Kanał: Odsłuch społeczny

Dlaczego polskie szkoły dzielą zamiast łączyć? Rozmowa z Miszą Tomaszewskim
YouTube.com :: ostatnia sobota o 17:35

Temat procesów kształtujących polski system edukacji jest często pomijany w mediach i kampaniach wyborczych. Z tego powodu zapominamy, że polskie szkoły nie służą zasypywaniu nierówności społecznych, ale je pogłębiają. O systemie edukacyjnym, rankingach szkół i peer learning opowiedział Misza Tomaszewski — nauczyciel i członek zespołu redakcyjnego Magazynu Kontakt. Odcinek nagrany 1 października 2020 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizowali Bartek Rogowski i Grzegorz Bogucki.


Jak traktujemy nauczycielki? Rozmowa z Justyną Drath
YouTube.com :: ostatnia środa o 23:08

Praca nauczycielek jest kojarzona z dziennikiem, kredą i sprawdzianem. To jednak wyłącznie widzialna część ich obowiązków. Justyna Drath — nauczycielka, działaczka społeczna i członkini Związku Nauczycielstwa Polskiego — opowiada, z czego składa się praca nauczycielki, jakie mity powstały wokół tego zawodu i co powinno się zmienić. Odcinek nagrany 15 września 2020 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Bartek Rogowski.


Komu przeszkadza konwencja antyprzemocowa? Rozmowa z Kamilą Ferenc
YouTube.com :: 08.10.2020

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, nazywana również konwencją stambulską, została ratyfikowana przez Polskę w 2015 roku. Na jaką pomoc mogą liczyć w Polsce osoby doświadczające przemocy w rodzinie? Jak traktowani są sprawcy przemocy? Dlaczego konserwatywne środowiska tak ją atakują? O tym, jak w Polsce walczy się z problemem przemocy w rodzinie opowiada Kamila Ferenc — prawniczka, koordynatorka Zespołu Prawnego Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz współpracownica Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu. Odcinek nagrany 11 września 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotowała Alicja Brzozowska, a zrealizował Robert Gańko.


Co robić, gdy zatrzyma cię policja? Rozmowa z Agatą Bzdyń
YouTube.com :: 04.10.2020

Osoby zatrzymane przez policję najczęściej nie znają swoich praw, a funkcjonariusze niekoniecznie chcą o nich informować. Radczyni prawna Agata Bzdyń mówi, jaka może być podstawa zatrzymania, kiedy należy poinformować najbliższą rodzinę i jak skontaktować się z prawniczką. Odcinek nagrany 24 września 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotował Sławek Cygler, a zrealizował Robert Gańko.


Dla kogo projektujemy miasta? Rozmowa z Łukaszem Drozdą
YouTube.com :: 28.09.2020

Planowanie i organizowanie życia w mieście wymaga uwzględnienia wielu sprzecznych interesów. Kierowcy, rowerzystki i piesi — często należąc jednocześnie nie tylko do jednej z tych grup — potrzebują zróżnicowanych rozwiązań, które często ze sobą kolidują. O tym co wpływa na planowanie miast opowiedział urbanista i politolog Łukasz Drozda. Odcinek nagrany 1 listopada 2019 poprowadził Konrad Wiślicz-Węgorowski, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizowała Aleksandra Czerniawska.


Co się dzieje w Białorusi? Rozmowa z Maciejem Rasiem
YouTube.com :: 21.09.2020

Od wyborów prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia, trwają protesty w Białorusi. Zgodnie z wynikami, które podała Centralna Komisja Wyborcza, Łukaszenka otrzymał 80 procent poparcia, jego rywalka, kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska - 10 procent. Oficjalnych wyników wyborów nie uznała zarówno białoruska opozycja, jak i szereg państw europejskich oraz Parlament Europejski i UE. Jak to się stało, że Aleksander Łukaszenko zyskał popularność i doszedł do władzy? Opowiada dr hab. Maciej Raś, specjalista w dziedzinie stosunków międzynarodowych w zakresie polityki Europy Wschodniej i państw poradziedzieckich. Odcinek nagrany 10 września 2020 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Joanna Kotkowska-Pyzel, a zrealizował Robert Gańko.


„Jestem tej płci, której mówię, że jestem”. Rozmowa z Mają Heban
YouTube.com :: 11.09.2020

❗️drugi odcinek z cyklu dostępny tutaj: ❗️https://youtu.be/Z_dVMLTpC1I Przepisy dotyczące uzgodnienia płci są w Polsce niespójne. Proces tranzycji jest przez to czasochłonny i kosztowny. Maja Heban opowiada, jak wygląda codzienność osoby transpłciowej w trakcie tranzycji oraz ile kosztuje i trwa ta procedura. Odcinek nagrany 25 sierpnia 2020 poprowadziła Anna Roszman, przygotowała Natalia Świerczewska, a zrealizowała Katka Mazurczak.


Kto decyduje o twojej płci prawnej? Rozmowa z Pauliną Pilch
YouTube.com :: 07.09.2020

❗️drugi odcinek z cyklu dostępny tutaj: ❗️https://youtu.be/74lX0v3Omvo W 2015 roku Prezydent RP Andrzej Duda zawetował projekt ustawy o uzgodnieniu płci. Osoby, których tożsamość płciowa nie zgadza się z płcią metrykalną, mimo wszystko mają możliwość sądowego uzgodnienia płci. Na jakich zasadach się to odbywa? Dlaczego takie sprawy często toczą się latami? Kto w polskich sądach zabiera głos w kwestiach dotyczących płci? O prawnych aspektach uzgadniania płci w Polsce opowiada dr Paulina Pilch, ekspertka w zakresie postępowań w sprawach o uzgodnienie płci oraz radczyni prawna współpracująca z fundacją Trans-Fuzja. Odcinek nagrany 25 sierpnia 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotowała Alicja Brzozowska, a zrealizował Robert Gańko.


Gdzie podziały się polskie informatyczki? Rozmowa z Karoliną Wasielewską (Cyfrodziewczyny)
YouTube.com :: 01.09.2020

Branża technologiczna jest zdominowana przez mężczyzn. Dlaczego tak jest i czy zawsze tak było? Jak wiele kobiet zapisało się w historii polskiej informatyki? O polskich komputerach i polskich programistkach opowiada Karolina Wasielewska. Odcinek nagrany 14 sierpnia 2020 poprowadziła Anna Roszman, przygotowała Natalia Świerczewska, a zrealizowała Katka Mazurczak.


Ile firm jeździ w karetce? Rozmowa z Janem Świtałą
YouTube.com :: 23.08.2020

Ratownicy i ratowniczki medyczne codziennie wykazują się odpowiedzialnością, determinacją i cierpliwością w swojej pracy. W zamian otrzymują niskie wynagrodzenia, a nierzadko spotykają się z niechęcią lub agresją ze strony pacjentów i pacjentek. Co sprawia, że nadal wykonują tak trudny zawód? O życiu i pracy w karetce opowiada Jan Świtała. Odcinek nagrany 3 czerwca 2020 poprowadził Konrad Wiślicz-Węgorowski, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Paweł Wiszomirski.


Jak wzbudzić pociąg do kolei? Rozmowa z Karolem Trammerem
YouTube.com :: 18.08.2020

W Polsce kolej nadal nie jest popularnym środkiem transportu — ale czy można to zmienić? Podróże i dojazdy do pracy pociągiem wydają się być atrakcyjną alternatywą dla samochodów, dlaczego więc tak ciężko do nich przekonać? Karol Trammer, autor książki „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej”, opowiada dlaczego kolej jest potrzebna, wygodna i należy traktować ją jako ważny element krajowego transportu publicznego. Odcinek nagrany 23 lipca 2020 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Bartek Rogowski.


Do jakiej klasy społecznej należysz? Rozmowa z Małgorzatą Maciejewską (W jądro dyskursu)
YouTube.com :: 12.08.2020

Na czym polega podział na klasy i jak bardzo jest aktualny współcześnie? Jak klasizm wpływa na podziały w społeczeństwie i w jaki sposób jest wykorzystywany jako narzędzie polityczne? Małgorzata Maciejewska opowiada o indywidualizmie, merytokracji i o tym, czy naprawdę jesteśmy „kowalami własnego losu”. Odcinek nagrany 23 lipca 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotował Sławek Cygler, a zrealizował Robert Gańko.


Po co nam podatek cyfrowy? Rozmowa z Janem Zygmuntowskim
YouTube.com :: 03.08.2020

Google, Facebook czy Apple oferują wiele wygodnych, szybkich i darmowych platform. Korzystając z nich, mało zastanawiamy się, czy na pewno są darmowe i — przede wszystkim — bezpieczne. Jan Zygmuntowski wyjaśnia jak ostrożniej korzystać z technologii, mówi o omijaniu prawa podatkowego przez korporacje oraz dlaczego jedyną odpowiedzią musi być wprowadzenie podatku cyfrowego. Odcinek nagrany 1 lipca 2020 poprowadził Konrad Wiślicz-Węgorowski, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Robert Gańko.


Pozbawienie wolności czy utrata godności? Rozmowa z Niną Olszewską
YouTube.com :: 25.08.2020

O polskim systemie penitencjarnym mówi Nina Olszewska, autorka reportażu „Pudło. Opowieści z polskich więzień“. Jak wygląda codzienność osób osadzonych w więzieniach? Ile naprawdę kosztuje utrzymanie osadzonych i jakie posiłki można przygotować za 4 złote dziennie? Odcinek nagrany 13 lipca 2020 poprowadziła Anna Roszman, przygotowała Natalia Świerczewska, a zrealizowała Katka Mazurczak.


Czego uczą polskie szkoły? Rozmowa z Ewą Przybysz-Gardyzą
YouTube.com :: 20.08.2020

Szkoła powinna rozwijać zainteresowania i kształtować postawy młodych ludzi. Niezbędni do tego są nauczyciele i nauczycielki z pasją. Taką osobą jest Ewa Przybysz-Gardyza, która opowiada o swojej pracy, wyzwaniach, jakie stoją przed polską szkołą oraz modelach edukacji w innych krajach. Odcinek nagrany 27 czerwca 2020 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Paweł Wiszomirski.