wojciech Jóźwiak – z wykształcenia biofizyk, z zawodu i pasji astrolog, tarocista, pionier neoszamanizmu w Polsce oraz wieloletni wydawca magazynu internetowego Taraka (www.taraka.pl). 

A rozmawiamy o tym jaki jest świat. 

Czy taki, jak twierdzi współczesna nauka – złożony z materii, pozbawiony sensu i celu – czy też raczej taki, jakim go widziały różne religie i różne ezoteryczne filozofie na przestrzeni dziejów?

Rozmawiamy także:

- o podobieństwach pomiędzy różnymi epokami- o ukrytym porządku jaki niektórzy widzą w ruchu planet- o koncepcji astrohistorii autorstwa Richarda Tarnasa- o tym czy istnieje jakaś niewidzialna harmonia wszechrzeczy- o ekscentryczności i budowaniu własnego światopoglądu- o bogach i duchach- o wiedzy tajemnej, okultyzmie i ezoteryce- o szamanizmie i neoszamanizmie w epoce katastrofy klimatycznej- o buddyzmie zen bez zen- o poszukiwaniu niezwykłych doświadczeń

Oraz o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#10 Co to znaczy normalność? Rozmowa z prof. Andrzejem Lederem
09.08.2020

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gościmy prof. Andrzeja Ledera, filozofa, psychiatrę, pracownika naukowego Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, autora m.in. książek „Nauka Freuda w epoce Sein und Zeit”, „Prześniona rewolucja” i „Rysa na tafli”. 

A rozmawiamy o normalności. O tym, co to znaczy, że coś jest normalne albo nienormalne, zdrowe albo chore, zaburzone albo niezaburzone.

Rozmawiamy także:

- o psychiatrii, psychoanalizie i antypsychiatrii- o racjonalności i nieracjonalności- o potężnym wpływie filozofów na rzeczywistość społeczną- o zmieniających się definicjach choroby psychicznej- o relacjach pomiędzy polityką, ekonomią a psychiatrią- o wpływie firm ubezpieczeniowych i firm farmaceutycznych na nasze rozumienie choroby i zdrowia- o cierpieniu psychicznym- o biologicznym i psychologicznym rozumieniu ludzkiego doświadczenia- o tym, czy „depresja jest jak grypa”- o sporach wokół orientacji seksualnej- o kulturze narcyzmu i jej związku z epidemią depresji

A także o wielu innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#9 Człowiek i inne zwierzęta. Rozmowa z Dariuszem Gzyrą
02.08.2020

W najnowszym odcinku „Skądinąd” gościmy Dariusza Gzyrę, aktywistę, działacza na rzecz praw zwierząt, filozofa i publicystę, autora książki „Dziękuję za świńskie oczy”, prawdziwą ikonę ruchu prozwierzęcego w Polsce.

 

A rozmawiamy oczywiście o zwierzętach. O podmiotowości zwierząt i prawach zwierząt.

 

Rozmawiamy także:

 

– o sile ulicznych protestów kiedyś i dziś

– o tym, jak się żyło wegetarianom w latach 90. ubiegłego wieku

– o tym, dlaczego sformułowanie „zwierzęta pozaludzkie” budzi tyle emocji

– o tym, że pomiędzy człowiekiem a innymi zwierzętami istnieje kontinuum, a nie skok jakościowy

– o różnych nurtach w studiach nad zwierzętami

– o tym, że zwierzęta mają swoje polityczne pragnienia i interesy

– o tym, czy możliwe jest ukształtowanie świata z uwzględnieniem tych pragnień i interesów

– o tym, czy moda na weganizm zwiastuje poważną zmianę społeczną

 

A także o wielu jeszcze innych sprawach.

 

Owocnego słuchania!


#8 Czy podróżowanie ma przyszłość? Rozmowa z Pauliną Wilk
26.07.2020

Tym razem w „Skądinąd” gościmy Paulinę Wilk, reporterkę, pisarkę, publicystkę związaną m.in. z Tygodnikiem Polityka i Kwartalnikiem Przekrój, autorkę wielu znakomitych książek, m.in. „Lalek w ogniu” i – ostatnio – „Miast przyszłości”, współtwórczynię – wraz z Anną Król – Big Book Festival oraz Big Book Cafe na warszawskim Mokotowie. Oraz – last but not least – podróżniczkę.

A rozmawiamy właśnie o podróżowaniu. O tym jak podróżowało się kiedyś i jak będzie się podróżować po koronawirusie.

Rozmawiamy także:

– o odkrywaniu wewnętrznych i zewnętrznych światów

– o tym, czy w dzisiejszym świecie istnieje jeszcze coś nieznanego i nieodkrytego

– o lęku w podróży

– o poszukiwaniu nowych miejsc i wracaniu do tych, w których już się było

– o tym, czy wyjeżdżając do innego kraju możemy zacząć wszystko od nowa?

– o mediach społecznościowych, które sprawiają, że podróż zamienia się w konkurs piękności

– o wszechobecności smartfonów i kolekcjonowaniu wrażeń, które zastąpiło autentyczne doznania

– o turystyce czyli pozbawionemu ryzyka przemieszczaniu się po wielkim, światowym centrum handlowym

– o powrocie do nacjonalizmów i zamykania się w reakcji na przeciążenie globalizacją

– o kryzysie ciekawości świata i kryzysie ciekawości innego

– o końcu marzenia o pokojowym współistnieniu wielu kultur

– o tym czy koronawirus położy kres podróżom

A także o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!

 


#7 Koniec mitu JPII? Rozmowa z prof. Arkadiuszem Stempinem
19.07.2020

W najnowszym odcinku „Skądinąd” gościmy prof. Arkadiusza Stempina, politologa i historyka z Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie oraz Uniwersytetu we Fryburgu.A rozmawiamy o Janie Pawle II, którego setna rocznica urodzin minęła 18 maja. Zastanawiamy się czy na idealnym wizerunku polskiego, świętego papieża pojawiają się – m.in. w związku z ujawnianiem kolejnych pedofilskich afer – pierwsze rysy. Czy zatem czeka nas głęboka rewizja naszego stosunku do Karola Wojtyły? I jaki właściwie – z dzisiejszej perspektywy – jest bilans jego pontyfikatu?Rozmawiamy także o Jana Pawła II: - roli w walce z komunizmem- wiedzy albo niewiedzy o przestępstwach pedofilskich w polskim i nie tylko polskim kościele- faworyzowaniu Marciala Maciela Degollado, seksualnego drapieżnika, założyciela Legionu Chrystusa- krytycznym stosunku do teologii wyzwolenia, którą ostatecznie zdelegalizował- decyzji o odebraniu prawa nauczania dwóm liberalnym teologom: Hansowi Küngowi i Eugenowi Drewermannowi- o idealistycznej wizji Kościoła i manichejskiej wizji świata – relacjach z pancernym kardynałem Josefem Ratzingerem– zdecydowanie negatywnym stosunku do antykoncepcji w epoce pandemii AIDS w AfryceA także o wielu jeszcze innych sprawach.Owocnego słuchania!