Kanał: Trójdzielnia Podcast Polityczny

Trójdzielnia #42 - Młot i sierp: Czy to symbol wart obrony?
YouTube.com :: wczoraj o 21:10

Które symbole lewicy są wciąż aktualne, a dla których nie ma miejsca w demokratycznym dyskursie? Czy na lewicy jest miejsce na młot i sierp? Czy w mainstremowej partii lewicowej jest też miejsce dla komunistów? Czy współcześni lewicowcy powinni reagować na historyczne szantaże prawicy? Rozmawiają i polemizują Michał Piękoś i Jędrzej Włodarczyk Zapraszamy!


Trójdzielnia #41 ADRIAN ZANDBERG: Podatki muszą być sprawiedliwe
YouTube.com :: ostatnia środa o 07:01

Rozpoczynamy drugi sezon Trójdzielni! Na początek odcinek 41 i długo wyczekiwana rozmowa z jednym z liderów sejmowej Lewicy, posłem partii Razem Adrianem Zandbergiem! Rozmawiamy o podatkach, o tym dlaczego w Polsce podatki są niesprawiedliwe, czy lewica na pewno chce wyciągać rękę po zarobki milionów Polek i Polaków, czy raczej po utrzymujących się z pracy tych ludzi milionerów? Jaka ustawa czeka w blokach na wejście pod obrady i kto może jej najbardziej zaszkodzić? Posłuchajcie! Pozdrawiamy! Jędrzej, Anka i Michał :-)


Trójdzielnia #40 Przyszłość miast - rozmowa z Tymonem Skwarło
YouTube.com :: 14.09.2020

Czym jest miasto przyszłości? Jakie lewica ma plany na rowery, samochody i gentrykijację? Wogóle dlaczego lewica ciągle mówi o miastach? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych usłyszycie w rozmowie z Tymonem Skwarło. Zaprasza Michał Piękoś


Trójdzielnia #39 Co się dzieje w Nigerii, Japonii, Finlandii i Wenezueli?
YouTube.com :: 11.09.2020

W najnowszej Trójdzielni rozmawiamy o wydarzeniach w państwach, które niezbyt często goszczą w polskich mediach. Będzie więc o globalnym ociepleniu niosącym chaos w Nigerii i o rezygnacji premiera Japonii, przy jednoczesnym dalszym trwaniu jego niezwyciężonej Partii Liberalno-Demokratycznej. Porozmawiamy również o ambitnych planach Socjaldemokratycznej Partii Finalndii i rozwiążemy stary dylemat dotyczący Wenezueli: socjalizm, zamordyzm czy kolonia USA? A poza tym trochę o Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Portugalii i więcej. Zapraszają jak zawsze: Jędrzej Włodarczyk, Michał Piękoś i Anka Górska


Trójdzielnia #38 Chcieliśmy walczyć! - opowieść prof. Lecha Kobylińskiego ps. "Konrad"
YouTube.com :: 03.09.2020

Dzisiaj 1 września - rocznica wybuchu najokrutniejszej z wojen. Swoją opowieść snuje dla nas "Konrad", dowódca batalionu 4. Związku Walki Młodych Armii Ludowej. Dlaczego walczył? Jak został największym specjalistą polskiego okrętownictwa? Jaka Polska była i jaka jest? Posłuchajmy. Oddajemy głos reprezentantowi bohaterów, których obecnie wiele osób chciałoby wymazać z historii, a którzy, jak inni ważni bohaterowie walczyli z nazistowskim okupantem w czasie wojny, a po niej wkładali cały swój wysiłek w budowanie kraju, z którego wszyscy jesteśmy. W podcaście wykorzystano dostępne w domenie publicznej m.in.: - nagrania archiwalne Polskiego Radia, - fragmenty filmu "Zakazane piosenki", - fragmenty serialu "Podziemny front", - hymn Politechniki Gdańskiej. Zaprasza Trójdzielnia, czyli Jędrzej Włodarczyk, Michał Piękoś i Anka Górska.


Trójdzielnia #37 Co zostało z Sierpnia 80? Rozmowa z Michałem Wojciechowiczem
YouTube.com :: 05.09.2020

Czy Polska zrealizowała społeczne postulaty Solidarności? Jak wyglądała polityczna droga ludzi opozycji demokratycznej? Czy są zadowoleni z obecnej Polski? Rozmawiamy z Michałem Wojciechowiczem, pisarzem, przedsiębiorcą, aktywistą, uczestnikiem strajków sierpnia 1980 i najmłodszym więźniem Stanu Wojennego.


Trójdzielnia #36 Prawa pacjenta - rozmowa z Piotrem Pawłowskim
YouTube.com :: 31.08.2020

Czy polską ochronę zdrowia w ogóle da się zreformować? Jak to zrobić i co powinna w tej sprawie proponować lewica? Odpowiadamy na te pytania, jak i na wiele więcej, z Piotrem Pawłowskim, prezesem Fundacji Godność Pacjenta. Zaprasza Michał Piękoś


Trójdzielnia #35 Klasy społeczne
YouTube.com :: 05.10.2020

W 35-tym odcinku Trójdzielni rozmawiamy o klasach społecznych. Czy klasy społeczne pozostają użytecznym terminem do opisu rzeczywistości. Czy Polki i Polacy posiadają świadomość klasową? Czym właściwie jest ta cała klasa średnia i kto do niej należy? A poza tym oczywiście kilka słów o... podwyżkach!


Trójdzielnia #34 Warszawa, Mińsk - przeciw przemocy władzy
YouTube.com :: 13.08.2020

Wydarzenia ostatniego piątku w Polsce przejdą do historii. W co gra PiS przemocą wobec społeczności LGBT+? Czy nas przestraszy? Na Białorusi padły strzały w stronę demonstrujących o wolny kraj… Czy Łukaszenko utrzyma władzę? Najnowsza Trójdzielnia o ostatnich wydarzeniach. Zapraszają jak zawsze: Anka Górska, Jędrzej Włodarczyk i Michał Piękoś (trigger warning: w odcinku słychać odgłosy warszawskiej i białoruskiej demonstracji)


Trójdzielnia #33 Pytania od słuchaczy i słuchaczek
YouTube.com :: 22.08.2020

Puszczamy w eter zaplanowany na dzisiaj odcinek Trójdzielni. Pierwsze nasze video, nie mogliśmy się doczekać tego odcinka. A tkwimy trochę w stuporze patrząc na obrazy z Warszawy, gdzie „wolny sąd” wydał nakaz aresztowania na dwa miesiące aktywistki #StopBzdurom za to, że próbowała nie dopuścić do siania nienawiści na ulicach Warszawy przez homofobiczną ciężarówkę. Jesteśmy po stronie Margot i całej prześladowanej dzisiaj przez władzę społeczności osób LGBT+. Puszczamy nasz odcinek, bo jeszcze mocniej chcemy zmieniać Polskę, jeszcze bardziej chcemy tłumaczyć społeczeństwu, że tylko lewica zapewni nam równość, wolność i dobrobyt. Niech głosy nasze, ale i Was wszystkich – wszystkich osób, które podzielają nasze poglądy rozleją się po kraju, bo musimy naszymi kroplami drążyć tę skałę obojętności, wrogości i nienawiści.


Zapraszamy do studia Trójdzielni
YouTube.com :: 04.08.2020

Prosiliście w komentarzach, żeby wrzucać filmiki. OK, teraz już nie będzie odwrotu. Michał ogarnął kamerkę i nie zawahamy się jej użyć. Wkrótce już będziecie mogli nie tylko nas słuchać, ale także oglądać. Oczywiście audio będzie nadal dostępne i pozostajemy na wszystkich platformach podcastowych! P.S. Jak widać, oprócz kamerki Michał ogarnął też golarkę.


Trójdzielnia #32 Rządzić, nie dzielić! - Rozmowa z Włodzimierzem Czarzastym
YouTube.com :: 06.08.2020

Lewica wróciła do gry i co teraz? Jak umiejscowić polską lewicę w kontekście lewicowej międzynarodówki? Czy będzie w przywództwie więcej kobiet? Z jakim przesłaniem ruszymy do wyborców po jesiennych konwencjach? Co z SLD, Wiosną i Razem? Na te pytania, ale nie tylko, odpowiada lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Na odcinek zapraszają: Michał Piekoś, Jędrzej Włodarczyk, Anna Górska.


Trójdzielnia #31 Marsz, marsz Lewico!
YouTube.com :: 07.09.2020

Jeszcze raz (ale... ostatni!) podsumowujemy wynik wyborów i kampanię wyborczą. Zastanawiamy się, czy PiS będzie mieszał przy prawie wyborczym. Przede wszystkim jednak dyskutujemy o tym, czy da się wyrwać Polskę z duopolu i jaki marsz przed nami. Subskrybujcie nasz kanał i dawajcie znać, co Wam się podoba i o czym chciałybyście i chcielibyście posłuchać w kolejnych odcinkach! Pozdrawiamy! Anka, Michał i Jędrzej :-)


Tródzielnia #30 - Magdalena Biejat o dyskusji na lewicy i drugiej kadencji Dudy
YouTube.com :: 20.08.2020

Polki i Polacy wybrali - co się zmieni w drugiej kadencji Andrzeja Dudy? Czy Lewica wyciągnęła wnioski z tych wyborów i jakie będą jej następne kroki? Rozmawiamy z posłanką na Sejm RP Magdaleną Biejat. Prosto z Trójmiasta, specjalnie dla Was: Anka Górska Michał Piękoś Jędrzej Włodarczyk Dajcie łapkę w górę i koniecznie subskrybujcie nasz kanał!


Trójdzielnia #29 Maciej Gdula tłumaczy co u Trumpa, Bolsonaro, Xi i Łukaszenki
YouTube.com :: 22.07.2020

Bolsonaro choruje na Covid-19 i leczy się pastylkami od Trumpa, który zaczyna po mału wierzyć, że pandemia to nie wymysł Demokratów. Tymczasem Łukaszenka karze chorym jeździć traktorem i pić wódkę, a Xi Jinping dokręca śrubę swoim obywatelom. Dużo się dzieje na świecie, ale pomożemy Ci to wszystko przetrawić razem z naszym gościem specjalnym, Maciejem Gdulą. Zapraszają Anna Górska i Michał Piękoś.