Kanał: Strajk.eu

Rozmowy Strajku - Paulina Matysiak: Krajowy Plan Odbudowy jest potrzebny nam wszystkim
YouTube.com :: 01.05.2021

Posłanka Lewicy Razem, Paulina Matysiak, w rozmowie z Małgorzatą Kulbaczewską-Figat tłumaczy, dlaczego jej klub postanowił, pod pewnymi warunkami, poprzeć Krajowy Plan Odbudowy. Czy postulaty Lewicy to jednak nie za mało? Kto będzie stał na straży unijnych pieniędzy, żeby naprawdę zostały wydane z pożytkiem dla wszystkich? Posłanka zdradza również, z jakimi problemami obywatele zgłaszają się do jej biura i jaką moc w Polsce może mieć parlamentarna legitymacja.


Rozmowy Strajku: Bułgaria - niby-demokracja w upadłym państwie
YouTube.com :: 23.04.2021

Dlaczego Unia Europejska nie interesuje się praworządnością w Bułgarii, chociaż jest tam bardzo wiele do naprawienia? Która bułgarska partia przypomina czasem Nowoczesną, a czasem Razem, a kto wydaje się bałkańskim odpowiednikiem Pawła Kukiza? Co zostało po masowych protestach, którymi żyła Bułgaria w ubiegłym roku? Podobieństwa i różnice między Bułgarią a Polską wynajduje Bojan Stanisławski, lewicowy dziennikarz krążący między obydwoma krajami, ostatnio budujący portal thebarricade.online, w rozmowie z wicenaczelną Strajk.eu Małgorzatą Kulbaczewską-Figat.


Piotr Ikonowicz - Społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich
YouTube.com :: 17.04.2021

Piotr Ikonowicz nie został wybrany na RPO, ale nie rezygnuje z walki o prawa człowieka. Nadal będzie upominał się o wykluczonych, o lokatorów i pracowników. Rozmowę prowadzi Małgorzata Kulbaczewska-Figat.


Pawłowska jako przestroga - czy Lewica ma problem z kadrami?
YouTube.com :: 02.04.2021

Jak to się stało, że osoby pokroju Moniki Pawłowskiej znalazły się na listach Lewicy do parlamentu? Kto powinien Lewicę reprezentować w przyszłej kadencji? Rozmawiają: Piotr Nowak i Małgorzata Kulbaczewska-Figat


Czerwona Historia: zabójstwo Narutowicza, Tata Tasiemka i robotnicza Warszawa
YouTube.com :: 21.03.2021

W grudniu 1922 r. robotnicza Warszawa nie zyła wyborami pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej. Głosowanie odbywało się w Sejmie, o losach urzędu decydowały frakcje parlamentarne, a robotnicy borykali się z innymi problemami: drożyzną czy podwyżkami cen biletów tramwajowych. Jednak wybór Gabriela Narutowicza i kampania nienawiści, rozpętana przeciwko niemu przez endecję, zelektryzowały opinie publiczną. W dalszym biegu wypadków swój udział mieli Tata Tasiemka i Doktor Łokietek - postaci, których literackie odpowiedniki pokazuje serial "Król". To też ważny epizod z dziejów Polskiej Partii Socjalistycznej. https://strajk.eu/ https://www.facebook.com/portalstrajk/ Prowadzący: Małgorzata Kulbaczewska - Figat Piotr Ciszewski Scenariusz: Małgorzata Kulbaczewska Figat Research: Małgorzata Kulbaczewska Figat Elżbieta Kamińska Piotr Ciszewski Realizacja, grafika, montaż: Elżbieta Kamińska Wykorzystano materiały z https://polona.pl, Wikipedia Muzyka w tle https://www.motionelements.com/?ref=6040ehxur


Rozmowy Strajku: przed nami burzliwy rok 2021
YouTube.com :: 13.03.2021

Co czeka Polskę i Polaków w rozpoczynającym się roku 2021? Czy Zjednoczona Prawica przetrwa, a rząd Morawieckiego przekona społeczeństwo, że tak naprawdę świetnie mu idzie w walce z pandemią? Czy w 2021 r. Polacy i Polki odetchną z ulgą, czy może prawdziwy koszmar dopiero się zaczyna? Rozmawiają dziennikarze Portalu Strajk Piotr Nowak i Małgorzata Kulbaczewska-Figat.


Czerwona Historia Polski: Marcin Kasprzak
YouTube.com :: 05.04.2021

Marcin Kasprzak - robotnik i organizator pierwszych socjaldemokratycznych organizacji w Poznaniu, człowiek, który przenosił Różę Luksemburg przez rosyjsko-niemiecką granicę i uciekał zarówno z carskiego, jak i cesarskiego więzienia. Przypominamy historię zapomnianego bohatera (nie tylko) polskiego ruchu socjalistycznego.


Rozmowy Strajku: Walka kobiet o lepsze życie
YouTube.com :: 13.03.2021

Czy protesty kobiet z października-listopada 2020 r. staną się doświadczeniem pokoleniowym dla młodych Polek? W jaki sposób walka o prawo do przerwania ciąży łączy się z walką o wyższe płace i godne warunki pracy? Czym zajmuje się rada konsultacyjna Ogólnopolskiego Strajku Kobiet? Opowiada koordynatorka obszaru rynek pracy w radzie, Nadia Oleszczuk, w rozmowie z Małgorzatą Kulbaczewska-Figat.


Rozmowy Strajku: Kaczyński kontra Ziobro - czy to koniec Zjednoczonej Prawicy?
YouTube.com :: 27.09.2020

Czy najnowszy kryzys w rządzie Zjednoczonej Prawicy to kolejna gra pozorów, czy może jednak coś poważniejszego? Czy Kaczyński chce nowych wyborów i co by one oznaczały? Gdzie w nowych przetasowaniach jest miejsce dla parlamentarnej Lewicy? Rozmowa redaktorów Portalu Strajk Piotra Nowaka i Małgorzaty Kulbaczewskiej-Figat.


Czerwona Historia Polski: Krwawa Środa w Królestwie Polskim
YouTube.com :: 30.05.2021

15 sierpnia 1906 roku Organizacja Bojowa Polskiej Partii Socjalistycznej przeprowadziła w 19 miastach Królestwa Polskiego zamachy na szczególnie znienawidzonych carskich policjantów, żandarmów i urzędników. Zuchwała akcja polskich socjalistów miała ożywić falę rewolucyjną i pokazać rosyjskiemu zaborcy, iż Polacy nie rezygnują z walki o sprawiedliwość społeczną i wolność narodową.