Podcast: Skądinąd

Podcast Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa, eseisty, znanego m.in. z anteny Radia TOK FM, autora m.in. książek "Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii" (2013) oraz "Co robić przed końcem świata" (2021)....

#54 Czy istnieje lewicowy katolicyzm? Rozmowa z Ignacym Dudkiewiczem
ostatnia niedziela o 06:59

W najnowszym odcinku „Skądinąd” gościmy Ignacego Dudkiewicza, filozofa, publicystę, redaktora naczelnego magazynu lewicy katolickiej „Kontakt”.

 

A rozmawiamy o katolickiej lewicy. O tym czy coś takiego w ogóle jest możliwe.

 

Rozmawiamy także o tym, na kogo głosowałby Jezus, gdyby żył w dzisiejszych czasach. O radykalnym przekazie Ewangelii i o praktyce kościelnej, która się od tego przekazu oddala. O antykapitalizmie papieża Franciszka. O (kościelnych) małżeństwach jednopłciowych. O tym do jakiego stopnia nauczanie Kościoła dotyczące seksualności może ulec zmianie. O teologii, polityce i transcendencji.

 

Oraz o wielu jeszcze innych sprawach.

 

Owocnego słuchania!


#53 Dlaczego boimy się dentysty? Rozmowa z dr n. med. Agnieszką Pacyk
06.06.2021

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr n. med. Agnieszka Pacyk, stomatolożka, adiunkt w Zakładzie Stomatologii Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zaangażowana od lat w szkolenia dentystów, w szczególności zainteresowana kwestią redukcji bólu.

A rozmawiamy o lęku przed wizytą u dentysty. O tym czy ten lęk jest zasadny.

Rozmawiamy także o historii stomatologii. O dawnych i współczesnych metodach leczenia zębów. O bólu i metodach jego niwelowania. O istotności profilaktyki oraz o tym w jaki sposób należy prawidłowo dbać o zęby. Wreszcie – o wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w stomatologii. 

Oraz o wielu jeszcze innych sprawach. 

Owocnego słuchania!


#52 Czym jest myślenie? Rozmowa z dr. Mateuszem Falkowskim
30.05.2021

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gościmy dr. Mateusza Falkowskiego, filozofa związanego z Instytutem Kultury UJ i warszawską School of Form, prezesa Fundacji na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi.

A rozmawiamy o myśleniu. O tym, czym jest i do czego prowadzi.

Rozmawiamy także o różnych naukowych i filozoficznych koncepcjach myślenia. O jego definicjach neuronaukowych i potocznych. O tym, że myśli tyleż stwarzamy, ile napotykamy, już gotowe, we własnych umysłach. O relacji pomiędzy myślą a rzeczywistością. O niepewności i chaosie, charakteryzujących współczesny świat. A także o deficycie i kryzysie myślenia.

Oraz o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#51 Czy Kościół może się zmienić? Rozmowa z dr. Sebastianem Dudą
23.05.2021

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Sebastian Duda, teolog i filozof, członek redakcji „Więzi” i zespołu „Laboratorium Więzi”, publicysta, autor książek „Reformacja. Rewolucja Lutra” oraz „Przesilona wątpliwość”.

A rozmawiamy o tym, jakie są granice reform w Kościele.

Rozmawiamy także o tym, czy – i w jaki sposób – może się zmienić stosunek Kościoła do osób homoseksualnych. Na ile wmontowane w doktrynę katolicką „bezpieczniki” – na przykład pogląd, że poprzez sobory działa Duch Święty, a zatem, że to nie ludzie lecz Bóg kształtuje katolickie nauczanie –  dają się teoretycznie obejść, kiedy zachodzi taka polityczna czy społeczna konieczność. Rozmawiamy także o historycznej zmienności nauczania, które samo siebie stara się przedstawiać jako wieczne i niezmienne.

A także o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#50 Życie jest (bardzo) dziwne. Rozmowa z dr. Pawłem Boguszewskim
16.05.2021

W najnowszej – pięćdziesiątej, a więc trochę jubileuszowej – odsłonie „Skądinąd” gości dr Paweł Boguszewski, kierownik Pracowni Metod Behawioralnych w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.

A rozmawiamy o… dziwności życia i świata. O tym, jak z tą dziwnością próbuje sobie poradzić nauka.

Rozmawiamy także o potrzebie sensu i celu tkwiącej w ludzkich umysłach. O tym czy pomiędzy religią i nauką istnieje spór oraz na czym ten spór polega. O literaturze, sztuce i filozofii jako o dziedzinach nieredukowalnych do perspektywy naukowej. O prawdzie empirycznej i prawdzie egzystencjalnej.

A także o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#49 Prawda w epoce postprawdy. Wykład Tomasza Stawiszyńskiego
09.05.2021

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” przedstawiam Państwu wykład poświęcony popularnemu dzisiaj pojęciu postprawdy.

Cóż to takiego postprawda? Czy faktycznie w epoce postprawdy żyjemy? Skąd się wzięło to pojęcie i co na dobrą sprawę oznacza? Czy w dzisiejszym świecie opłaca się kłamać? Skąd taka kariera fake newsów i teorii spiskowych? Co z postprawdą ma wspólnego postmodernizm? A wreszcie – czy potrzebne nam jest dzisiaj pospolite ruszenie w obronie prawdy?

Oto kilka pytań, na które – między innymi – staram się w tym wystąpieniu odpowiedzieć.

Owocnego słuchania!


#48 Okultura: transgresja, magia, psychodelia. Rozmowa z Dariuszem Misiuną
02.05.2021

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Dariusz Misiuna, socjolog, tłumacz, założyciel wydawnictwa Okultura, autor wielu tekstów i esejów o historii zachodniej tradycji ezoterycznej i kontrkulturze.

A rozmawiamy o alternatywnych światopoglądach i duchowościach. O magii jako specyficznej formie pracy psychologicznej pozwalającej przekroczyć własne ograniczenia. O tradycji ezoterycznej jako formie kontrkultury. O środkach psychodelicznych i współczesnym psychodelicznym „renesansie”: badaniach naukowych nad LSD czy psylocybiną i nadzieją, że staną się one powodem rewolucji w psychiatrii i psychoterapii. Rozmawiamy także o specyfice polskiego światopoglądowego krajobrazu w latach 90. i współcześnie.

Oraz o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania! 


#47 Kino w pandemii. Rozmowa z Jakubem Majmurkiem
25.04.2021

W najnowszym odcinku „Skądinąd” gości Jakub Majmurek, krytyk filmowy, eseista, publicysta związany z Krytyką Polityczną.

A rozmawiamy o filmie w pandemii. O tym, jak lockdown wpłynął na przemysł filmowy, małe kina i wielkie sieci multipleksów. O ciekawych rozwiązaniach formalnych, na przykład filmach w całości realizowanych za pośrednictwem platformy zoom. O produkcjach powstałych w pandemii oraz o tych, które zostały zawieszone. Oraz o tym dlaczego w ostatniej dekadzie tak intensywnie rozwija się horror – gatunek, zdawałoby się, zdecydowanie niszowy.

A także o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#46 Czy zwierzęta mają prawa? Rozmowa z Dariuszem Gzyrą
18.04.2021

W najnowszym odcinku "Skądinąd" gości Dariusz Gzyra, filozof, publicysta, aktywista prozwierzęcy, autor znakomitej książki „Dziękuję za świńskie oczy”.

A rozmawiamy o prawach zwierząt. O znaczeniu i historii tego pojęcia.

Rozmawiamy także o tym, że systemy prawne są odwzorowaniem naszych głębokich światopoglądowych przekonań. O tym w jaki sposób zwierzęta traktowane są w polskim i nie tylko polskim prawie. O kontrowersjach wokół kwestii praw zwierząt – na przykładzie niedawnej wypowiedzi wiceministra edukacji Tomasza Rzymkowskiego, który stwierdził jakiś czas temu w wywiadzie dla Naszego Dziennika, że „według nauki, prawa są przypisane Bogu i ludziom”, a „zwierzę nigdy nie może być podmiotem praw”. A także o tym, co to znaczy być „podmiotem praw” oczywiście.

Oraz o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#45 Tajne stowarzyszenia, teorie spiskowe, alternatywna historia. Rozmowa z płk. rez. Piotrem Łukasiewiczem
11.04.2021

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” ponownie gości płk. rez. Piotr Łukasiewicz, dyplomata, politolog, były ambasador Polski w Afganistanie. A rozmawiamy o rosnącej popularności teorii spiskowych. O tym, jakie są tego źródła i potencjalne konsekwencje; skąd się teorie spiskowe wzięły; jakie są ich historyczne początki. A także o tym, że spiski się czasami zdarzają, ale niekoniecznie oznacza to, że historia, której uczymy się z podręczników, tylko fasada i kamuflaż.

Od Rewolucji Francuskiej do Smoleńska, od Iluminatów do „deep state”, od Polski do Stanów Zjednoczonych i z powrotem.

Owocnego słuchania!


#44 Czy jesteśmy się jeszcze w stanie w Polsce porozumieć? Rozmowa z Elizą Michalik
04.04.2021

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Eliza Michalik, dziennikarka i publicystka, jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiej debaty publicznej.

A rozmawiamy o stanie debaty publicznej. O tym, czy w Polsce możliwy jest jeszcze jakikolwiek społeczny konsensus. A także o tym dlaczego w środowisku lewicowo-liberalnym jest tyle wewnętrznych sporów, nie mniej radykalnych niż spory pomiędzy lewicą a prawicą.

Oraz o wielu jeszcze różnych sprawach.

Owocnego słuchania – i Wesołych Świąt! ;)

 


#43 Praski fenomen: literatura, idee i LSD. Rozmowa z Aleksandrem Kaczorowskim
28.03.2021

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Aleksander Kaczorowski, pisarz, eseista, redaktor naczelny Aspen Review Central Europe, autor m.in. biografii Vaclava Havla i Bohumila Hrabala. Oraz „Praskiego elementarza” – kultowej książki, od której pierwszego wydania dwadzieścia lat temu zaczął się w Polsce boom na czeską kulturę i literaturę.

A rozmawiamy o fenomenie Pragi. O wielkiej czeskiej literaturze i filozofii. I o eksperymentach z LSD, które w czeskich szpitalach psychiatrycznych prowadzono w latach 50. XX wieku – w czym miał swój udział Stanislav Grof, pionier „psychodelicznego renesansu”. Oraz o współczesności, czyli o tym, jak Czechy radzą sobie z pandemią koronawirusa.

A także o wielu innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#42 Sekta w polskim Kościele. Rozmowa z mec. Arturem Nowakiem
21.03.2021

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości mecenas Artur Nowak, prawnik od lat reprezentujący ofiary przestępstw seksualnych popełnianych przez księży katolickich, autor tekstów i książek dokumentujących tego rodzaju zjawiska, bliski współpracownik braci Sekielskich.

A rozmawiamy o głośnej sprawie sekty działającej na przełomie lat 90. i 2000 we wrocławskim duszpasterstwie akademickim prowadzonym przez zakon dominikanów. Ówczesny opiekun tego duszpasterstwa, o. Paweł, stworzył nieformalną grupę złożoną ze studentów i studentek i dopuszczał się wobec nich regularnych nadużyć seksualnych, stosował przemoc fizyczną i psychiczną, manipulował i narażał na straty finansowe. Grupa – spełniająca definicyjne cechy sekty – funkcjonowała przez dłuższy czas przy aprobacie ówczesnego prowincjała dominikanów o. Macieja Zięby. Dopiero po wielu interwencjach, Zięba odwołał o. Pawła i przeniósł go do innej placówki – ale odmówił jakiegokolwiek zadośćuczynienia ofiarom. O. Paweł do dzisiaj jest czynnym zakonnikiem.

Jak wyglądała działalność tej sekty? Jak to możliwe, że człowiek, który zachowywał się w ten sposób, nadal działa w Kościele? Jaka w tym wszystkim była rola o. Macieja Zięby, którego pośmiertnie odznaczono Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski?

Na te – i na wiele innych pytań – odpowiada w tej odsłonie „Skądinąd” mecenas Artur Nowak.


#41 Dziwność wszechświata. Rozmowa z prof. Agnieszką Pollo
14.03.2021

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Agnieszka Pollo, astronomka i kosmolożka z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Warszawie.

A rozmawiamy o wszechświecie. O tym, jaki wszechświat jest dziwny. Rozmawiamy także o planetach, gwiazdach i galaktykach. O tym, jak się je odkrywa i bada. O ciemnej materii, nieskończoności, kolonizacji kosmosu i Marsie. A także o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#40 Oblicza psychoterapii. Rozmowa z Zofią Milską-Wrzosińską
07.03.2021

Tym razem w „Skądinąd” gości Zofia Milska-Wrzosińska, jedna z najbardziej znanych polskich psychoterapeutek, współzałożycielka Laboratorium Psychoedukacji.

Rozmawiamy – oczywiście – o psychoterapii. O historii psychoterapii w Polsce, o tym dlaczego ta działalność wciąż jest u nas nieuregulowana, o rozmaitych mniej lub bardziej rzetelnych terapeutycznych szkołach i podejściach, o specyfice terapeutycznej relacji, o aspektach i celach terapii, o mniej lub bardziej zasadnych zarzutach jakie wobec psychoterapii współcześnie się stawia. A także o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#39 Istotność smutku. Wykład Tomasza Stawiszyńskiego
28.02.2021

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” – nietypowo – przedstawiam Państwu wykład wygłoszony niemal równo rok temu, w nocy z 1 na 2 lutego 2020 roku, podczas cyklicznej imprezy „A Night of Philosophy and Ideas” odbywającej się w Brooklyn Public Library w Nowym Jorku. Wykład próbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego mamy dziś do czynienia ze zjawiskiem wypierania smutku i żałoby z głównego nurtu kultury (taką tezę stawiają mniej więcej od połowy XX wieku rozmaici antropolodzy i historycy), a także jakie mogą być tego konsekwencje. Staram się pokazać, że smutek, melancholia czy depresja to emocje i stany w kapitalizmie niemile widziane – podobnie jak niemile widziana była (i jest) w chrześcijaństwie acedia, specyficzna mieszanina zobojętnienia, nudy i smutku właśnie. Zwracam także uwagę, że kultura, w której nie ma przestrzeni na doświadczenie żałoby i straty, jest kulturą pod wieloma względami okrutną. 

Owocnego słuchania!


#38 Jak można dzisiaj być księdzem i nie odchodzić z Kościoła? Rozmowa z o. Romanem Bieleckim OP
21.02.2021

W najnowszym odcinku „Skądinąd” gości o. Roman Bielecki, dominikanin, prawnik, redaktor naczelny miesięcznika „W Drodze”. A rozmawiamy o kryzysie w Kościele katolickim. I o tym, jak po wszystkim, czego się w ostatnich latach o Kościele dowiedzieliśmy – i wciąż się dowiadujemy – można jeszcze w tej instytucji pozostawać i dlaczego.

Rozmawiamy także o tuszowaniu przestępstw seksualnych przez kościelnych hierarchów oraz o tym w jaki sposób należałoby reformę Kościoła przeprowadzić.

Oraz o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#37 Pornografia po polsku. Rozmowa z dr Ewą Stusińską
14.02.2021

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Ewa Stusińska, literaturoznawczyni, autorka bloga porno-grafia.pl oraz arcyciekawej książki „Miła robótka. Polskie świerszczyki, harlekiny i porno z satelity” opublikowanej właśnie nakładem Wydawnictwa Czarne. 

Rozmawiamy o historii polskiej pornografii i historii polskiej transformacji. O karnawałowych i pstrokatych latach 90., kiedy to nagle, po zmianie systemu, Polskę zalała fala erotycznych czasopism i erotycznych gadżetów. W kioskach pojawiły się nagle takie tytuły, jak „Playtboy”, a potem „Playboy”, „Cats”, „Wamp”, „Men” i „Nowy Men” czy „Seksrety”, do księgarń trafiły pikantne Harlekiny oraz kolejne książki z erotycznej „czarnej serii” wydawnictwa Phantom Press. Rozmawiamy także o tym, co pornografia w latach 90. symbolizowała i z czym się w powszechnej wyobraźni kojarzyła oraz o tym, jakie istotne problemy odzwierciedlały się w ówczesnych dyskusjach o granice obyczajności.

A także o wielu jeszcze innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#36 Polska polityka jako wielka (dysfunkcyjna) rodzina. Rozmowa z dr. hab. Jackiem Dobrowolskim
07.02.2021

Kto jest w polskiej polityce Wielkim Wujem, a może raczej Wielkim Dziadem (konotacje mickiewiczowskie jak najbardziej na miejscu)? Kto jest Wymarzonym, Uniwersalnym Zięciem, a kto Szwagrem Nas Wszystkich (szwagier, jak wiadomo, jest podstawowym warunkiem możliwości istnienia polskiego społeczeństwa)? W jaki sposób dzielić demokracje ze względu na liczbę aktywnych polityków budzących lub niebudzących grozę?

To tylko kilka fundamentalnych pytań, na które w najnowszej odsłonie „Skądinąd” brawurowo odpowiada dr hab. Jacek Dobrowolski, filozof z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, autor m.in. książek „Filozofia głupoty” oraz „Wzlot i upadek człowieka nowoczesnego”. 

Jeśli wydaje się Wam czasami, że żyjemy w jednym wielkim polskim weselu – koniecznie posłuchajcie tej rozmowy!


#35 Eutanazja i polityka. Rozmowy z dr. Pawłem Boguszewskim i Jakubem Majmurkiem
31.01.2021

W najnowszym odcinku „Skądinąd” mamy – nietypowo – dwie rozmowy. Pierwsza z dr. Pawłem Boguszewskim, neurofizjologiem z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN, druga z publicystą i eseistą Jakubem Majmurkiem. Obie traktują o sprawie pana R.S., znanego w mediach jako „Polak w śpiączce” albo „Polaka z Plymouth”.

Paweł Boguszewski zajmuje się medyczno-biologiczno-neurologicznym aspektem sprawy, czyli pojęciem „śmierci mózgowej” i tego, co się dzieje z człowiekiem, kiedy znaczna część jego mózgu przestaje pracować. Jak tego rodzaju sytuację opisuje współczesna nauka? Skąd wiemy, że ktoś, kto jest w takim stanie, na pewno nie ma świadomości? Czy ten proces jest nieodwracalny? Oto niektóre pytania, na które Boguszewski w tej rozmowie odpowiada.

Z Jakubem Majmurkiem (początek: 44:24) natomiast przyglądamy się polityczno-medialnej awanturze jaką wokół tej dramatycznej sprawy wywołano. Jej instrumentalizacji czy raczej militaryzacji w celu uzyskania doraźnych politycznych korzyści. Rozmawiamy także o języku fundamentalizmu religijnego, który przeniknął do polskiej polityki i dyskursu prawniczego – o tym ostatnim wspominamy także w kontekście opublikowania uzasadnienia do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ubiegłego roku.

Owocnego słuchania!


#34 Czy morsowanie jest zdrowe? Rozmowa z prof. Łukaszem Małkiem
24.01.2021

Tym razem w "Skądinąd" gości prof. Łukasz Małek, kardiolog sportowy z Narodowego Instytutu Kardiologii, popularyzator wiedzy medycznej, autor profilu "Kardiolog sportowy – Łukasz Małek" dostępnego na Facebooku i Instagramie.  A rozmawiamy o morsowaniu. O tym, czy morsowanie jest zdrowe. Rozmawiamy także: – o tym, co dzieje się z ciałem zanurzonym w lodowatej wodzie – o zdrowotnych konsekwencjach takiego zanurzenia – o morsowaniu na sucho – o naukowym spojrzeniu na metodę Wima Hofa  – o modzie na doświadczenia ekstremalne – o tym, co jest naprawdę zdrowe A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!


#33 Ciemna strona Watykanu – przypadek Maciela Degollado. Rozmowa z prof. Stanisławem Obirkiem
17.01.2021

W najnowszym „Skądinąd” gościmy prof. Stanisława Obirka, historyka, antropologa, teologa i byłego jezuitę, autora m.in. książek „Umysł wyzwolony” i „Polak-katolik?”.

A rozmawiamy o Macielu Degollado. O tym jak ten przestępca seksualny i manipulator zrobił wielką karierę w Kościele.

Rozmawiamy także:

– o Legionistach Chrystusa – o teologii wyzwolenia – o tym czy Jan Paweł II wiedział o przestępstwach seksualnych w Kościele – o tym, jak to się stało, że Degollado był do końca ulubieńcem polskiego papieża – o zaangażowaniu Kościoła w politykę w latach 70. i 80.  – o tuszowaniu pedofilii – o strukturalnych patologiach w instytucji Kościoła

A także o wielu innych sprawach.

Owocnego słuchania!


#32 Ameryka – od wojny z terroryzmem do wojny domowej? Rozmowa z płk. rez. dr. Piotrem Łukasiewiczem
10.01.2021

W najnowszym odcinku „Skądinąd” gości płk rez. dr Piotr Łukasiewicz, politolog, dyplomata, były ambasador Polski w Afganistanie. A rozmawiamy o Ameryce. O tym, czy mamy do czynienia z końcem amerykańskiej demokracji. Rozmawiamy także:

 

– o tym, czy Ameryka się rozpadnie – o tym, co ataki na World Trade Center mają wspólnego z rogatym szamanem na Kapitolu – o tym, czy Q-Anon to nowa amerykańska religia

– o tym, czy Texas i California ogłoszą niepodległość – o różnych rodzajach terroryzmu – o wojnie z terroryzmem – o Samie Harrisie, islamofobii i ideach jako motorze działania

 

Oraz o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!


#31 Szczepienia, spiski, pandemia – jaka jest prawda? Rozmowa z dr. Pawłem Boguszewskim
03.01.2021

W najnowszym, noworocznym odcinku „Skądinąd” gościmy dr. Pawła Boguszewskiego, neurofizjologa z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, znakomitego naukowca, ale także jednego z najlepszych w Polsce popularyzatorów nauki. A rozmawiamy o szczepieniach. O tym dlaczego szczepienie to najlepszy wybór. Rozmawiamy także: – o tym dlaczego w pandemii spadło zaufanie do ekspertów i nauki – o mitach wokół nauki i poznania naukowego – o różnych modelach walki z pandemią – o popularnych teoriach spiskowych

– o „grzechach” naukowców i lekarzy – o tym, jak działa szczepionka mRNA A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!

 


#30 Rok 2020 – czy może być jeszcze gorzej? Rozmowa (wesoła!) z Maciejem Łubieńskim
27.12.2020

W najnowszej, świąteczno-noworocznej odsłonie „Skądinąd” gościmy Macieja Łubieńskiego, pisarza, historyka, współtwórcę legendarnego „Pożaru w burdelu”, autora książki „Łubieńscy. Portret rodziny z czasów wielkości”. A rozmawiamy o mijającym roku. O tym, czy da się z niego – mimo wszystko – trochę pośmiać. Rozmawiamy także: – o tym, jak pandemia i lockdown zmieniły nasz sposób doświadczania czasu – o różnicy pomiędzy pierwszą a drugą połową roku/fazą pandemii – o tym, czy jak w ogóle można się śmiać z koronawirusa skoro bilans jego ofiar jest tragiczny – o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji i wielkich protestach w całym kraju – o odrealniającym działaniu mediów cyfrowych – o tym, że przyszłość rysuje się w nieciekawych barwach – o granicach poczucia humoru A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania (i dobrego Nowego Roku)!


#29 Pandemia okiem psychiatry. Rozmowa z prof. Dominiką Dudek
20.12.2020

W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gościmy prof. Dominikę Dudek, psychiatrę, kierowniczkę Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. A rozmawiamy o zdrowiu psychicznym w pandemii. Rozmawiamy także: – o wpływie izolacji na psychikę – o tym, jak rozwijają się zaburzenia psychiczne – o tym, co to są zaburzenia psychiczne – o statystykach wskazujących, że pandemia niszczy także nasze zdrowie psychiczne – o tym, czym jest psychiatria – o kulturze jako źródle cierpień – o depresji, smutku i żałobie – o tym jak się zmieniają psychiatryczne diagnozy i klasyfikacje A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania! I Wesołych Świąt, oczywiście ;)