Kanał: Strajk.eu

Rozmowy Strajku: przed nami burzliwy rok 2021
YouTube.com :: ostatnia niedziela o 06:35

Co czeka Polskę i Polaków w rozpoczynającym się roku 2021? Czy Zjednoczona Prawica przetrwa, a rząd Morawieckiego przekona społeczeństwo, że tak naprawdę świetnie mu idzie w walce z pandemią? Czy w 2021 r. Polacy i Polki odetchną z ulgą, czy może prawdziwy koszmar dopiero się zaczyna? Rozmawiają dziennikarze Portalu Strajk Piotr Nowak i Małgorzata Kulbaczewska-Figat.


Czerwona Historia Polski: Marcin Kasprzak
YouTube.com :: 01.01.2021

Marcin Kasprzak - robotnik i organizator pierwszych socjaldemokratycznych organizacji w Poznaniu, człowiek, który przenosił Różę Luksemburg przez rosyjsko-niemiecką granicę i uciekał zarówno z carskiego, jak i cesarskiego więzienia. Przypominamy historię zapomnianego bohatera (nie tylko) polskiego ruchu socjalistycznego.


Rozmowy Strajku: Walka kobiet o lepsze życie
YouTube.com :: 19.11.2020

Czy protesty kobiet z października-listopada 2020 r. staną się doświadczeniem pokoleniowym dla młodych Polek? W jaki sposób walka o prawo do przerwania ciąży łączy się z walką o wyższe płace i godne warunki pracy? Czym zajmuje się rada konsultacyjna Ogólnopolskiego Strajku Kobiet? Opowiada koordynatorka obszaru rynek pracy w radzie, Nadia Oleszczuk, w rozmowie z Małgorzatą Kulbaczewska-Figat.


Rozmowy Strajku: Kaczyński kontra Ziobro - czy to koniec Zjednoczonej Prawicy?
YouTube.com :: 27.09.2020

Czy najnowszy kryzys w rządzie Zjednoczonej Prawicy to kolejna gra pozorów, czy może jednak coś poważniejszego? Czy Kaczyński chce nowych wyborów i co by one oznaczały? Gdzie w nowych przetasowaniach jest miejsce dla parlamentarnej Lewicy? Rozmowa redaktorów Portalu Strajk Piotra Nowaka i Małgorzaty Kulbaczewskiej-Figat.


Czerwona Historia Polski: Krwawa Środa w Królestwie Polskim
YouTube.com :: 05.10.2020

15 sierpnia 1906 roku Organizacja Bojowa Polskiej Partii Socjalistycznej przeprowadziła w 19 miastach Królestwa Polskiego zamachy na szczególnie znienawidzonych carskich policjantów, żandarmów i urzędników. Zuchwała akcja polskich socjalistów miała ożywić falę rewolucyjną i pokazać rosyjskiemu zaborcy, iż Polacy nie rezygnują z walki o sprawiedliwość społeczną i wolność narodową.


Czerwona Historia Polski: Stefan Okrzeja cz. 2/2
YouTube.com :: 10.11.2020

26 marca 1905 roku 19-letni bojowiec Polskiej Partii Socjalistycznej dokonał zamachu bombowego na VII cyrkuł policji na warszawskiej Pradze. Aresztowany, skazany na śmierć i stracony przeszedł do legendy polskich ruchów socjalistycznych i niepodległościowych.


Czerwona Historia Polski: Stefan Okrzeja cz. 1/2
YouTube.com :: 20.08.2020

26 marca 1905 roku 19-letni bojowiec Polskiej Partii Socjalistycznej dokonał zamachu bombowego na VII cyrkuł policji na warszawskiej Pradze. Aresztowany, skazany na śmierć i stracony przeszedł do legendy polskich ruchów socjalistycznych i niepodległościowych.


Rozmowy Strajku: dlaczego warto być w związku zawodowym?
YouTube.com :: 05.08.2020

Jak kryzys pandemiczny uderzył w rynek pracy? Przed czym może uratować przynależność do związku zawodowego? Dlaczego rządowe tarcze antykryzysowe nie pomogą na dłuższą metę? Opowiada Justyna Samolińska, działacza Inicjatywy Pracowniczej.


Powstań! Antyfaszystowskie obchody rocznicy Powstania Warszawskiego
YouTube.com :: 24.10.2020

Młodzieżowe organizacje lewicowe uczciły pamięć powstańców warszawskich, cywilów zabitych podczas pacyfikacji powstania oraz wszystkich ofiar faszyzmu. 76 lat temu żołnierze polskiego podziemia stanęli do walki z bezwzględnym okupantem, o Polskę ludzi wolnych i równych.


Czerwona Historia Polski: Dąbrowszczacy - Bohaterowie walki z faszyzmem cz. 2/2
YouTube.com :: 31.07.2020

Gdy prawicowi puczyści wystąpili przeciwko Republice Hiszpańskiej, z całej Europy ruszyli na Półwysep Iberyjski ludzie o lewicowych przekonaniach, gotowi ronić zdobyczy hiszpańskiej rewolucji. Byli wśród nich również Polacy. Co działo się z nimi po klęsce republikanów? Jak kontynuowali walkę o sprawiedliwy świat?


Rocznica wybuchu hiszpańskiej wojny domowej 19.07.2020
YouTube.com :: 29.12.2020

Odśpiewali rewolucyjne pieśni, uhonorowali pierwszych polskich antyfaszystów - członków XIII Brygady Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego. Podkreślili, że dzisiaj zagrożenie faszyzmem wciąż jest realne i należy się jemu przeciwstawić.