Podcast: Wolnelewo

Wolnelewo to projekt publicystyczny tworzony przez Xaviera Wolińskiego zawierający opinie i analizy na tematy związane z polityką, kwestiami społecznymi, gospodarką, a czasem także historią. ...

Wilczyce chronią bieszczadzkie lasy przed wycinką - rozmowa
25.07.2021

Wilczyce wyszły ze swoich nor, by chronić drzewa  przed wycinką w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

To bardzo specyficzne wilczyce. Mieszkają na drzewach i potrafią mówić. W tym odcinku podcastu Wolnelewo opowiedzą o swojej walce i życiu w lesie. A przy okazji odpowiedzą na pytanie, czy w drzewach są gniazdka elektryczne.


Bezpłatna komunikacja miejska. Dlaczego jest to konieczne rozwiązanie?
08.07.2021

Walka o bezpłatną komunikację miejską trwa we Wrocławiu od lat. Osoby w nią zaangażowane mają już za sobą swoje małe zwycięstwa (np. wywalczono bezpłatną komunikację dla uczniów). W dzisiejszym odcinku rozmawiam z aktywistką Haliną Wałkiewicz, która opowiada o kampanii "Bezpłatna Komunikacja Miejska", realizowanej obecnie przez Federację Anarchistyczną Wrocław.


Komentarz bieżący #2 (1.07.2021)
01.07.2021

W odcinku: Dalszy ciąg rozważań o wolności i szczepieniach; Praca opiekuńcza i kryzys ochrony zdrowia; Młodzi lewicowi publicyści dali się zmanipulować podobno PiS i dlatego nie rozumieją wspaniałej perspektywy powrotu Tuska oraz inne głupoty lansowane przez media.


Historia złodziejskiej prywatyzacji mieszkań zakładowych
22.06.2021

To jest afera na miarę głośniej afery reprywatyzacyjnej, a być może ją przewyższająca skalą.

W trakcie transformacji w całym kraju doszło prywatyzacji nie tylko zakładów, ale także mieszkań zakładowych. Za śmiesznie pieniądze, przy poparciu ówczesnych władz lokalnych i krajowych, doszło do sprzedaży mieszkań, razem z lokatorami w środku. Lokatorami, dodajmy, którzy sami budowę tych mieszkań współfinansowali, a nawet fizycznie brali udział w ich budowie. Pozbawiono ich prawa pierwokupu, a o fakcie sprzedaży najczęściej dowiadywali się po wielu latach, kiedy możliwość reakcji prawnej była już mocno ograniczona. Wszystko to w kontekście celowego tworzenia niejasności prawnych, aby w mętnej wodzie łatwiej było rozmaitym cwaniakom łowić. Nie każdy oczywiście mógł o takich "cudownych" okazjach się dowiedzieć.

Tak oto dawni pracownicy zakładów i jednocześnie lokatorzy stali się "kosztem transformacji". Jednym z wielu przykładów do jakich grabieży wówczas dochodziło. I od lat, choć wszystkie niemal partie przyznają, że do grabieży doszło, nic w tej sprawie się nie dzieje, poza cyklicznym pisaniem nowych ustaw, które nie wchodzą w życie.

W tym odcinku podcastu przyjrzymy się sytuacji na przykładzie Wrocławia w rozmowie z lokatorami walczącymi o swoje prawa oraz przedstawicielami Akcji Lokatorskiej.


Komentarz bieżący #1
13.06.2021

PiS mięknie względem zamożnych. Kasjerka vs Twardoch. Cyrk opozycyjny na przykładzie Wrocławia


Dominacja Facebooka w komunikacji
01.06.2021

W tym odcinku opowiadam o groźnej sytuacji w której Facebook zajął dominującą pozycję w naszej codziennej, ale też i aktywistycznej komunikacji. A dodatkowo zamieszczam komentarz bieżący.