Kanał: Odsłuch społeczny

Dlaczego potrzebujemy związków zawodowych? Rozmowa z Mirosławem Grzybkiem i Krzysztofem Laszczakiem
YouTube.com :: dzisiaj o 10:16 Pobierz

W Polsce uzwiązkowienie pracownicze sięga kilkunastu procent. W krajach północnej i zachodniej Europy wskaźnik ten wynosi kilkadziesiąt, a w Islandii jest to aż 90 procent. Dlaczego tak mało polskich pracowników i pracownic zapisuje się do związków zawodowych? Wynika to z nieskutecznej komunikacji, braku edukacji czy stereotypów? Jak współcześnie działają związki zawodowe? Jak przystąpić do takiej organizacji? Dlaczego taką przynależność należy traktować jak rodzaj ubezpieczenia? O swojej działalności i szykowanym strajku w jednym z dużych zakładów pracy na południu Polski opowiedzieli Mirosław Grzybek — przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce oraz Krzysztof Laszczak — przewodniczący NSZZ Pracowników Organizacja Międzyzakładowa FCA Poland S.A. i Spółek w Bielsku-Białej. Odcinek nagrany 16 lipca 2021 roku poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotowała Anna Roszman, a zrealizowali Jan Sikorski i Mateusz Dobrowolski.


Kto uważa, że mapa jest aktem terroryzmu? Rozmowa z Kamilem Maczugą i Pawłem Prenetą
YouTube.com :: ostatnia środa o 08:32 Pobierz

W marcu 2019 roku przyjęta została pierwsza tzw. deklaracja anty-LGBT. Dzięki twórcom „Atlasu Nienawiści” wiemy, że podobny dokument ogłosiło niemal 100 samorządów. Tym samym deklaracja została uchwalona na 1/3 obszaru Polski. O konsekwencjach tych dyskryminacyjnych działań dla milionów Polek i Polaków oraz krajowych i europejskich skutkach rozmawiamy z częścią zespołu przygotowującego mapę — Kamilem Maczugą i Pawłem Prenetą. Odcinek nagrany 19 sierpnia 2021 poprowadził Jo Ash Gierzyńskx, przygotował Mateusz Pigoń, a zrealizował Bartek Rogowski.


Jak wygrać z wielką siecią handlową? Rozmowa z Agnieszką Nowak i Anną Mendrok
YouTube.com :: 01.09.2021 Pobierz

Podwójna księgowość, generowanie sztucznego przychodu, narastające długi wobec urzędów skarbowych i niejasne zasady oceny. Z tym mierzą się franczyzobiorcy i franczyzobiorczynie wielkich sieci handlowych w Polsce. Jak walczyć o sprawiedliwość, gdy szanse i możliwości stron sporu są tak nierówne? O tym, jak wielkie sieci handlowe wyzyskują franczyzobiorców i wykorzystują luki w prawie, opowiadają Agnieszka Nowak i Anna Mendrok z zarządu Stowarzyszenia Ajentów i Franczyzobiorców. Odcinek nagrany 24 lipca 2021 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotowała Anna Roszman, a zrealizował Robert Gańko.


Dlaczego osiedla z czasów PRL wracają do łask? Rozmowa z Beatą Chomątowską
YouTube.com :: 12.08.2021 Pobierz

Przez długo wpajano nam, że mamy nienawidzić starych PRL-owskich osiedli, bo są szare, brzydkie i niedbale zbudowane. Jednak od kilku lat trend gwałtownie się zmienia. Zaczynamy dostrzegać zalety „blokowisk”, które były planowane raczej z myślą o mieszkankach i mieszkańcach, a nie o deweloperskich portfelach. O wadach i zaletach osiedli wybudowanych przed 1989 rokiem opowiada Beata Chomątowska — dziennikarka, pisarka i autorka książki „Betonia. Dom dla każdego”. Odcinek nagrany 27 lipca 2021 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Magdalena Gromniak-Shi, a zrealizował Robert Gańko.


Jak poradzić sobie z wypaleniem rodzicielskim? Rozmowa z Joanną Sikorą
YouTube.com :: 28.07.2021 Pobierz

Wychowywanie dzieci może dawać wiele radości i być źródłem ogromnej energii. Może także prowadzić do wypalenia rodzicielskiego. Co przyczynia się do pojawienia tego syndromu i jak go rozpoznać? O zapobieganiu i pomocy w leczeniu wypalenia rodzicielskiego rozmawiamy z terapeutką oraz badaczką tego zjawiska Joanną Sikorą. Odcinek nagrany 5 lipca 2021 poprowadził Jo Ash Gierzyńskx, przygotował Mateusz Pigoń, a zrealizował Bartek Rogowski.


Jak polskie miasta radzą sobie z rewitalizacją? Rozmowa z Wandą Grudzień i Robertem Migasem-Mazurem
YouTube.com :: 21.07.2021 Pobierz

Polskie miasta stają wobec wyzwania odradzania się zaniedbanych dzielnic. Jakie są szanse i zagrożenia tego procesu? Co powinny robić władze samorządowe dla starych i nowych mieszkańców i mieszkanek tych obszarów? O procesach rewitalizacji rozmawiamy z Wandą Grudzień i Robertem Migasem-Mazurem, osobami działającymi w Stowarzyszeniu Porozumienie Dla Pragi. Odcinek nagrany 13 lipca 2021 poprowadził Jakub Piasecki, przygotował Mateusz Pigoń, a zrealizowała Katka Mazurczak.


Jak się zmierzyć z pseudonauką? Rozmowa z Jakubem Zawiłą-Niedźwieckim
YouTube.com :: 16.07.2021 Pobierz

Trwająca pandemia wywołała co najmniej trzy kryzysy. Oczywisty wydaje się kryzys zdrowotny i kryzys gospodarczy, jednak nie mniej ważny jest kryzys dezinformacji. Osoby zmęczone pandemiczną rzeczywistością i boleśnie odczuwające jej skutki sięgają po pseudonaukowe treści dotyczące wirusologii czy szczepień. W rozmowie Jakub Zawiła-Niedźwiecki — doktorant w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i sekretarz redakcji pisma „Etyka” — opowiada, czym jest pseudonauka, jakie są jej objawy i jak można się z nią konfrontować. Odcinek nagrany 16 czerwca 2021 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotował Jakub Sitarski, zrealizował Robert Gańko.


Patrząc na Jedwabne. Rozmowa z Michałem Bilewiczem w 80. rocznicę zbrodni
YouTube.com :: 05.09.2021 Pobierz

10 lipca 1941 roku w Jedwabnem grupa Polaków zamordowała kilkaset osób ze społeczności żydowskiej. W 80. rocznicę zbrodni rozmawiamy z psychologiem społecznym, wykładowcą i publicystą Michałem Bilewiczem o tamtych wydarzeniach, odkrywaniu historii innych ludobójstw oraz kolejnych dyskusjach toczących się w polskiej przestrzeni publicznej. Pytamy naszego gościa, jak bardzo pogromowe nastroje towarzyszą nam dzisiaj, a także jak mają się do współczesnego antysemityzmu, homofobii i dyskryminacji. Odcinek nagrany 25 czerwca 2021 poprowadziła Anna Roszman, przygotował Mikołaj Mierzejewski, a zrealizowała Katka Mazurczak.


Kto się nami zajmie na starość? Rozmowa z Marcelem Andino Velezem
YouTube.com :: 02.07.2021 Pobierz

Większość z nas stara się nie myśleć o tym, że rodzice, dziadkowie czy inne starsze osoby z rodziny mogą w pewnym momencie życia wymagać opieki przez całą dobę. Niemal nikt nie jest na to przygotowany. Jednak wiedząc, że z roku na rok w społeczeństwie wzrasta liczba osób powyżej 65 roku życia, powinniśmy zadbać o edukację i działania w tym kierunku. O opiece nad starszymi rozmawiamy z Marcelem Andino Velezem, koordynatorem opieki geriatrycznej. Odcinek nagrany 15 czerwca 2021 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Magda Gromniak-Shi, a zrealizował Robert Gańko.


Czy bez wzajemnego zaufania można zbudować państwo dobrobytu? Rozmowa z Przemysławem Sadurą
YouTube.com :: 30.06.2021 Pobierz

Żeby wygrać najbliższe wybory, nie wystarczy samo 500+. Polki i Polacy oczekują dziś, że państwo zapewni wysoką jakość usług publicznych. Jednak czy da się to osiągąć przy niskim poziomie zaufania do państwa i siebie nawzajem? O wnioskach i pytaniach płynących z raportu „Koniec hegemonii 500+” rozmawiamy z jego współautorem Przemysławem Sadurą — doktorem habilitowanym, badaczem i publicystą. Odcinek nagrany 10 czerwca 2021 poprowadził Aś Gierzyńska, przygotował Mateusz Pigoń, a zrealizował Bartek Rogowski.


Polsce może zabraknąć wody? Rozmowa z Piotrem Bednarkiem
YouTube.com :: 07.09.2021 Pobierz

Kilka lat temu w prasie pojawiło się stwierdzenie, że Polska ma mniejsze zasoby wodne niż Egipt. Jak się okazuje, nie jest to do końca zgodne z prawdą. Jednak gospodarka wodna naszego kraju ma inne problemy, którym wciąż można zaradzić. Z hydrologiem i przyrodnikiem Piotrem Bednarkiem rozmawiamy, dlaczego powinniśmy przestać regulować rzeki oraz dlaczego z Wisły zniknęły gatunki ryb wędrownych. Odcinek nagrany 24 maja 2021 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Magdalena Gromniak-Shi, a zrealizował Robert Gańko.


Czy jesteśmy skazani na brzydkie miasta? Rozmowa z Janem Mencwelem
YouTube.com :: 02.07.2021 Pobierz

Dlaczego w naszych miastach jest coraz mniej zieleni? Czy miasto przyszłości musi być betonową klatką? Przewodniczący Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i animator kultury Jan Mencwel opowiada o tym, jak wygląda idealne miasto. Rozmawiamy, jak w miastach żyje się różnym grupom oraz jak możemy zaangażować się w działania mające na celu poprawę sytuacji mieszkanek i mieszkańców. Odcinek nagrany 20 maja 2021 poprowadziła Jaśmina Różańska, przygotowała Magdalena Pająk, a zrealizował Robert Gańko.


Kiedy państwo zadłuża się mądrze? Rozmowa z Wojciechem Paczosem
YouTube.com :: 29.06.2021 Pobierz

Media straszą rosnącym długiem publicznym i galopującą inflacją. Czy rzeczywiście musimy bać się tych zjawisk? Dlaczego przyjęty w 1997 roku dogmat ustalający próg długu publicznego na poziomie 60% wartości PKB nie ma sensu? Ekonomista i wykładowca Wojciech Paczos opowiada, dlaczego w czasie kryzysu państwo powinno się mądrze zadłużyć, żeby ratować dobrobyt. Odcinek nagrany 30 kwietnia 2021 poprowadził Jakub Piasecki, przygotował Jacek Malicki, a zrealizował Robert Gańko.


Jak inwestować etycznie i odpowiedzialnie? Rozmowa z Emilią Makówką (własny$pokój)
YouTube.com :: 30.06.2021 Pobierz

Często słyszymy o osobach zachwalających zakup na kredyt mieszkań pod wynajem jako doskonały sposób na zarabianie. Mówiąc precyzyjnie — na osławiony dochód pasywny. Dla osób wrażliwych społecznie czy deklarujących się jako lewicowe takie działania są nieetyczne. Jak więc inwestować w sposób odpowiedzialny? Z Emilią Makówką, edukatorką finansową i autorką bloga „własny$pokój”, rozmawiamy o finansach ze strony feministycznej i ekologicznej. Odcinek nagrany 16 kwietnia 2021 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Magda Gromniak-Shi, a zrealizował Rober Gańko.


Co zmieniła rewolucja 1905 roku? Rozmowa z Wiktorem Marcem
YouTube.com :: 01.07.2021 Pobierz

Uczymy się głównie o tych wydarzeniach i powstaniach, które wpisują się w dominującą narrację historyczną i polityczną. Jednym z takich pomijanych zrywów była rewolucja 1905 roku. Wiktor Marzec — filozof, socjolog i autor książki „Rebelia i reakcja: rewolucja 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne” — opowiada czym wydarzenia z początku XX wieku różniły się od wcześniejszych zrywów, jakie były postulaty protestujących osób i co zmieniło się w świadomości robotników, mieszczanek i chłopów. Odcinek nagrany 8 grudnia 2020 poprowadził Jakub Piasecki, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Robert Gańko.