Kanał: Odsłuch społeczny

Jak przetrwać cięższe czasy? Rozmowa z Przemysławem Wielgoszem
YouTube.com :: 30.12.2020

Przemysław Wielgosz w książce „Witajcie w cięższych czasach” stawia tezę, że czas po przemianach ustrojowych w Polsce to nie było — wbrew popularnej opinii — wspaniałe trzydziestolecie, czas prosperity i sukcesu. W naszej rozmowie opowiada o micie klasy średniej, terapii szokowej, jakiej poddano Polki i Polaków oraz o tym, czy demokracja równa się kapitalizmowi. Odcinek nagrany 12 grudnia 2020 poprowadziła Anna Roszman, przygotowała Natalia Świerczewska, a zrealizował Katka Mazurczak.


Jak się żyje w rodzinie zastępczej? Rozmowa z Anną Krawczak
YouTube.com :: 24.12.2020

W Polsce z każdym rokiem ubywa rodzin zastępczych, a przybywa domów dziecka, choć specjaliści uważają je za szkodliwą formę opieki. Polska realizuje strategię dokładnie odwrotną do obecnych zaleceń Unii Europejskiej. Gościnią odcinka jest Anna Krawczak, członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem (IEiAK UW), wieloletnia przewodnicząca Stowarzyszenia „Nasz Bocian”, matka biologiczna i adopcyjna. Opowiada o wadach polskiego systemu pieczy zastępczej i trudnych realiach życia rodzin zastępczych. Odcinek nagrany 4 grudnia 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotował Jakub Sitarski, a zrealizował Robert Gańko.


Dlaczego należy zatrzymać reprywatyzację? Rozmowa z Beatą Siemieniako
YouTube.com :: 10.12.2020

Reprywatyzacja to koszmar lokatorek, niewygodny temat dla polityków i zyskowny biznes dla handlarzy roszczeniami. Beata Siemieniako — autorka książki „Reprywatyzując Polskę: historia wielkiego przekrętu” — opowiada o tym niezwykle ważnym problemie z perspektywy adwokatki i aktywistki. Odcinek nagrany 7 lipca 2020 poprowadził Konrad Wiślicz-Węgorowski, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Matacz Dewot.


Spotify: podsumowanie roku 2020 już jest!
YouTube.com :: 04.12.2020

W mijającym roku jako Odsłuch społeczny, zespół niemal trzydziestu osób, dotarliśmy do publiczności w co najmniej 26 krajach, utrzymywaliśmy się w rankingu Spotify przez prawie 100 dni, osiągając nawet siódmą pozycję. Opublikowaliśmy 38 odcinków, czyli ponad tysiąc minut rozmów! Dziękujemy, że jesteście z nami – słuchacie, udostępnianie, współtworzycie! 💕 Utwór „Tuba Waddle” autorstwa Audionautix (www.audionautix.com) jest dostępny na licencji Licencja Creative Commons – uznanie autorstwa 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0.


Dlaczego zawód komornika jest potrzebny? Rozmowa z Adamem Andruszkiewiczem
YouTube.com :: 02.12.2020

Zawód komornika postrzegamy raczej negatywnie. Wizerunek ten kształtuje i wzmacnia kultura, jak na przykład film „Komornik” w reżyserii Feliksa Falka. Nie pomagają też medialne skandale. O tym jak wygląda ta praca i ile jest w niej miejsca na pierwiastek ludzki, opowiada Adam Andruszkiewicz — warszawski komornik sądowy. Odcinek nagrany 23 lipca 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotował Jakub Sitarski, a zrealizował Robert Gańko.


Kto opowiada historię Polski? Rozmowa z Adamem Leszczyńskim
YouTube.com :: 25.11.2020

Historia Polski — którą znamy przede wszystkim z lekcji i podręczników — była pisana głównie z perspektywy inteligencji. Jednak punkt widzenia tej grupy to tylko część prawdy na temat polskiej przeszłości. Adam Leszczyński, historyk, socjolog i autor „Ludowej historii Polski”, wyjaśnia, skąd wziął się obraz I i II Rzeczpospolitej, czego w nim brakuje i jak inaczej możemy mówić o naszej historii. Odcinek nagrany 9 listopada 2020 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizowali Bartek Rogowski.


Co mówi o aborcji etyka troski? Rozmowa z Małgorzatą Anną Maciejewską
YouTube.com :: 19.11.2020

Jesteśmy przyzwyczajone do narracji, w której decyzja o przerwaniu ciąży jest czymś niemoralnym, co najwyżej wyborem „mniejszego zła”. Etyka troski oferuje nam perspektywę, w której to nie aborcja, a zakaz aborcji jest niemoralny. O argumentach za etycznością aborcji opowiada Małgorzata Anna Maciejewska — filozofka, feministka, autorka bloga „W jądro dyskursu”. Odcinek nagrany 12 listopada 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotowała Alicja Brzozowska, a zrealizowała Katka Mazurczak.


Czym była polskość dla chłopów? Rozmowa z Michałem Rauszerem
YouTube.com :: 11.11.2020

W rozmowach o odzyskaniu niepodległości skupiamy się na perspektywie polityków i wojskowych. W odcinku przygotowanym specjalnie na 11 listopada staramy się przedstawić punkt widzenia chłopów. Jaka była ich sytuacja przed zaborami i czym była dla nich pańszczyzna? Jak rozumieli polskość i z czym kojarzyła się im niepodległa Polska? Odpowiedzi szukaliśmy wspólnie z Michałem Rauszerem — etnologiem i kulturoznawcą, autorem książki „Bękarty pańszczyzny. Historia buntów chłopskich”. Odcinek nagrany 30 października 2020 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Matacz Dewot.


Jak mieszka się w Polsce, a jak w Europie? Rozmowa z Joanną Kusiak
YouTube.com :: 06.11.2020

Bezpieczne schronienie i miejsce do życia to nasza podstawowa potrzeba. Jednak polska polityka mieszkaniowa została poddana nieregulowanym mechanizmom rynkowym, na czym tracą osoby wynajmujące i te, które zaciągnęły kredyty na mieszkania. Joanna Kusiak — socjolożka miast i autorka książki „Chaos Warszawa. Porządki przestrzenne polskiego kapitalizmu” — opowiada, czy można działać inaczej oraz jakie regulacje należy wdrożyć, żebyśmy żyli i żyły na europejskim poziomie. Odcinek nagrany 4 października 2020 poprowadził Konrad Wiślicz-Węgorowski, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Bartek Rogowski.


Dlaczego idealny rodzic nie istnieje? Rozmowa z Kamilem Nowakiem (blogojciec.pl)
YouTube.com :: 19.11.2020

Dlaczego klapsy nie uczą dzieci niczego dobrego, a „grzeczne” dziecko wcale nie musi być powodem do dumy? Czy należy odrabiać z dziećmi zadania domowe i czy te zadania są naprawdę potrzebne w edukacji dziecka? W nowym odcinku Kamil Nowak — rodzic, pedagog oraz autor bloga i książki „Idealny rodzic nie istnieje” — opowiada o odpowiedzialnym rodzicielstwie. Odcinek nagrany 2 października 2020 poprowadził Sławek Cygler, przygotowała Joanna Kotkowska-Pyzel, a zrealizował Robert Gańko.


Komu służy zakaz aborcji? Rozmowa z Natalią Broniarczyk
YouTube.com :: 21.11.2020

Kto w Polsce potrzebuje dostępu do aborcji, a dla kogo rzeczywiście jest ona dostępna? Dlaczego legalne przerywanie ciąży w Polsce praktycznie nie istnieje? Kto czerpie korzyści z utrzymywania status quo? W przededniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Natalią Broniarczyk, członkinią Aborcyjnego Dream Teamu. Odcinek nagrany 10 października 2020 poprowadziła Jaśmina Różańska, przygotowała Natalia Świerczewska, a zrealizował Robert Gańko.


Dlaczego polskie szkoły dzielą zamiast łączyć? Rozmowa z Miszą Tomaszewskim
YouTube.com :: 20.11.2020

Temat procesów kształtujących polski system edukacji jest często pomijany w mediach i kampaniach wyborczych. Z tego powodu zapominamy, że polskie szkoły nie służą zasypywaniu nierówności społecznych, ale je pogłębiają. O systemie edukacyjnym, rankingach szkół i peer learning opowiedział Misza Tomaszewski — nauczyciel i członek zespołu redakcyjnego Magazynu Kontakt. Odcinek nagrany 1 października 2020 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizowali Bartek Rogowski i Grzegorz Bogucki.


Jak traktujemy nauczycielki? Rozmowa z Justyną Drath
YouTube.com :: ostatni czwartek o 10:22

Praca nauczycielek jest kojarzona z dziennikiem, kredą i sprawdzianem. To jednak wyłącznie widzialna część ich obowiązków. Justyna Drath — nauczycielka, działaczka społeczna i członkini Związku Nauczycielstwa Polskiego — opowiada, z czego składa się praca nauczycielki, jakie mity powstały wokół tego zawodu i co powinno się zmienić. Odcinek nagrany 15 września 2020 poprowadziła Joanna Gierzyńska, przygotował Tomasz Waszkiewicz, a zrealizował Bartek Rogowski.


Komu przeszkadza konwencja antyprzemocowa? Rozmowa z Kamilą Ferenc
YouTube.com :: 08.10.2020

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, nazywana również konwencją stambulską, została ratyfikowana przez Polskę w 2015 roku. Na jaką pomoc mogą liczyć w Polsce osoby doświadczające przemocy w rodzinie? Jak traktowani są sprawcy przemocy? Dlaczego konserwatywne środowiska tak ją atakują? O tym, jak w Polsce walczy się z problemem przemocy w rodzinie opowiada Kamila Ferenc — prawniczka, koordynatorka Zespołu Prawnego Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz współpracownica Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu. Odcinek nagrany 11 września 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotowała Alicja Brzozowska, a zrealizował Robert Gańko.


Co robić, gdy zatrzyma cię policja? Rozmowa z Agatą Bzdyń
YouTube.com :: 04.10.2020

Osoby zatrzymane przez policję najczęściej nie znają swoich praw, a funkcjonariusze niekoniecznie chcą o nich informować. Radczyni prawna Agata Bzdyń mówi, jaka może być podstawa zatrzymania, kiedy należy poinformować najbliższą rodzinę i jak skontaktować się z prawniczką. Odcinek nagrany 24 września 2020 poprowadziła Joanna Kotkowska-Pyzel, przygotował Sławek Cygler, a zrealizował Robert Gańko.