Kanał: Strajk.eu

Rozmowy Strajku: Kaczyński kontra Ziobro - czy to koniec Zjednoczonej Prawicy?
YouTube.com :: 27.09.2020

Czy najnowszy kryzys w rządzie Zjednoczonej Prawicy to kolejna gra pozorów, czy może jednak coś poważniejszego? Czy Kaczyński chce nowych wyborów i co by one oznaczały? Gdzie w nowych przetasowaniach jest miejsce dla parlamentarnej Lewicy? Rozmowa redaktorów Portalu Strajk Piotra Nowaka i Małgorzaty Kulbaczewskiej-Figat.


Czerwona Historia Polski: Krwawa Środa w Królestwie Polskim
YouTube.com :: 05.10.2020

15 sierpnia 1906 roku Organizacja Bojowa Polskiej Partii Socjalistycznej przeprowadziła w 19 miastach Królestwa Polskiego zamachy na szczególnie znienawidzonych carskich policjantów, żandarmów i urzędników. Zuchwała akcja polskich socjalistów miała ożywić falę rewolucyjną i pokazać rosyjskiemu zaborcy, iż Polacy nie rezygnują z walki o sprawiedliwość społeczną i wolność narodową.


Czerwona Historia Polski: Stefan Okrzeja cz. 2/2
YouTube.com :: 15.08.2020

26 marca 1905 roku 19-letni bojowiec Polskiej Partii Socjalistycznej dokonał zamachu bombowego na VII cyrkuł policji na warszawskiej Pradze. Aresztowany, skazany na śmierć i stracony przeszedł do legendy polskich ruchów socjalistycznych i niepodległościowych.


Czerwona Historia Polski: Stefan Okrzeja cz. 1/2
YouTube.com :: 20.08.2020

26 marca 1905 roku 19-letni bojowiec Polskiej Partii Socjalistycznej dokonał zamachu bombowego na VII cyrkuł policji na warszawskiej Pradze. Aresztowany, skazany na śmierć i stracony przeszedł do legendy polskich ruchów socjalistycznych i niepodległościowych.


Rozmowy Strajku: dlaczego warto być w związku zawodowym?
YouTube.com :: 05.08.2020

Jak kryzys pandemiczny uderzył w rynek pracy? Przed czym może uratować przynależność do związku zawodowego? Dlaczego rządowe tarcze antykryzysowe nie pomogą na dłuższą metę? Opowiada Justyna Samolińska, działacza Inicjatywy Pracowniczej.


Powstań! Antyfaszystowskie obchody rocznicy Powstania Warszawskiego
YouTube.com :: 05.08.2020

Młodzieżowe organizacje lewicowe uczciły pamięć powstańców warszawskich, cywilów zabitych podczas pacyfikacji powstania oraz wszystkich ofiar faszyzmu. 76 lat temu żołnierze polskiego podziemia stanęli do walki z bezwzględnym okupantem, o Polskę ludzi wolnych i równych.


Czerwona Historia Polski: Dąbrowszczacy - Bohaterowie walki z faszyzmem cz. 2/2
YouTube.com :: 31.07.2020

Gdy prawicowi puczyści wystąpili przeciwko Republice Hiszpańskiej, z całej Europy ruszyli na Półwysep Iberyjski ludzie o lewicowych przekonaniach, gotowi ronić zdobyczy hiszpańskiej rewolucji. Byli wśród nich również Polacy. Co działo się z nimi po klęsce republikanów? Jak kontynuowali walkę o sprawiedliwy świat?


Rocznica wybuchu hiszpańskiej wojny domowej 19.07.2020
YouTube.com :: 27.07.2020

Odśpiewali rewolucyjne pieśni, uhonorowali pierwszych polskich antyfaszystów - członków XIII Brygady Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego. Podkreślili, że dzisiaj zagrożenie faszyzmem wciąż jest realne i należy się jemu przeciwstawić.


Czerwona Historia Polski: Zbuntowana Warszawa 1905 (2/2)
YouTube.com :: 23.07.2020

Jak bojowcy Polskiej Partii Socjalistycznej chcieli przeprowadzić zamach na warszawskiego generał-gubernatora? Dlaczego w październiku 1905 r. doszło do masakry pokojowej demonstracji na Placu Teatralnym? Kto po tych wydarzeniach ciągle opowiadał się po stronie caratu? Druga część historii Warszawy w rewolucji 1905 r.


Czerwona Historia Polski: Zbuntowana Warszawa 1905 (1/2)
YouTube.com :: 22.07.2020

Warszawa na początku XX wieku była beczką prochu. Fatalne warunki mieszkaniowe dla tysięcy ludzi, ciężka praca w fabrykach i mniejszych warsztatach, napięcia na tle narodowościowym - to wszystko musiało wybuchnąć. I wreszcie w listopadzie 1904 r. na stopniach kościoła Wszystkich Świętych załopotał czerwony sztandar...


Rozmowy Strajku - Piotr Szumlewicz: Andrzej Duda nie jest przyjacielem pracowników!
YouTube.com :: 09.07.2020

Piotr Szumlewicz, przewodniczący związku zawodowego Związkowa Alternatywa, podsumowuje I turę wyborów prezydenckich i rysuje perspektywy dla odważnej, pracowniczej lewicy. Czy którykolwiek z kandydatów w wyborach prezydenckich budzi nadzieje związkowców? Jak zachowywał się Andrzej Duda, gdy w trakcie kadencji proszono go o wsparcie pracowników w państwowych spółkach? O jakie antykryzysowe rozwiązania będą upominać się związki zawodowe?


Powyborcza Rozmowa Strajku
YouTube.com :: 08.07.2020

Maciej Wiśniowski i Małgorzata Kulbaczewska-Figat poszukują przyczyn fatalnego wyniku wyborczego kandydata Lewicy. Czy inny kandydat zdobyłby więcej głosów? W jaki sposób postępowe siły mogą szybko otrząsnąć się po tej klęsce?


Czerwona Historia Polski: powstanie łódzkich robotników 1905 r. cz. 2/2
YouTube.com :: 02.07.2020

Druga część historii dramatycznego zrywu robotników łódzkich w czerwcu 1905 r. Małgorzata Kulbaczewska-Figat i i Piotr Ciszewski przypominają, gdzie na ulicach miasta stanęły barykady i jakimi środkami władze carskie posłużyły się do stłumienia buntu.