Kanał: Wanda Nowicka

Wyrok na kobiety
YouTube.com :: dzisiaj o 11:24

Czy Trybunał Konstytucyjny Przyłębskiej wyda wyroknakobiety? Czy wprowadzi de facto całkowity zakaz aborcji? Ręce opadają po 30 l. walki o prawa kobiet, którą prowadzę na ulicy, w sądach i w parlamencie. 22.10 najważniejsza bitwa!


Drakońskie prawo antyaborcyjne wprowadzane tylnymi drzwiami
YouTube.com :: ostatni piątek o 16:43

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Ustawodawczej omawiamy wniosek, który PiS-owska większość chce wysłać do Trybunału Konstytucyjnego. Pod osłoną pandemii i tylnymi drzwiami prawica i Kościół chcą wprowadzić prawo odbierające kobietom resztki wolności reprodukcyjnej. Uwaga: przez pierwsze 10 sekund filmu kamera jest niewłaściwie ustawiona, potem się to zmienia.


Czemu twórcy wniosku dot. aborcji nie chcą dyskutować?
YouTube.com :: ostatni piątek o 12:54

Na dzisiejsze prace sejmowej Komisji Ustawodawczej został "wrzucony" wniosek do Trybunału Konstytucyjnefo na temat zakazu aborcji płodów z ciężkimi wadami fizycznymi. Czemu nie pojawili się twórcy wniosku? Zgodnie z zasadami demkratycznego państwa prawa sejmowa Komisja powinna móc zadawać im pytania. A sprawa jest ogromnej wagi.


Nie ma zgody na odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich!
YouTube.com :: ostatni piątek o 11:44

Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich jest tym bardziej istotny, im większe zapędy autorytarne ma państwo. RPO z założenia chroni prawa i wolności obywatelskie przed naruszeniem ich przez władzę. Dlatego nawet nie Adam Bodnar, ale sam urząd RPO jest solą w oku PiS-u.


Sześć kobiet ze Śląska, o których warto pamiętać
YouTube.com :: ostatni wtorek o 22:07

Już co najmniej od 150 lat Ślązaczki angażują się w życie publiczne. Osiągnęły wiele działając na rzecz wolności Polski ale także podejmując się aktywności na rzecz praw kobiet. Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych wymieniłam sześć takich kobiet. Warto o nich pamiętać.


Autonomia wyższych uczelni jest zagrożona!
YouTube.com :: 21.09.2020

Od kilku miesięcy trwają przesłuchania studentek i studentów Uniwersytetu Śląskiego, noszące znamiona ograniczenia wolności wypowiedzi i swobodnego wyrażania opinii oraz oceny programu nauczania przez osoby studiujące na tej uczelni. Winą „studentów” jest to, że byli niezadowoleni z fundamentalistycznego przekazu jednej z wykładowczyń i zgłosili tę sprawę władzom uczelni. Pamiętajmy, że wykształcenie wyższe polega między innymi na zdolności do krytycznego spojrzenia na program studiów. Natomiast państwo PiS zaangażowało przeciw tym studentom i studentkom aparat ścigania. Przesłuchiwano ich godzinami, w dodatku w obecności przedstawicieli Ordo Iuris, co było całkowicie bezprawne. Niestety, zwłąszcza po niedawnych wypowiedziach przedstawiciela Solidarnej Polski, wszystko wskazuje na to, że ta sytuacja wpisuje się z szerszy program władz PiS związany z poddaniem wyższych uczelni ideologicznej presji.


Bezkarność Plus
YouTube.com :: 21.09.2020

W PiS-owskim projekcie ustawy o bezkarności przewija się mgliste pojęcie "interesu społecznego", ale w praktyce to będzie "złoty interes". Powstaje tarcza antyrakietowa chroniąca nielegalne interesy ludzi z kręgu władzy.


Działanie szkół w czasie pandemii – konferencja prasowa
YouTube.com :: 12.09.2020

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego pojawiło się mnóstwo niejasności i kontrowersji dotyczących przygotowania szkół do nauczania w warunkach pandemii. Stąd też, chcąc poznać sytuację na Śląsku i omówić z Panią Kurator zagadnienia związane z funkcjonowaniem szkół w czasie pandemii COVID-19, umówiłam się z nią, wraz z posłami Maciejem Kopcem i Maciejem Koniecznym, na spotkanie. Przed jego rozpoczęciem, podczas konferencji prasowej, przedstawiliśmy kontekst tej wizyty i nasze oczekiwania w związku z rozmowami w Kuratorium.


Brońmy Konwencji Antyprzemocowej!
YouTube.com :: 08.09.2020

Rośnie opór społeczny przeciw planom PiSu związanym z dążeniem do wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej.


Nadużycia policji w dniu aresztowania Margot
YouTube.com :: 04.09.2020

Posłowie i posłanki Lewicy wzięli udział w posiedzeniu sejmowej Komisji SWiA ws. zatrzymań 7 i 8 sierpnia na Krakowskim Przedmieściu i pytają o procedury, które zostały złamane przez policję.


Rzecznik Praw Dziecka do dymisji!
YouTube.com :: 07.09.2020

Jakimi wypowiedziami szczególnie skompromitował się Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak: 👉edukatorzy seksualni po kryjomu zmieniają dzieciom płeć; 👉klaps to nie bicie; 👉nie wolno mylić „smyrania dzieci” ze złym dotykiem; 👉wyzywanie od "lewaków" z oficjalnego konta RPD. Najwyższy czas na dymisję!