Podcast: Trójdzielnia

No cześć, Osoby wszystkich płci, narodowości, z dużych i małych miejscowości, niezależnie od wieku i wyznania. Tu lewicowy głos w Waszych domach. Nagrywamy się i bardzo poważnie mówimy o rzeczach ważnych, ale nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie żartowali. Jesteśmy młodzi, odważni i nastawieni na sukces nowych, lewicowych mediów. Prosimy o komentarze, uwagi i klikanie w subskrypcję....

#50 - Prawo do Aborcji - rozmowa z Martyną Jałoszyńską
24.02.2021

Jak bardzo cofnęła nas polska prawica?
Czy obecne prawo naprawdę oddaje społeczną wolę?
Co możemy teraz zrobić? Gdzie szukać pomocy?
Jak obecny stan prawny próbuje zmienić lewica?
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w mojej rozmowie z feministką, aktywistką i działaczką partii Razem Martyną Jałoszyńską. 
Zapraszam
Anka Górska


#49 Wolne media? Czarno to widać
17.02.2021

Partie opozycjne bronią mediów przez "podatkiem" PiS-u, bo to kolejny etap orbanizacji polskiego dziennikarstwa. Nikt nie chce, aby przyszłość radia, gazet i telewizji wyglądała jak czołówki w TVP.  Ale czy polskie media komercyjne są naprawdę wolne i demokratyczne? O tym i o kolejnej próbie jednoczenia opopzycji na siłę rozmawiają Anka Górska, Michał Piękoś i Jędrzej Włodarczyk.


#48 Koniec Trumpdemii?
20.01.2021

Czy to już prawdziwy koniec Trumpa i era naprawy Ameryki?
Czy amerykańska demokracja ma się dobrze i jak się do tego ma Facebook i wilki z Wall Street?
Czy polskie szczepienia przebiegają, jak byśmy tego chcieli i czy naprawdę zawsze ktoś musi się wcisnąć "służbowo na statek"?
O tym rozmawiamy odcinku 48 rozmawiają Jędrzej Włodarczyk, Anka Górska i Michał Piękoś.


#46 Partia Demokratyczna - co z nimi nie tak?
27.12.2020

Czy Demokraci jeszcze kiedyś nauczą się wygrywać, czy już zawsze będą tacy beznadziejni? W ogóle o co im chodzi i skąd się wzięli? Czy warto pokładać nadzieje w ich lewym skrzydle? Na te pytania, jak i wiele innych, odpowiadamy w tym specjalnym odcinku poświęconym Partii Demokratycznej. Zapraszają Jędrzej Włodarczyk i Michał Piękoś


#46_SzczepmySie!
16.12.2020

Nie mamy szansy się ostatnio widzieć w naszej Trójdzielni, bo życie i polityka porozrzucały nas trochę po kraju i różnych sprawach. Ale mieliśmy okazję się usłyszeć, więc się nagraliśmy.

Powiedzmy wprost: szydzimy dość okrutnie z Ziobry i Kowalskiego. 

Za to Anka chwali pewnego prominentnego polityka PiSu!

Ponadto ❗️UWAGA❗️ druga połowa odcinka to rozmowa z Kaja Filaczyńska, która wyjaśnia, dlaczego szczepionka na Covid-19 powstała szybko, dlaczego jest bezpieczna i dlaczego powinniśmy się zaszczepić.

A na sam-samiutki koniec jest zagadka do rozwiązania za antifowe wlepki!

Zostańcie z nami do ostatniego dźwięku 😘


#45 Chamscy Republikanie i nieporadni Demokraci
27.11.2020

Teorie spiskowe się piętrzą, Trump uważa, że za zwycięstwo Bidena odpowiadają zmarli, a Guliani przekonuje na konferencji prasowej sprzed sexshopu, że opozycja sfałszowała wybory. Tymczasem Demokraci szykują się na wyścig w Georgii, którego nie mogą wygrać. Czeka ich najprawdopodobniej współrządzenie z wrogim Senatem i Sądem Najwyższym. Czy znajdą w sobie odwagę, aby w końcu zacząć myśleć? Na to pytanie, jak i na wiele więcej staraliśmy się dla Was odpowiedzieć. Zapraszają: Jędrzej Włodarczyk i Michał Piękoś


#44 Co po protestach?
23.11.2020

Po dłuższej i nieplanowanej nieobecności, spowodowanej wydarzeniami obiektywnymi, wracamy!

Tym razem jeszcze w rozjazdach rozmawialiśmy o tym, co dzieje się w Polsce od miesiąca - o strajku kobiet, jego powodach, zasięgu i tym, co z niego wyniknie. 

Czemu prawica się wściekła na kobiety? 
Czy strajk jej realnie zagraża? 
Czy już nie będzie tak, jak było?

Posłuchajcie naszych opinii.

Jędrzej, Michał, Anka


#43 Maciej Konieczny relacjonuje zwycięstwo socjalistów w Boliwii
21.10.2020

Poseł Maciej Konieczny, relacjonuje wydarzenia z wyborów prosto z La Paz. Po zeszłorocznym nielegalnym puczu i usunięciu legendarnego lewicowego przywódcy, Evo Moralesa, boliwijska lewica wraca do gry. Zdaje się, że rządy religijnych bigotów i prowaszyngtońskich pułkowników, muszą zrobić miejsce dla nowego prezydenta. Luis Arce, kandydat socjalistów zwyciężył! Ale co dalej? Zaprasza Michał Piękoś


#42 - Młot i sierp: Czy to symbol wart obrony?
18.10.2020

Które symbole lewicy są wciąż aktualne, a dla których nie ma miejsca w demokratycznym dyskursie? Czy na lewicy jest miejsce na młot i sierp? Czy w mainstremowej partii lewicowej jest też miejsce dla komunistów? Czy współcześni lewicowcy powinni reagować na historyczne szantaże prawicy?

Rozmawiają i polemizują Michał Piękoś i Jędrzej Włodarczyk

Zapraszamy!


#41 - ADRIAN ZANDBERG: Podatki muszą być sprawiedliwe!
05.10.2020

Rozpoczynamy drugi sezon Trójdzielni!
Na początek odcinek 41 i długo wyczekiwana rozmowa z jednym z liderów sejmowej Lewicy, posłem partii Razem Adrianem Zandbergiem!
Rozmawiamy o podatkach, o tym dlaczego w Polsce podatki są niesprawiedliwe, czy lewica na pewno chce wyciągać rękę po zarobki milionów Polek i Polaków, czy raczej po utrzymujących się z pracy tych ludzi milionerów?
Jaka ustawa czeka w blokach na wejście pod obrady i kto może jej najbardziej zaszkodzić?
Posłuchajcie!

Pozdrawiamy!
Jędrzej, Anka i Michał :-)


#40 Przyszłość miast - rozmowa z Tymonem Skwarło
09.09.2020

Czym jest miasto przyszłości? Jakie lewica ma plany na rowery, samochody i gentrykijację? Wogóle dlaczego lewica ciągle mówi o miastach? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych usłyszycie w rozmowie z Tymonem Skwarło. Zaprasza Michał Piękoś


#39 Co się dzieje w Nigerii, Japonii, Finlandii i Wenezueli?
06.09.2020

W najnowszej Trójdzielni rozmawiamy o wydarzeniach w państwach, które niezbyt często goszczą w polskich mediach. Będzie więc o globalnym ociepleniu niosącym chaos w Nigerii i o rezygnacji premiera Japonii, przy jednoczesnym dalszym trwaniu jego niezwyciężonej Partii Liberalno-Demokratycznej. Porozmawiamy również o ambitnych planach Socjaldemokratycznej Partii Finlandii i rozwiążemy stary dylemat dotyczący Wenezueli: socjalizm, zamordyzm czy kolonia USA? A poza tym trochę o Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Portugalii i więcej. 

Zapraszają jak zawsze: Michał Piękoś, Anka Górska i Jędrzej Włodarczyk 


#38 Chcieliśmy walczyć! - opowieść prof. Lecha Kobylińskiego ps. "Konrad"
01.09.2020

Dzisiaj 1 września - rocznica wybuchu najokrutniejszej z wojen.
Swoją opowieść snuje dla nas "Konrad", dowódca batalionu 4. Związku Walki Młodych Armii Ludowej. Dlaczego walczył? Jak został największym specjalistą polskiego okrętownictwa? Jaka Polska była i jaka jest?
Posłuchajmy.
Oddajemy głos reprezentantowi bohaterów, których obecnie wiele osób chciałoby wymazać z historii, a którzy, jak inni ważni bohaterowie walczyli z nazistowskim okupantem w czasie wojny, a po niej wkładali cały swój wysiłek w budowanie kraju, z którego wszyscy jesteśmy.

W podcaście wykorzystano dostępne w domenie publicznej m.in.:
- nagrania archiwalne Polskiego Radia, 
- fragmenty filmu "Zakazane piosenki",
- fragmenty serialu "Podziemny front", 
- hymn Politechniki Gdańskiej.

Zaprasza Trójdzielnia, czyli Jędrzej Włodarczyk, Michał Piękoś i Anka Górska.


#37 Co zostało z Sierpnia 80? Rozmowa z Michałem Wojciechowiczem
30.08.2020

Czy Polska zrealizowała społeczne postulaty Solidarności? Jak wyglądała polityczna droga ludzi opozycji demokratycznej? Czy są zadowoleni z obecnej Polski?

Rozmawiamy z Michałem Wojciechowiczem, pisarzem, przedsiębiorcą, aktywistą, uczestnikiem strajków sierpnia 1980 i najmłodszym więźniem Stanu Wojennego. 


#36 Prawa pacjenta - rozmowa z Piotrem Pawłowskim
25.08.2020

Czy polską ochronę zdrowia w ogóle da się zreformować? Jak to zrobić i co powinna w tej sprawie proponować lewica? Odpowiadamy na te pytania, jak i na wiele więcej, z Piotrem Pawłowskim, prezesem Fundacji Godność Pacjenta. Zaprasza Michał Piękoś


#35 Klasy społeczne
22.08.2020

W kolejnym odcinku Trójdzielni rozmawiamy o klasach społecznych. 

Czy klasy społeczne pozostają użytecznym terminem do opisu rzeczywistości? Czy Polki i Polacy posiadają świadomość klasową? Czym właściwie jest ta cała klasa średnia i kto do niej należy?

A poza tym oczywiście kilka słów o... podwyżkach!

Zapraszamy do słuchania i komentowania!
Jędrzej, Anka, Michał


#34 Warszawa, Mińsk - przeciw przemocy władzy
11.08.2020

Wydarzenia ostatniego piątku w Polsce przejdą do historii. 
W co gra PiS przemocą wobec społeczności LGBT+? Czy nas przestraszy?

Na Białorusi padły strzały w stronę demonstrujących o wolny kraj.
Czy Łukaszenko utrzyma władzę?

Najnowsza Trójdzielnia o ostatnich wydarzeniach.
Zapraszają jak zawsze: Anka Górska, Jędrzej Włodarczyk i Michał Piękoś

(trigger warning: w odcinku słychać odgłosy warszawskiej i białoruskiej demonstracji)


# 33 Pytania i odpowiedzi
07.08.2020

Puszczamy w eter zaplanowany na dzisiaj odcinek Trójdzielni.
Pierwsze nasze video, nie mogliśmy się doczekać tego odcinka. 
A tkwimy trochę w stuporze patrząc na obrazy z Warszawy, gdzie „wolny sąd” wydał nakaz aresztowania na 2 miesiące aktywistki #StopBzdurom za to, że próbowała nie dopuścić do siania nienawiści na ulicach Warszawy przez homofobiczną ciężarówkę. 
Jesteśmy po stronie Margot i całej prześladowanej dzisiaj przez władzę społeczności osób LGBT+. 
Puszczamy nasz odcinek, bo jeszcze mocniej chcemy zmieniać Polskę, jeszcze bardziej chcemy tłumaczyć społeczeństwu, że tylko lewica zapewni nam równość, wolność i dobrobyt. 
Niech głosy nasze, ale i Was wszystkich – wszystkich osób, które podzielają nasze poglądy rozleją się po kraju, bo musimy naszymi kroplami drążyć tę skałę obojętności, wrogości i nienawiści.


#32 Rządzić, nie dzielić! - Rozmowa z Włodzimierzem Czarzastym
30.07.2020

Lewica wróciła do gry i co teraz? Jak umiejscowić polską lewicę w kontekście lewicowej międzynarodówki? Czy będzie w przywództwie więcej kobiet? Z jakim przesłaniem ruszymy do wyborców po jesiennych konwencjach? Co z SLD, Wiosną i Razem? Na te pytania, ale nie tylko, odpowiada lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Na odcinek zapraszają: Michał Piekoś, Jędrzej Włodarczyk, Anna Górska.


#31 Marsz, Marsz Lewico!
21.07.2020

#31 Marsz, Marsz Lewico!

Jeszcze raz (ale... ostatni!) podsumowujemy wynik wyborów i kampanię wyborczą. Zastanawiamy się, czy PiS będzie mieszał przy prawie wyborczym. Przede wszystkim jednak dyskutujemy o tym, czy da się wyrwać Polskę z duopolu i jaki marsz przed nami.

Subskrybujcie nasz kanał i dawajcie znać, co Wam się podoba i o czym chciałybyście i chcielibyście posłuchać w kolejnych odcinkach!

Pozdrawiamy!
Anka, Michał i Jędrzej :-)


#30 Magdalena Biejat o dyskusji na lewicy i drugiej kadencji Dudy
16.07.2020

Polki i Polacy wybrali - co się zmieni w drugiej kadencji Andrzeja Dudy? Czy Lewica wyciągnęła wnioski z tych wyborów i jakie będą jej następne kroki? Rozmawiamy z posłanką na Sejm RP Magdaleną Biejat. 

Prosto z Trójmiasta, specjalnie dla Was:

Anka Górska
Michał Piękoś
Jędrzej Włodarczyk 


#29 Maciej Gdula tłumaczy co u Trumpa, Bolsonaro, Xi i Łukaszenki
12.07.2020

Bolsonaro choruje na Covid-19 i leczy się pastylkami od Trumpa, który zaczyna po mału wierzyć, że pandemia to nie wymysł Demokratów. Tymczasem Łukaszenka karze chorym jeździć traktorem i pić wódkę, a Xi Jinping dokręca śrubę swoim obywatelom. Dużo się dzieje na świecie, ale pomożemy Ci to wszystko przetrawić razem z naszym gościem specjalnym, Maciejem Gdulą. Zapraszają Anna Górska i Michał Piękoś.


#28 Kto wygra i co dalej?
05.07.2020

Co robią pozostali w wyścigu kandydaci i jak bardzo zabiegają o głosy? O czyje głosy najbardziej?
Czy będą przedterminowe wybory? 
Czyim grabarzem będzie Hołownia?
I jaka w tym wszystkim teraz rola lewicy?
Padnie też odpowiedź na najważniejsze pytanie: kto z naszej trójki będzie premierem/premierką?
Posłuchajcie!

I oczywiście kliknijcie subskrypcję, dajcie kciuk w górę i udostępnijcie. Niech lewicowy głos niesie się po każdym domu.


#27 Wieczór wyborczy live - pierwsza tura wyborów prezydenckich
29.06.2020

Na żywo z pomorskiego sztabu Lewicy komentowaliśmy dla Was wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dlaczego kandydat Lewicy zanotował tak słaby wynik? Co możemy zrobić, aby w przyszłości powalczyć o realną szansę na fotel prezydencki? Na audycję zapraszają: Jędrzej Włodarczyk, Anna Górska i Michał Piękoś


#26 Przedwyborczo!
26.06.2020

Już za kilka dni wybory, a my w Trójdzielni analizujemy najmniej merytoryczną kampanię w historii. Podsumowujemy również poszczególnych kanydydatów i oferujemy kilka prognoz na przyszłość. 

A w najbliższą niedzielę zapraszamy na wieczór wyborczy na żywo!

Jędrzej Włodarczyk
Anka Górska 
Michał Piękoś


#25 Katastrofa klimatyczna i uchodźcy - rozmowa z Jasiem Kapelą
25.06.2020

Czy katastrofa klimatyczna jest nieunikniona, czy też mamy szansę na przetrwanie jako gatunek? Co powinniśmy zrobić jako Unia Europejska w sprawie uchodźców. Szukamy odpowiedzi na te pytania z Jasiem Kapelą.

Zapraszają:
Michał Piękoś
Jędrzej Włodarczyk
Anna Górska