Kanał: Odsłuch społeczny

Polsce może zabraknąć wody? Rozmowa z Piotrem Bednarkiem
YouTube.com :: ostatnia środa o 08:33

Kilka lat temu w prasie pojawiło się stwierdzenie, że Polska ma mniejsze zasoby wodne niż Egipt. Jak się okazuje, nie jest to do końca zgodne z prawdą. Jednak gospodarka wodna naszego kraju ma inne problemy, którym wciąż można zaradzić. Z hydrologiem i przyrodnikiem Piotrem Bednarkiem rozmawiamy, dlaczego powinniśmy przestać regulować rzeki oraz dlaczego z Wisły zniknęły gatunki ryb wędrownych. Odcinek nagrany 24 maja 2021 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Magdalena Gromniak-Shi, a zrealizował Robert Gańko.


Czy jesteśmy skazani na brzydkie miasta? Rozmowa z Janem Mencwelem
YouTube.com :: 26.05.2021

Dlaczego w naszych miastach jest coraz mniej zieleni? Czy miasto przyszłości musi być betonową klatką? Przewodniczący Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i animator kultury Jan Mencwel opowiada o tym, jak wygląda idealne miasto. Rozmawiamy, jak w miastach żyje się różnym grupom oraz jak możemy zaangażować się w działania mające na celu poprawę sytuacji mieszkanek i mieszkańców. Odcinek nagrany 20 maja 2021 poprowadziła Jaśmina Różańska, przygotowała Magdalena Pająk, a zrealizował Robert Gańko.


Kiedy państwo zadłuża się mądrze? Rozmowa z Wojciechem Paczosem
YouTube.com :: 08.05.2021

Media straszą rosnącym długiem publicznym i galopującą inflacją. Czy rzeczywiście musimy bać się tych zjawisk? Dlaczego przyjęty w 1997 roku dogmat ustalający próg długu publicznego na poziomie 60% wartości PKB nie ma sensu? Ekonomista i wykładowca Wojciech Paczos opowiada, dlaczego w czasie kryzysu państwo powinno się mądrze zadłużyć, żeby ratować dobrobyt. Odcinek nagrany 30 kwietnia 2021 poprowadził Jakub Piasecki, przygotował Jacek Malicki, a zrealizował Robert Gańko.


Jak inwestować etycznie i odpowiedzialnie? Rozmowa z Emilią Makówką (własny$pokój)
YouTube.com :: 30.04.2021

Często słyszymy o osobach zachwalających zakup na kredyt mieszkań pod wynajem jako doskonały sposób na zarabianie. Mówiąc precyzyjnie — na osławiony dochód pasywny. Dla osób wrażliwych społecznie czy deklarujących się jako lewicowe takie działania są nieetyczne. Jak więc inwestować w sposób odpowiedzialny? Z Emilią Makówką, edukatorką finansową i autorką bloga „własny$pokój”, rozmawiamy o finansach ze strony feministycznej i ekologicznej. Odcinek nagrany 16 kwietnia 2021 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Magda Gromniak-Shi, a zrealizował Rober Gańko.


Co zmieniła rewolucja 1905 roku? Rozmowa z Wiktorem Marcem
YouTube.com :: 01.04.2021

Uczymy się głównie o tych wydarzeniach i powstaniach, które wpisują się w dominującą narrację historyczną i polityczną. Jednym z takich pomijanych zrywów była rewolucja 1905 roku. Wiktor Marzec — filozof, socjolog i autor książki „Rebelia i reakcja: rewolucja 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne” — opowiada czym wydarzenia z początku XX wieku różniły się od wcześniejszych zrywów, jakie były postulaty protestujących osób i co zmieniło się w świadomości robotników, mieszczanek i chłopów. Odcinek nagrany 8 grudnia 2020 poprowadził Jakub Piasecki, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Robert Gańko.


Samotnie czy razem — jak zmieniać świat? Rozmowa z Joanną Grzymałą-Moszczyńską
YouTube.com :: 25.03.2021

Co sprawia, że wstajemy sprzed komputera i organizujemy demonstrację we własnym mieście? Lepiej działać w pojedynkę czy włączyć się w działania jakiejś organizacji? Jak uniknąć wypalenia aktywistycznego i co zrobić, gdy do niego dojdzie? O psychologii aktywizmu rozmawiamy z Joanną Grzymałą-Moszczyńską — psycholożką społeczną, aktywistką i współautorką książki „Walcz, protestuj, zmieniaj świat!“. Odcinek nagrany 1 marca 2021 poprowadziła Martyna Jałoszyńska, przygotował Mateusz Pigoń, a zrealizowała Katka Mazurczak.


Jak manipulują nami w sieci? Rozmowa z Anną Mierzyńską
YouTube.com :: 21.03.2021

Działalność w świecie mediów społecznościowych to niełatwa sztuka. Możemy natknąć się na sprytnie zakamuflowane nieprawdziwe informacje albo wdać w bezsensowną dyskusję z opłaconym cyborgiem. Z Anną Mierzyńską, analityczką i ekspertką marketingu politycznego, rozmawiamy o strategiach manipulowania społeczeństwem za pomocą mediów społecznościowych oraz o tym, jak wykorzystują je polskie organizacje prawicowe. Odcinek nagrany 2 marca 2021 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Magdalena Gromniak-Shi, a zrealizowała Katka Mazurczak.


O kim nie uczą podręczniki historii? Rozmowa z Anną Kowalczyk
YouTube.com :: 15.03.2021

Dlaczego na lekcjach historii uczymy się głównie o polityce i przywódcach wojskowych, a w podręcznikach niemal nie ma wizerunków kobiet? Czy kobiety nie podejmowały żadnych wysiłków na rzecz kraju, świata i rozwoju? Dlaczego nie wynagradza się ciężkiej pracy opiekuńczej, która najczęściej przypada kobietom? W specjalnym odcinku przygotowanym z okazji Dnia Kobiet rozmawiamy z Anną Kowalczyk, autorką książki „Brakująca połowa dziejów”. Odcinek nagrany 6 marca 2021 poprowadziła Anna Roszman, przygotowała Jaśmina Różańska, a realizował Jan Sikorski.


Kto podnosi słuchawkę w telefonie zaufania? Rozmowa z Natalią Bonisławską
YouTube.com :: 13.03.2021

Od 2001 roku obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją — chorobą, która w Europie dotyka aż 27% populacji. Nierzadko konsultanci i konsultantki telefonów zaufania są osobami, z którymi poruszamy ten temat pod raz pierwszy. I właśnie o pracy w liniach pomocowych rozmawiamy z Natalią Bonisławską, psycholożką i konsultantką telefonów zaufania. Odcinek nagrany 8 stycznia 2021 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotowała Natalia Świerczewska, a realizował Bartek Rogowski.


Jak rozmawiać o zmianach klimatu? Rozmowa z Magdaleną Budziszewską
YouTube.com :: 20.05.2021

Jakie zmiany klimatu wpływają na nasze emocje? Jak polskie społeczeństwo postrzega problem katastrofy klimatycznej? Dlaczego tak trudno jest podjąć skuteczne działania, by jej zapobiec? W tym odcinku rozmawiamy z doktorą Magdaleną Budziszewską — psycholożką z Uniwersytetu Warszawskiego i współautorką podręcznika „Klimatyczne ABC”. Odcinek nagrany 9 lutego 2021 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotowała Aleksandra Czerniawska, a realizował Bartek Rogowski.


Jak decydować o życiu i śmierci w pandemii? Rozmowa z Jakubem Zawiłą-Niedźwieckim
YouTube.com :: 14.05.2021

Kogo podłączyć do respiratora — zasłużonego naukowca w bardzo podeszłym wieku czy młodzieńca z czystą kartą? Kogo zaszczepić najpierw — osoby starsze i najbardziej zagrożone ciężkim zachorowaniem, czy osoby młode, które codziennie stykają się z mnóstwem ludzi? W tym odcinku rozmawiamy o etyce z Jakubem Zawiłą-Niedźwieckim, doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz sekretarzem redakcji pisma „Etyka”. Odcinek nagrany 20 stycznia 2021 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotował Jakub Sitarski, a zrealizował Robert Gańko.


Dlaczego podpaski powinny być darmowe? Rozmowa z Adrianną Klimaszewską i Ewą Szymerą
YouTube.com :: 13.03.2021

Ilu osób w Polsce nie stać na środki higieny menstruacyjnej? Dlaczego miesiączka wciąż jest tematem tabu i jaki wpływ ma na to patriarchalna kultura? O ubóstwie menstruacyjnym rozmawiamy z Adą Klimaszewską i Ewą Szymerą z Różowej Skrzyneczki, organizacji walczącej z ubóstwem menstruacyjnym i edukującej na ten temat. Odcinek nagrany 23 stycznia 2021 poprowadziła Jaśmina Różańska, przygotowała Natalia Świerczewska, a zrealizował Robert Gańko.


Skąd prąd? Z atomu! Rozmowa z Adamem Rajewskim
YouTube.com :: 10.05.2021

❗️Drugi odcinek z cyklu o energetyce. Wokół energii atomowej narosło mnóstwo mitów, które mają niewiele wspólnego z faktami naukowymi. Czy musimy się obawiać odpadów promieniotwórczych? Jak wysokie jest ryzyko katastrofy podobnej do tej w Czarnobylu? Czy w Polsce stanie elektrownia jądrowa? Adam Rajewski, pracownik Politechniki Warszawskiej, opowiada o wadach i zaletach atomu. Wskazuje, dlaczego niektóre kraje europejskie opierają swój miks energetyczny na atomie i nie zamierzają tego zmieniać, a inne — mimo dobrze rozwiniętego systemu — masowo zamykają elektrownie jądrowe. Odcinek nagrany 14 stycznia 2021 poprowadził Sławomir Cygler, przygotowała Magdalena Gromniak-Shi, a zrealizował Robert Gańko.


Jak górnik widzi reformę energetyki? Rozmowa z Jarosławem Niemcem
YouTube.com :: 13.03.2021

❗️W przyszłym tygodniu opublikujemy drugi odcinek z cyklu. Transformacja energetyczna to konieczność, przed którą stoimy jako społeczeństwo. Decyzja o jej przeprowadzeniu powinna zostać podjęta na podstawie badań naukowych, konsultacji społecznych oraz negocjacji z pracownikami i pracownicami. Istnieje jednak obawa, że decydujący głos będą mieć lobbujące grupy, które przedłożą finansowy interes nad dobro powszechne. Z Jarosławem Niemcem — elektromonterem w kopalni „Bogdanka”, działaczem społecznym i związkowym — rozmawiamy o tym, jak przeprowadzić reformę energetyki z uwzględnieniem głosów górników i górniczek. Odcinek nagrany 3 grudnia 2020 poprowadził Jakub Piasecki, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Jan Sikorski.


Jak przetrwać cięższe czasy? Rozmowa z Przemysławem Wielgoszem
YouTube.com :: 13.03.2021

Przemysław Wielgosz w książce „Witajcie w cięższych czasach” stawia tezę, że czas po przemianach ustrojowych w Polsce to nie było — wbrew popularnej opinii — wspaniałe trzydziestolecie, czas prosperity i sukcesu. W naszej rozmowie opowiada o micie klasy średniej, terapii szokowej, jakiej poddano Polki i Polaków oraz o tym, czy demokracja równa się kapitalizmowi. Odcinek nagrany 12 grudnia 2020 poprowadziła Anna Roszman, przygotowała Natalia Świerczewska, a zrealizował Katka Mazurczak.